DRITËRO AGOLLI: SI SHIU
Si shiu Më prit se një ditë do të vijNë shkretëtirën tënde atje,Do vij si një shi,Veç pa gjëmim e rrufé.Do vij dhe barin tënd do ta lag,Barin e vyshkur …
E kam mohuar
E kam mohuar, e kam perzene kam dashur , e kam urryer ka dhen dhimbjeme ke dhen emocionete lendon e te sheron.pse ky emocion nuk me len te jetojpse pa …
Me fal
Te lutem me fal,qe nga gjumi po te zgjoj,Se ne kte cast vetmiezemra ty po te kerkon.Te lutem me fal,qe ne endrrat e tua u futa,Se vetem aty mund te …
Si Ndihem Pa Ty
Ku me ike ku humbe ku u tretenjë plage ne zemër me mbetenjë zjarr që kurr nuk shuhetnjë emër që perjete ruhetSe di c’me ndodh kur jam me tyKur me …
Loti S-do Te Pushojë
Të Dua Te dua zemra ime te dua shume e disi peshku pa uje pa ty nuk mund te rri.edhe pse ti nuk me besonkjo zemer vetem ty te don.te …
Te Kam Enderruar
Te Kam EnderruarMbi dritare nata derdh qetsinedhe shiu i furishem shoqeron vetmine.Lart ne qiell te erret dy sy shkelqejnenje zemer te vetmuare mbushin shprese.Heshtja mbreteron…Dy sy tevegjel ngadale mbyllen…nje buzeqeshje …
Poezi dashurije-Digjem per ty
Me fal nje buzeqeshje zemren mos ma lendo. Me thuaj dhe njehere te dua dhe fort me perqafo. S´dua ta di se cili je, kjo zemer per ty po rreh, …
Niketa Grembi-Sonte e Vetmuar
Sonte e vetmuardo numeroj oretnen qerpiket e tyte mbyllurne xhamat e dritaresdegjohet kuja e eresqielli i dergoje retete vijne te me marinsot do udhetoj e vetmepertej heshtjes tendedo te ndjek …
Aferdita Kraja Borici-E tjetersuara…
Kur vitet moren me vete largesin tone.Kur bashke u takum, pak me njohe.Nuk ishe me ajo qe kishte njohur. Vitet larg teje me kishin tjetersuar.E ti kerkoje te humburen. Shikoje …
Medri Lene-Mall dashurie
Do te ngrihem ngadale nga krevati, dhe pse gjysme  te vdekur trupin e kam, zvarr do te ec me kembe dhe me duar, dhe ne porten tende do vij te …
Luan Mema-Kujtoj Syte e Tu
Ti nuk erdhe si vije gjithmon, Bregut te detit nates erresire, Te tretje mallin qetesis se shpirtit, Te thoje i dashur “Naten e mire” Sot vjen ne kujtimet  e mia …
Cun Lajci-VRAPI I FUNDIT
Këtu mbaruakan rrugët tonaMoj e bukura që s’pave dritëShtojzovalle e flutura t’bardhaN’rrudha t’ballit t’kanë vu pritë. Këttu pushon vrapi pas erësE pas fluturave nëpërr pyll,Vet e vrave agun e verësMbete …
“Plage dashurie”
Gjendesh diku larg,qe as vete s’mund ta paramndoj,se kur do te ktheheshfati do ta percaktoj. Si mund te jetosh pa muakur te mundon vetmianjeriu me gjysem shpresekur i mungon dashuria. …
Vetem per ty do te shkruaj
Dora ime sdo te ndaletvetem per ty do te shkruajnje dite te vone do ta kuptoshse per ty me zemer vuajMergimtare je ne kete boteshum larg je pa mua syte per …
Joki-Mati:MAGJI E SHPIRTIT TIM
Magjistare e shpirtit tènd dua t’è bèhem,Kèmbèkryq nè zèmrèn tènde dua t’è rri..Nè buzèn tènde t’è pjalmoj embèlsinè e mjaltit,,T’è zhvesh ç’do paragjykim t’è errèsirès.. Magji e zemrès tènde dua …
NJE MASHKULL ESHTE GJITHESIA
Njè mashkull èshtè gjithèsia..Tek ai, gjenè dashuri dhe fllad.Merr jetè, nga puthje e tij,Nga shpirti ngrohtèsi shpèrndan … Njè mashkull èshtè gjithèsia ,,Eshtè dritè, qè rrezaton nè sy..Eshtè bota,dhe ajkè …
” Merr gotën në dorën tënde.”
Merr gotèn nè dorèn tènde.. Gèzuar ta bèjm ne tè dy..Tè shijojmè dashurinè tonè,,Tè èndèrrojmè natèn magji. Merr gotèn nè dorèn tènde.Njè dolli tè ngrèm bashk..Pèr èndrrèn qè fshehur rri..Me …
Nuk te shoh, por të kujtoj
Nuk te shoh, por te kujtoj Nuk te kam, por ste harroj Nuk do jem, por egzistoj Nuk bej gjum, por te mendoj Nuk je ti, por jan kujtime Nuk …
PSE ?!
PSE ?! Ç’është jeta për ty? – e pyeta. -Flluska sapuni, – m’u përgjigj. -Po vdekja? -Shpërblimi i jetës! -Ç’është bota? -Një pikë helm në hapësirë! -Ç’është me e kuptuar …