Burimet amerikane kanë sugjeruar se Rusia po zhvillon një armë bërthamore kundër satelitore të bazuar në hapësirë, një pretendim i mohuar fuqishëm nga ministri rus Sergei Shoigu dhe presidenti Vladimir Putin

Shtetet e Bashkuara besojnë se Rusia po zhvillon një armë bërthamore kundër satelitit të bazuar në hapësirë, shpërthimi i së cilës mund të prishë gjithçka, nga komunikimet ushtarake te shërbimet telefonike, sipas një burimi të paidentifikuar amerikan.

I njëjti burim tha se sistemi do të përfshijë një pajisje shpërthyese bërthamore të vendosur në orbitë.

1967 Traktati i Hapësirës së Jashtme

Raportet për zhvillimin e mundshëm rus të armëve të tilla dolën pasi Komiteti i Inteligjencës i Dhomës së Përfaqësuesve të udhëhequr nga republikanët lëshoi ​​një deklaratë të fshehtë në shkurt duke paralajmëruar për një “kërcënim serioz për sigurinë kombëtare”.

Traktati i Hapësirës së Jashtme i vitit 1967 ndalon nënshkruesit – përfshirë Rusinë dhe SHBA-në – të vendosin “në orbitën e Tokës çdo objekt që mban armë bërthamore ose çdo lloj tjetër arme të shkatërrimit në masë”. Uashingtoni beson se Moska po e shkel atë.

Bloomberg: Rusia mund të vendosë armë bërthamore në hapësirë ​​në vitin 2024

New York Times raportoi në shkurt, pa cituar burime, se kishte pasur paralajmërime në javët e fundit nga agjencitë e inteligjencës amerikane se Rusia mund të planifikonte një tjetër lëshim sekret të një sateliti ushtarak dhe se pyetja kryesore ishte nëse ai do të përdorej për të vendosur një armë bërthamore aktuale në hapësirë. .

Bloomberg raportoi muajin e kaluar se Rusia mund të vendosë një armë bërthamore ose një kokë luftarake në hapësirë ​​që në fillim të këtij viti. Ai citon gjithashtu burime të paidentifikuara të kenë thënë se SHBA-ja beson se Rusia nuk planifikon të aktivizojë pajisjen, por se ekziston rreziku i një shpërthimi aksidental që mund të çaktivizojë satelitë të shumtë.

Shtëpia e Bardhë dhe Zyra e Drejtorit të Inteligjencës refuzuan të komentojnë raportin e Bloomberg.

Çfarë thotë Moska?

“Pozicioni ynë është i qartë dhe transparent: ne kemi qenë gjithmonë kategorikisht kundër dhe tani jemi kundër vendosjes së armëve bërthamore në hapësirë,” i tha Putin Sergei Shoigu, ministrit të tij të mbrojtjes, në një takim televiziv në Kremlin.

“Ne bëjmë thirrje jo vetëm që të respektohen të gjitha marrëveshjet që ekzistojnë në këtë fushë, por ne kemi ofruar vazhdimisht forcimin e tyre”, tha Putin. Ai shtoi se aktivitetet e Rusisë në hapësirë ​​nuk ndryshojnë nga aktivitetet e vendeve të tjera, përfshirë Shtetet e Bashkuara.

Shoigu tha se Moska nuk kishte plane siç thanë burime të paidentifikuara amerikane.

Ai akuzoi Shtëpinë e Bardhë se po përpiqet të frikësojë ligjvënësit amerikanë për t’i dhënë më shumë fonde Ukrainës, si pjesë e planit të Uashingtonit për të shkaktuar atë që ai tha se ishte një disfatë strategjike ndaj Rusisë.

Çfarë do të thotë armët bërthamore në hapësirë?

Natyra e saktë e armës së supozuar është e paqartë. Si Rusia ashtu edhe SHBA-ja kanë arsenale masive bërthamore dhe programe të avancuara hapësinore. Satelitët kërcënues mund të shkaktojnë të gjitha llojet e problemeve – duke ndërprerë komunikimet, mbikëqyrjen, inteligjencën dhe komandën dhe kontrollin në mbarë botën, duke përfshirë edhe sferën bërthamore.

Por është e paqartë pse Rusia do të përdorte armë bërthamore për të shkatërruar një satelit kur armët konvencionale mund ta kryejnë punën, ose nëse SHBA po zhvillon aftësi bërthamore në hapësirë. Nëse Rusia do të zhvillonte një armë të tillë, atëherë SHBA-ja do të detyrohej të bënte diçka të ngjashme, dhe ndoshta Kina – kështu që do të ekzistonte rreziku i një lloj gare hapësinore bërthamore.

Rusia dhe Shtetet e Bashkuara së bashku kanë rreth 90 për qind të armëve bërthamore në botë dhe të dyja kanë satelitë ushtarakë të avancuar që rrotullohen rreth Tokës.

Akuzat e ndërsjella të SHBA-së dhe Rusisë

Në vitet e para të Luftës së Ftohtë, pasi Rusia përparoi në garën hapësinore dhe të dyja palët zhvilluan raketa balistike ndërkontinentale, Perëndimi propozoi një traktat që ndalonte armët bërthamore në hapësirë. Rezultati përfundimtar ishte traktati i vitit 1967.

SHBA i sheh Rusinë dhe Kinën si konkurrentët e saj më të mëdhenj kombëtarë dhe thotë se të dyja po zhvillojnë një sërë sistemesh të reja armësh, duke përfshirë aftësitë bërthamore, kibernetike dhe hapësinore.

Rusia thotë se dominimi i SHBA-së pas Luftës së Ftohtë po shkatërrohet dhe se Uashingtoni ka bërë kërdi në të gjithë planetin për vite me radhë, duke injoruar interesat e fuqive të tjera. Moska thotë se SHBA po zhvillon gjithashtu një mori armësh të reja.

Shpërndaje në