Tashmë është e ditur që flokët e shëndetshëm i japin të gjithë portretit një pamje më të freskët dhe rinore. Thuhet se gjysma e bukurisë përcaktohet nga to, prandaj edhe vëmendja që i kushtohet është njësoj e madhe. Gjithsesi pavarësisht kujdesit, flokët janë delikatë dhe mund të dëmtohen shumë shpejt, shkruan Agroweb.org.

Kjo varet që nga kushtet atmosferike, deri tek produktet që përdorni çdo ditë për t’i trajtuar ato. Për të gjitha arsyet e mësipërme, nevojat për të përdorur trajtime ndihmuese dhe natyrale të cilat rigjenerojnë flokët janë gjithnjë prezente.

Në këtë artikull  do të gjeni një prej tyre, shumë efikas dhe të nevojshëm për shëndetin e flokëve tuaj.

Trajtimi natyral me vitaminë E është më shumë se i domosdoshëm për flokët e dëmtuar, pasi është i pasur me një sërë vlerash rigjeneruese.

Si Ndihmon Vitamina E
Në kozmetikë vitamina E është përfshirë që në vitet 1950, si një zgjidhje kundër rrudhave, inflamacionit dhe dëmtimit të lëkurës. Kjo vitaminë është e njohur për vetitë e saj një antioksidante dhe shumë efikas.

Duke ndihmuar organizmin të kontrollojë radikalet e lira dhe qelizat e këqija. Të njëjtin funksion mbrojtës, hidratues dhe rigjenerues ka edhe tek rrënjet apo fijet e flokëve. Ndihmon kundër rënies së flokëve, hidraton skalpin, heq zbokthin dhe balancon yndyrën në kokë.

Atë mund ta gjeni si suplement në formën e kokrrave apo edhe në ushqime si spinaqi, arrat, trofta apo kikrikët. Gjithsesi trajtimi i sotëm i përfshin si ushqimet ashtu edhe aplikimin drejtpërdrejtë në flokë.

Nëse keni flokë të djegur, me maja dyshe dhe doni t’i ktheni ata në të shëndetshëm e plot shkëlqim, ndiqni këshillat e mëposhtme.

Si ta Përdorni Për Flokët
Duke filluar që nga ushqimi i mirë deri tek vajrat, kapsulat apo maskat me këtë vitaminë.

Ushqimet e Duhura
Filloni nga arrorët ku përfshihen arrat, bajamet, kikrikët, stikat, lajthitë dhe çdo gjë tjetër e kësaj familje.

Gjithashtu perimet jeshile apo ato me gjethe jeshile si spinaqi apo lakrat e egra janë një mënyrë shumë e mirë rigjenerimi.

Suplemetet
Megjithëse suplemetet janë shumë lehtë të gjendshëm në farmaci, shpeshherë nuk ka nevojë fare që ato të konsumohen. Kjo pasi sasitë që trupit i nevojiten nga vitamina E, mund t’i marrë fare lehtë nga ushqimet që konsumon çdo ditë.

Nëse keni flokë të thatë mjafton të fusni tek një shampo 725 ml rreth 4 kapsula të buta vitamine E dhe lërini të shkrijnë. Më pas përdoreni shampon dhe zbutësin si zakonisht. Bëjeni këtë trajtim sa herë që të shikoni që flokët tuaj janë të thatë dhe të dëmtuar.

Vaji i Vitaminës E
Gjithashtu ju mund të zgjidhni të përdorni direkt vaj vitamine E që mund t’a gjeni lehtë në farmaci. Një mënyrë tjetër është të blini kapsula të zakonshme të kësaj vitamine dhe të lyeni flokët.

Shtypni 4-5 prej tyre ose një lugë çaji dhe lyeni majat e flokëve për flokët e yndyrshëm. Për flokët e thatë rrënjët bashkë me gjatësinë e tyre. Lërini 10-20 minuta dhe më pas lajeni kokën si zakonisht me shampo dhe zbutës.

Nëse keni flokë të yndyrshëm këtë trajtim bëjeni 1 herë në javë derisa të shikoni që flokët janë më të butë dhe të rigjeneruar

Shpërndaje në