Terroristët e Hamasit nuk kujdesen për fatin e civilëve palestinezë, siç dëshmojnë tani deklaratat e fundit të një prej liderëve të organizatës. Në një intervistë për kanalin rus “Russia Today”, Mousa Abu Marzouk shpjegoi se sistemet e tuneleve nëntokësore në Rripin e Gazës u ndërtuan kryesisht për të mbrojtur ata vetë dhe jo popullsinë e pambrojtur.

Marzouk, një anëtar i “byrosë politike”, i pyetur pse udhëheqësit e Hamasit kishin ndërtuar qindra kilometra tunele, por jo bunkerë tha: “Ne i ndërtuam tunelet sepse nuk kemi asnjë mënyrë tjetër për t’u mbrojtur prej tyre. Këto tunele duhet të na mbrojnë nga avionët. Ne do të luftojmë jashtë tuneleve.”

Pastaj Marzouk me ftohtësi dhe me cinizëm e zhvendos përgjegjësinë për popullsinë civile të pambrojtur në Perëndim:

“Të gjithë e dinë se 75 për qind e njerëzve në Rripin e Gazës janë refugjatë dhe se është detyra e Kombeve të Bashkuara t’i mbrojë ata. Sipas Konventës së Gjenevës, është përgjegjësi e fuqisë pushtuese t’u ofrojë atyre të gjitha shërbimet gjatë kohës që janë nën okupim.”

Me fjalë të tjera, Marzouk shpjegon numrin e lartë të viktimave civile vetëm si rezultat i sulmeve ajrore izraelite dhe “mosveprimit” perëndimor. Që nga fillimi i sulmeve ajrore të synuara, Izraeli është përpjekur të mbajë sa më të ulët numrin e viktimave civile.

Vetë Hamasi nuk bën asgjë për të mbrojtur popullsinë, përkundrazi: terroristët përdorin bashkatdhetarët e tyre si mburoja njerëzore për të mbajtur të paprekur infrastrukturën e tyre terroriste dhe për të qëndruar vetë gjallë.

Për ta bërë këtë, për shembull, ata ngritën depot e tyre të armëve nën shkolla, kopshte dhe spitale – madje edhe shumë afër objekteve të OKB-së.

Ndërsa Izraeli vazhdimisht i paralajmëron banorët e Rripit verior të Gazës që të largohen nga zona në jug, dëshmitarët okularë vunë re se si Hamasi i ndaloi njerëzit që ta bënin këtë dhe i ktheu në veri.

Hamasi përdor imazhet e viktimave civile për të mbjellë përçarje në Perëndim dhe për të rritur presionin ndaj Izraelit për t’i dhënë fund operacioneve të tij ushtarake. Nëse kjo nuk mjafton, atëherë terroristët thjesht po manipulojnë.

Ndërkohë, dërgesat e ndihmave të OKB-së po arrijnë çdo ditë në Rripin e Gazës – së fundmi, 33 kamionë që transportonin ujë, ushqime dhe furnizime mjekësore kaluan pikën kufitare në Rafah të dielën. Është “dorëzimi më i madh i ndihmave humanitare që nga 21 tetori“, tha Zyra e OKB-së për Çështjet Humanitare (Ocha).

Gjithsej 117 kamionë që transportonin ndihma nga Egjipti kanë arritur në Rripin e Gazës që nga përshkallëzimi i fundit. Përpara se Izraeli të mbyllte territorin palestinez, rreth 500 kamionë të tillë hynin në Rripin e Gazës çdo ditë.

Një zyrtar i qeverisë amerikane tha të dielën se Izraeli ishte i përgatitur të lejonte 100 kamionë që transportonin ndihma të hynin në Rripin e Gazës çdo ditë. Ocha mirëpriti dërgesat e fundit, por përsëriti nevojën për ndihmë “shumë më të madhe”. Në veçanti, nevojiten pajisje mjekësore, ujë, kanalizime dhe karburant, tha ai.

Izraeli ka bllokuar të gjitha dërgesat e karburantit me arsyetimin se Hamasi do t’i përdorte ato për të prodhuar armë dhe eksplozivë.

Ministrja Federale e Brendshme Nancy Faeser (SPD) ka njoftuar tani se ndalimet e aktivitetit kundër Hamasit islamik dhe rrjetit pro-palestinez Samidoun, të cilat u shpallën nga kancelari Olaf Scholz javë më parë, do të zbatohen “për disa ditë”.

Shpërndaje në