TIRANË- Kryeministrja e Danimarkës, Mette Frederiksen, në konferencën për mediat në Tiranë tha se ndihet e nderuar për vizitën në vendin tonë. Ajo tha se Shqipëria është një aleate e besueshme për Danimarkën.

Gjatë fjalës së saj Frederiksen nuk kurseu përgëzimet për kryeministrin Edi Rama, të cilën e cilësoi një zë të fuqishëm në mbështetje dhe mbrojtje të vlerave evropiane.

“Jam shumë e nderuar që jam kryeministrja e parë daneze që viziton Shqipërinë. Ju jeni një nga zërat më të fortë në Evropë, kur bëhet fjalë për një integrim i plotë i Ballkanit Perëndimor në pjesën tjetër të Evropës. Shqipëria është një partner i besueshëm për Danimarkën. Jeni një zë kaq i fortë për vlerat evropiane”, tha ajo.

Kryeministri Rama u pyet në konferencë për mediat për ndihmën që Danimarka ka dhënë për Shqipërinë në rrugën europiane, ndërsa bëri këtë koment:

“Askush nuk po bënë mjaftueshëm, as Danimarka për ne, as Shqipëria për Danimarkën. Ka gjithmonë më shumë për të bërë, Unë mendoj se Danimarka ka qenë shumë e drejtë ne ne dhe kemi marrëdhënie të veçantë. Nuk ka të bëjë me nxitimin për t’u bërë anëtar, por me bërjen e detyrave siç duhet, ka të bëjë me përfitimin e kësaj dije. Asnjë kompromis për standardet, por më tepër të qenit të hapur për na ndihmuar për të rritur mundësitë tona”, tha ai.

abcnews.al/

Shpërndaje artikullin në: