Ish presidenti i Koresë Jugut Lee Myung-bak është dënuar me 15 vjet burgim dhe gjobë pre 11 milionë dollarë në disa akuza për korrupsion.

Gjykata në qytetin Seoul, ka bërë të ditur vendimin ditën e premte, duke e bërë Lee një nga figurat udhëheqëse të politikes dhe biznesit në të dënuarin e radhës për korrupsion.

Sipas gjykatës 76 vjeçari është pronari “de facto” i kompanisë së vëllait të tij, DAS, e cila është në qendër të hetimit për korrupsion.

Lee, president i Koresë së Jugur nga viti 2008 deri në 2013, u arrestua në mars të këtij viti nën akuzat për ryshfet, keqpërdorim dhe abuzim të pozitës.

Shpërndaje artikullin në: