Shërbimi i Sigurisë së Ukrainës (SBU) nisi sulme me dronë kundër dy rafinerive të naftës dhe një aeroporti ushtarak në rajonin Krasnodar të Rusisë gjatë natës së 27 prillit, ka thënë një burim në forcat e sigurisë dhe mbrojtjes për Kiev Independent.

Në javët e fundit, forcat ukrainase kanë nisur një seri sulmesh me dron që synojnë të dëmtojnë industrinë e naftës të Rusisë, e cila është thelbësore për të mbështetur përpjekjet luftarake të Moskës.

Dhe në një nga sulmet e fundit, SBU goditi dy depo nafte në rajonin Smolensk të Rusisë më 24 prill, duke shkatërruar 26,000 metra kub karburant.

Siç thuhet më tej, përcjell Telegrafi, dronët goditën “objektet kyçe teknologjike” në rafineritë e naftës Ilsky dhe Slavyansk gjatë natës më 27 prill, duke shkaktuar zjarre dhe evakuim të personelit.

SBU dhe Forcat e Mbrojtjes së Ukrainës goditën gjithashtu bazën ajrore ushtarake Kushchyovskaya, “ku ishin vendosur dhjetëra aeroplanë ushtarakë, radarë dhe pajisje elektronike të luftës”, sipas burimit.

Ndërkohë imazhet e reja satelitore duket se tregojnë dëme në bazën ajrore ushtarake ruse Kushchyovskaya në rajonin e Krasnodarit.

Sipas Sky News, Planet Labs shpërndau imazhe duke krahasuar se si dukej baza më 19 mars në krahasim me sot. /Telegrafi/

Shpërndaje artikullin në: