as sulmit vdekjeprurës në qytetin e Kharkiv, Volodymyr Zelensky ka rinovuar thirrjen e tij për vendet perëndimore që të lejojnë Ukrainën të përdorë armët e dhuruara kundër objektivave në Rusi.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, SHBA dhe vendet e tjera të NATO-s deri më tani i kanë rezistuar kërkesave të Ukrainës për të përdorur armët e tyre të dhuruara jashtë kufijve të Ukrainës.

Ata kanë frikë nga përshkallëzimi me Moskën, por pasojat e politikës – thotë Ukraina – ishin të qarta kur trupat ruse ishin në gjendje të grumbulloheshin përtej kufirit nga Kharkiv.

Dhe duke folur këtë pasdite, presidenti Zelensky tha: “Bota ka mjetet për të luftuar terrorin rus dhe ne në Ukrainë kemi nevojë për këtë ndihmë”.“Mbështetje në kohë dhe e mjaftueshme nga partnerët. Mbështetje e qëndrueshme dhe e palëkundur për luftëtarët tanë”.

“Sisteme shtesë moderne të mbrojtjes ajrore, veçanërisht Patriots, dhe kapacitete për të shkatërruar terroristët rusë në mënyrë që ata të mos mund t’i afrohen kufijve tanë”.

Ndryshe, kancelari gjerman Olaf Scholz ka përsëritur pikëpamjen e tij se armët e dhuruara në Ukrainë nuk duhet të përdoren për të goditur objektivat brenda Rusisë.

Ka “rregulla të qarta për dërgesat gjermane të armëve që janë rënë dakord me Ukrainën”, citohet të ketë thënë ai në Berlin.

“Kjo është teoria ime gjithsesi”, ka shtuar ai, duke shpjeguar se qëllimi i politikës së tij në Ukrainë është “të parandalojë që kjo të kthehet në një luftë vërtet të madhe”.

Sidoqoftë, po rritet diskutimi në Perëndim nëse kjo është një politikë e qëndrueshme. /Telegrafi/

Shpërndaje artikullin në: