Magjistare e shpirtit tènd dua t’è bèhem,
Kèmbèkryq nè zèmrèn tènde dua t’è rri..
Nè buzèn tènde t’è pjalmoj embèlsinè e mjaltit,,
T’è zhvesh ç’do paragjykim t’è errèsirès..

Magji e zemrès tènde dua t’è jem pèr ty,,
Me ty dua t’è thurr èndrrèn vajzèrore…
T’è tretem si qiri pranè dashuris tènde…
Pasjonin le t’è zbrazim si det pa fund..

Me shpirtin tènd sa herè takohem èndrrave,
Humbas nè dashurinè tènde pa fjalè..
Magjistar i zemrès time ke kohè qè je bèrè,,
Udhètar i vargut dhe èndèrrimeve tè mia i dashur !!!

ME MIRE PO HESHT

S’a herè matem t’è flas..
goja mè duhet t’è hesht,
para a’sgjèje, duhet t’è hesht,
edhe kur dua t’è flas, t’è çirrem t’è bèrtas..

Pse? gjithè kjo maturi, kur dua t’è ngrè zèrin..
Zèri humb nè honin e thellè,
dhe, nè grykè t’è rri si varr i thellè…
Dua t’è klithè me forcèn e shpirtit..

Zèri mè kèrkon vetkontrollin e heshtjes,
O Zot mè lèr t’è bèrtas njè herè t’è vetme,
T’è harroj terrorin e fjalève t’è grishta..
Murmuritjen nè skuta tè errta, mè mirè po hesht ! klb miq !

MIRESIA GDHENDUR NE SHPIRTIN E SAJ

Kurrè nuk mund t’è shuhet njè shpirt human,,
Eshtè thènè qè nga koha e lashtèsis.
Kur sytè pèrcjellin rreze drite..
Fytyra shndrin s’i argjènd..
Fytyrè pikturuar me rreze diellit,,
Dhe shpirtin Zoti ka gdhèndur nè t’è
Shndrin dhe kur koha èshtè tramundan,,
Kurrè mos braktis njè shpirt t’è bukur,
Mirèsinè ka t’è gdhèndur me gjakun e saj..
Kurrè nuk mund t’è hazdiset n’è mendime t’è kota,
Se shpirtin t’è ndezur ka vullkan…
Kurrè mos vrapo pas syve t’è zjarrmuar,
Sytè t’è kallin flakèn, dhe veten s’pèrmban..
Kurrè mos luaj me èndrrat e bukura..
Se èndrra t’è pèrplas nè ajzbergun tènd..
Pèrqafo humanizmin njerèzor t’è gjesh veten..
Jo me llafe, por me vepra dhe punè..
Kurrè mos luaj, me shpirtin e bukur..
Se rrugèn tènde do humbèsh njè ditè!

13.09.2013

PERBUZUR

Pèrbuzur do ngelin thikèt e fjalève tè tua,,
N’è strehèn e zemrès rrènjosur janè thellè,
N’è zemrèn tènde do jetosh vetèm me dhimbje,
Nuk njeh fjalè tè èmbèl tè ndienjès sè bardh..

Pèrbuzur do udhètosh skutave tè errta tè tua..
Duke kèrkuar nèpèr yjèsinè pak ndriçim pèr vete,,,
Hènès do i pèrgjèrohesh pèr mirazhin e larguar,,
Pèrbuzur do ndiesh veten n’è lotèt e hidhèsisè tènde! strof poezie

J.M.

NUK DUA TE SHIKOJ LOT

Nèse do mblidhja tè gjithè lotèt e mi,
Njè oqean me emèr tjetèr do formohej,
Mbi lotèt e mi njè orkide do lulèzonte sot,
Njè anije do udhètonte mbi lotèt e kthjelltè,

Zhtojzovallet do laheshin nè lotèt e pastèr,
Nèse do mbledhja lotèt e gjithè botès..
Ajzbergèt mijravjeçar do shkriheshin..
Bota do bymehej do shkatèrrohej e gjithè,

Nuk dua lotè nè ketè botè tè re tè krijuar,
Qè vrasin pas shpine njerèzit e mirè,
Nuk dua tè shikoj lotè te njerzit dhe fèmijèt,
Nuk dua tè shikoj lotè nè sytè e njerèzimit!

J.M. 3.09.2013

rp_73576_4289828651576_976549277_n.jpg

” NUK KAM KOHE ”

Nuk kam kohè tè merrem me marrèzi,
A’s me fjalè pa bereqet nè jetè..
Mè duhet tè vrapoj tè arrij trenin tim,
Satcionin tè lè pas shpines sime..

Nuk kam kohè tè merrem me kotèsira..
A’s me njerèz qè nuk njohin vlerèn e njeriut,
Pèr mua èshtè si tè vras, vetè-veten ..
Kurr merrem me injorancèn e tyre,

Kur nuk i ke njohur nga afèr..
Mèndja tè gènjen se janè njerèz snob,
Kur pranè tè afrohen neveri ndjen ti shohèsh.
Ndaj po vazhdoj tè ecij me trenin e kohès sime!

25.08. 2013 J.M

SHPIRT I FSHEHUR

Ti kurrè nuk do shikosh lotèt e dhèmbjes..
T’è fshehur do qèndroj nè gjakun e saj,,
T’i kurrè nuk do dallosh hidhnin e shpirtit,
S’e fshehur do ti mbajè nè gjinè e saj..

Mendon se kujtimet nuk dhèmbin?
Shpirtin ja grimcojnè nè mijra pjesè..
S’i kristali kur thyhet dhe nuk mbledhim copat,
S’i flutura qè fluturon dhe ikèn diku larg..

T’i e ndjek, fshehur rri diku heshtur nè njè yll,,
Pèr tè mos dhènè tundim, dhe vrarè a’snjè shpirt,
T’i kurrè nuk e njohe atè shpirt tè bukur,
Nè heshtje fliste dhe lotèt i rrèshkisnin nè mjekèr,

T’i kurrè nuk mund tè njohèsh atè shpirt tè brisht,
A’i shpirt rri fshehur nè yjèsinè qè adhuron,
Rri larg pèr tè mos lènduar a’snjè zemèr tè lodhur,
U largua me krahè si tè pèllumbit tè bardhè,

Mbi valè bien pènda dhe njerzit vrapojnè pèr ta marrè,
Pa menduar se ai shpirt èshtè i plagosur dhe i vrarè,
Fytyrèn njomèshtake kèrkojnè t’ja çjerrin me thonjè,
Ndalu, mendo njè herè,sa ka vuajtur, dhe numèroi plagèt,,

Plagèt e saj ende pikojnè gjak tè pastèr nè zemèr,
Eshtè gjaku i njè zemre tè brishtè, tè mbytur nè trishtim.
T’i kurrè s’ke pèr tè kuptuar dhimbjet e shpirtit tè fshehur…
Tè pa-shèruara janè, nga brenga e kohès sè mbytur…

.J.M.

TE DUA PRANE VETES

Tè dua pranè vetes sonte
Malli drobit shpirtin tim..
C’do natè tè shikoj nè èndèrr,
Mbetur nè sy èshtè imazhi yt..
C’do natè tè puthè nè buzè,
Nè èndèrr, gjumi mè merr,
Provoj puthjen èmbèl ..
Provoj lotin qè rrjedh nè sy,
Tè ishe pranè meje sonte,
Me puthje do mbuloja trupin tènd,
Nè lèkur do gjeje fragmente puthjesh,
Piktur tè bukur qè s’shuhet kurrè..
Vetèm njè çast u largove…
Malli kèputi shpirtin tim…
Mè fol vetèm njè fjalè èmbèl,
A’shtu siç bèn ç’do natè nè gjumin tim,
Nè sy ngadal vjen, èndrèn mè vjedh,
Vetèm njè çastè èndèrroj sonte ,
Tè vije nè èndèrr nè gji tè mè pèshtillje !

J.M. 10.8.2013

Shpërndaje në