Sot, më 24 shkurt, bëhet një vit që kur Rusia nisi një pushtim masiv të Ukrainës.

Ky ishte sulmi më i madh në tokën evropiane që nga Lufta e Dytë Botërore. Në fillim të vitit 2022, pushtimit i parapriu një grumbullim afatgjatë i ushtrisë ruse në kufijtë e Ukrainës. Ditë para pushtimit, Rusia njohu dy parashtete të vetëshpallura brenda kufijve të Ukrainës – Republikën Popullore të Donetskut dhe Republikën Popullore të Luhanskut.

Më 21 shkurt, Forcat e Armatosura të Federatës Ruse hynë në rajonin Donbas të Ukrainës lindore dhe më 22 shkurt, Këshilli i Federatës autorizoi unanimisht Presidentin Vladimir Putin për të përdorur forcën ushtarake jashtë Rusisë.

Më 24 shkurt, rreth orës 5:00 të mëngjesit me kohën e Evropës Lindore, Presidenti i Federatës Ruse, Vladimir Putin, njoftoi zbatimin e një “operacioni ushtarak special” në Ukrainën lindore, pas të cilit disa minuta më vonë filluan sulmet me raketa në të gjithë Ukrainën, duke përfshirë kryeqyteti, Kiev

Në një vit konflikti në Ukrainë, rreth 180,000 njerëz në radhët e ushtrisë ruse dhe 100,000 nga pala ukrainase u vranë dhe u plagosën, pa llogaritur 30,000 civilët ukrainas të vrarë, sipas një vlerësimi të publikuar së fundmi nga komandanti i armatosur norvegjez. forcat.

Humbjet e Ukrainës janë ndoshta më shumë se 100,000 të vdekur dhe të plagosur.

Rusia dhe Ukraina nuk kanë publikuar të dhëna të besueshme për humbjet e tyre prej muajsh.

Në nëntor të vitit të kaluar, Shefi i Shtabit të Përbashkët të Ushtrisë Amerikane, Mark Milley, tha se ushtria ruse ka më shumë se 100,000 të vdekur dhe të plagosur dhe se pala ukrainase është “ndoshta” në një situatë të ngjashme.

Në të njëjtën kohë, disa milionë njerëz thuhet se janë larguar nga Ukraina që nga fillimi i agresionit.

Pas një viti mund të thuhet se Rusia nuk po mundet ta nnështrojë Ukrainën, ashtu sicc kish menduar e shpresuar. Humbjet e saj janë të pallogaritshme, sa ngjan se kjo luftë mund te këtë fatin e si të asaj të Afganistanit për të, në vitet ’80, ku u largua e poshtërruar. Ajo i la afganët në një tokë të djegur, por dhe vetë u dërrmua nga heroizmi afgan.

Nuk kanë dalë gjithashtu parashikimet apo planet perëndimore për ta nënshtruar Rusinë nëpërmjet sanksioneve, sicc dhe ka dështuar planin rus për kolapsuar Perëndimin në burimet e energjisë. 

Shpërndaje artikullin në: