Ika sepse nuk kisha siguri për vete dhe për familjen?!

Ika sepse nuk kisha siguri në punë! Ika sepse nuk paguhesha sa duhet!

Ika sepse nuk merrja rrogen në kohë!

Ika spse unë duhet të isha 24 orë në gadishmëri e pronarin nuk guxoja ta pyesja pse vononte rrogën!

Ika sepse larg qoftë një sëmundje në familje duhet të merrje kredi në banke për shpenzimet! Ika sepse shteti nuk të ofronte siguri e ndodhte qe shtetarët të “shisnin” te kriminelët”!

Ika sepse kërcenimet i zgjidhja privatisht dhe e lodha familjen e miqt! Ika sepse të shpallurit në kërkim i gjejnë më shpesh vrasësit e jo policia!

Ika sepse edhe po të ndodhte diçka ne krye të detyrës pas tre dite asnjë nuk kujtohet më për ty!

Ika sepse nuk doja te bëhesha “mercenar” i partive dhe kriminelëve! Ika sepse drejtësinë duhet ta paguhash që ta gezoje!

Ika se po të kritikoje qeverinë (ministrinë perkatese) ta heqin nusen nga puna!

Ika sepse sa herë ndërrohej drejtori institucionit duhej me shku me i gjet mik që mos të heqin nga puna! Ika sepse në administrate promovohen militantët dhe jo specialistët!

Ika sepse krimineli eshte më i respektuar para ligjit se qytetari i thjesht!
Ika sepse fëmijët e hajdutëve të pronës publike fshijnë djersën me 500 euroshe!

Ika sepse arsimi është shkatërruar, është bërë mësues edhe një me diplomë të blerë, e drejtor ai që është dënuar për shitje diplomash.

Ika sepse duhet të prisje në rradhë që të blesh librat e fëmijës! Ika sepse fëmija në shkollë nuk bënte pushim të gjatë se skishte ambiente!

Ika sepese ne cdo dimer femija duhej te vishej edhe ne klase me rroba te trasha se vinte i plevitosur nga shkolla! Ika sepse femija ngrohej me frymarrjen e shokeve e shoqeve ne klase!

Ika sepse nuk kisha mundesi si politikanet apo ata qe jane prane tyre te shkolloj femijet jashte! Ika sepse shendetesine e ka marr lumi!

Ika sepse shteti nuk te jep shpresa per sherimin e nje te semuri apo nje femije qe ka nevoj!

Ika sepse diagnostifokoheshe ne spitale si private e shteterore me semundje qe nuk i ke!

Ika sepse ne spitale cdo gje duhet te blere e paguar! Ika sepse ne urgjencen e pediatrise duhet te presesh mbi nje ore per te vizituar femijen me temeperature!

Ika sepse ne Spitale private ke vetem sherbimin e hotelerise dhe do te paguash si hotel me 5 yje per nje nate e nuk ke ku te ngrohesh qumshtin!

Ika sepse merr gjobe nga policia pa te ndaluar ndonjehere e pa kryer shkelje!

Ika se me shume denohesh per rrip sigurimi se sa per shkelje semafori! Ika sepse kriminelet kane dal nga strofulla dhe jane perzier me politikanet e shtetaret!

Ika sepse vrasjet tashme jane bere statistike dhe jo problem per parandalimin e tyre apo gjetjen e autoreve! Ika sepse mungon cdo sherbim social!

Shpërndaje artikullin në: