Zgjedhja e z. Talat Xhaferi për kryeministër të Maqedonisë së Veriut, është ngjarje historike për këtë shtet, që synon integrimin në institucionet e Bashkimit Europian dhe një rezultat i pakontestueshëm pozitiv i rrugëtimit politik të shqiptarëve autoktonë. Redaksia e Radio Televizionit “ Zëri i Kosovës” në Kopenhagë uron kryeministrin Xhaferi për funksionin e rëndësishme që i është besuar dhe ka besim të plotë se do të dëshmojë kualitetet profesionale në qeverisjen e vendit! Urojmë që logjika integruese e diversitetit etnik , linguistik dhe kulturor të reflektohet në të gjitha institucionet shtetërore të Maqedonisë së Veriut, sepse kjo logjikë është garanci e paqes dhe stabilitetit në këtë pjesë të Europës Juglindore.

Redaksia e Radio Televizionit “ Zëri i Kosovës” në Danimarkë

Të nesërmen (28 janar) në Maqedoninë e Veriut, Talat Xhaferri pritet të marrë detyrën si kryeministri i parë shqiptar i vendit pasi të votohet në Kuvend mbi përbërjen e qeverisë së përkohshme që do të çojë vendin në zgjedhjet e dyfishta që do mbahen në muajin maj.

Lidhur me këtë ngjarje historike kreu i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti i është drejtuar kombit shqiptar me një fjalim duke e quajtur të nesërmen si ditë historike.


“Katër vite më parë nga ky vend iu drejtova juve me fjalët “cdo gjë fillon me një ëndërr”. Ju thashë se të gjithë ne i kemi ëndrrat tona për fëmijët tanë.

Liria dhe barazia nuk vijnë lehtë, kërkojnë edhe besim se synimi do të arrihet.  Ashtu besoja edhe në marrëveshjen e Ohrit edhe në zyrtarizimin e gjuhës shqipe. Besoja se do bëhemi pjesë e NATO-s dhe se do të hapej mundësia për anëtarësim në BE.

Besoj se shpejt do anëtarësohemi në BE sepse është ideali ynë. Nesër është ditë historike. Nesër të dielën, 28 janar zgjedhim kryeministrin e parë shqiptarë të Maqedonisë së Veriut”- tha Ahmeti.

Ambasadorja amerikane në Shkup, Angela Ageler, ka paralajmëruar zgjerimin e listës së zezë me persona të tjetër të dyshuar për korrupsion në Maqedoninë e Veriut.

Më 5 Dhjetor, Departamenti Amerikan i Shtetit e futi në listën e zezë ish-zëvendëskryeministrin maqedonas, Koço Angjushev, ndërsa para tij edhe disa politikanë dhe biznesmenë të tjerë të profilit të lartë, si kryetari i Komunës së Strugës, Ramiz Merko dhe biznesmeni kontrovers, Orce Kamçev.

Duke folur para gazetarëve në Shkup, Ageler tha se vendosja e Angjushevit në listën e zezë u bë pas “provave të shumta” për përfshirjen e tij në korrupsion. Ajo nuk dha hollësi apo emra të personave që mund të futen në listën e zezë të SHBA-së, por shtoi se Angjushevi nuk do të jetë emri i vetëm në listën e zezë.

“Mund t’ju premtoj se ka njerëz të tjerë, rastet e të cilëve janë duke u përpunuar në Uashington. Nuk dua të spekuloj se kur do të shpallen, por ju premtoj se ky nuk ishte emri i fundit”, tha Ageleri.

Ajo theksoi se për vendosjen e tyre më të shpejtë në listën e zezë duhet kohë pasi “ky është një proces kompleks dhe i mundimshëm që kërkon siguri të plotë se persona të caktuar janë realisht pjesë e aktiviteteve korruptive”.

Njê aksion i gjerë policor u realizua mëngjesin e sotëm në Strugë e rrethinë, në të cilin për tregti me drogë dhe armë, u arrestuan 19 persona, ndërsa tre të tjerë janë në kërkim, përcjell KlanM.

Për aksionin ka reaguar aktivisti nga Struga dhe përfaqësuesi i Lëvizjes Vetëvendosje në Maqedoni, Bekim Qoku. Sipas tij, është për t’u shqetësuar shtrirja e madhe e krimit, drogës dhe korrupsionit në njê qytet të vogël si Struga.

Struga, që sipas Qokut, dikur ka qenë pararoja e kulturës së shqiptarëve në vend, sot është degraduar, ndërsa përgjegjësinë ia mvesh edhe kreut të Komunës së Strugës. Siç thotë Qoku, i pari i komunës bashkë me familjen akuzohen nga DASH-i për korrupsion dhe krim të organizuar, duke shtuar se, sipas tij, kryetari i komunës është kryekapoja i krimit të organizuar, përcjell KlanM.

“Në qytetin e vogël pitoresk të Strugës me 30 mijë banorë janë arrestuar 19 persona për krim të organizuar, tregtim mjetesh narkotike dhe korrupsion, kurse tre të tjerë janë në kërkim.
Imagjinoni vetëm shtrirjen kaq të madhe të krimit, drogës, korrupsionit, imoralitetit në një qytet kaq vogël, të lënë tërësisht pas dore, e të pazhvilluar ekonomikisht si Struga! E si mund të ishte ky qytet ku i pari i tij, drejtuesi i tij, autoriteti më i lartë i tij, kryetari i Komunës së Strugës është personi që, bashkë me familjen e tij të ngushtë, akuzohet nga Departamenti Amerikan i Shtetit për korrupsion madhor dhe krim të organizuar. Nuk ka se si të jetë ndryshe, që ky duhet të jetë kryekapoja i gjithë këtij krimi të organizar. Sepse s’ka si të zhvillohet i gjithë ky aktivitet pa dijeninë e pjesëmarrjen aktive të tij dhe rrethit të tij të ngushtë. Imagjinoni po ashtu, ju lutem, që e gjithë ajo drogë u shpërndahet të rinjve struganë, nxënësve, adoleshentëve, fëmijëve prindërit e të cilëve e gëlltisin këtë dukuri pa bërë asnjë zë! Imagjinoni degradimin e qytetit të Strugës dhe qytetarëve të tij, të cilët në një kohë konsideroheshin pararoja e kulturës së shqiptarëve të Maqedonisë së Veriut”, ka shkruar Bekim Qoku.

Kontrata e fundit që Llotaria e shtetit e ka nënshkruar këtë muaj, është për blerjen e aparateve të bixhozit.

Prokurimin do ta bëjë kompani e cila më parë ka punuar në fushën e arkitekturës, me qëndrim në Likovë të Kumanovës. Me ndryshimin e emrit, adresës dhe fushëveprimit, emërohet edhe pronari i ri, 19 vjeçari Flamur Nevzatovski, raporton Radio Evropa e Lirë.

Tenderi i Llotarisë së shtetit për prokurimin e aparateve të bixhozit që e ka marrur kompania “AP Solutions” kapë vlerën prej 204.825 eurove.

REL vazhdon të hulumtoj qiranë e Llotarisë së shtetit me vlerë prej 2.6 milion eurove me një kompani të afërt me BDI. Zbulojmë që para se “Hej DOOEL” të nënshkruan kontratën për qira me kompani aksionare, menaxhere e kompanisë ka qenë Natyra Grubi Bela, e cila njëkohësisht është edhe vajza e axhës së zv.Kryeministrit, Artan Grubit.
REL zbuloi edhe një kompani “Media Group DOOEL Tetovë”, e afërt me “Arbëria Design” e cila ka marr tender në Llotarinë e shtetit. Që të dy kompanitë deri kohë mëparë kanë qenë të regjistruara në adresë të njejtë në Tetovë, ndërsa kanë nënshkruar kontrata të ndryshme por në të njejtën ditë për prokurime publike me Llotarinë e shtetit.
Heshtja ishte përgjigjeja e vetme që e morrëm nga Policia Financiare në pyetjen se përveç qirasë milionëshe të Llotarisë së shtetit, hetimi a është zgjeruar edhe tek kompanitë e afërta dhe familjare të “Arbëria Design” të cilët marrin tendere në shoqërinë aksionare.
Fraza që vitet janë vetëm numër përdoret edhe në biznes. Ashtu është edhe shembulli me 19 vjeçarin nga Kumanova Flamur Nevzatovskin i cili kohë më herët u bë dhe sipërmarrës i ri.

Në pronësi të tij është kompania “AP Solutions” e cila për nevojat e Llotarisë së shtetit do të prokuroj terminale llotarie – aparate bixhozi.

Kontrata e nënshkruar e kompanisë me shoqërinë aksionare është e fundit që është publikuar në Byronë për furnizime publike. Në shumën prej 12.598.425 denarëve apo 204.825 eurove, kompania e Nevzatovskit do duhet të prokuroj 95 terminale.Vlera e tyre për njësi është 126.300 denarë për terminal.

Hulumtimi mbi dokumentacionin e plotë të kompanisë në Regjistrin Qëndror (17 nëntor) tregon se Shoqëria për programim, marketing, tregëti dhe shërbime “AP Solutions DOOEL” import-eksport Shkup, ka marr emrin e ri të kompanisë me 19 prill të vitit 2023.

Nga themelimi, janar të vitit 2018 deri para gjashtë muajve, ka qenë e regjistruar me emrin “Shoqëria për projektim, dizajn, ndërtimtari, tregëti dhe shërbime FDESTANI ARHITEKT DOOEL” import – eksport f. Llojan, Likovë, me fushëveprim të regjistruar në arkitekturë. Është ndryshuar edhe adresa e kompanisë, nga f.Llojanë, Likovë, në Aerodrom të Shkupit.

Në kompaninë e vjetër, pronar dhe menaxher ka qenë Fatbardh Destani. Vlera themeluese prej 307.500 denarëve, por në mjete jomonetare. Kontributi mbi kapitalin bazë përbëhet nga pajisje zyreje.

Më 19 prill 2023, me ndryshimin e emrit dhe adresës së kompanisë, Fatbardh Destani i paraqiti Flamur Nevzatovskit një ofertë për të marrë aksionet e tij themeluese. Në të njëjtën ditë ai u pranua dhe u morr nga Flamur Nevzatovski. Nga 25 prilli, Nevzatovski bëhet themelues dhe menaxher i vetëm i “AP Solutions”.

Kompania u paraqit në shpalljen e Lotarisë Shtetërore të publikuar më 16 gusht 2023 dhe mundi “Ritron Kopi DOOEL” të Kumanovës, duke ofruar çmim më të ulët për blerjen e terminaleve të lotarisë. Marrëveshja është lidhur më 9 nëntor 2023.

Në momentin kur Nevzatovski merr drejtimin e “AP Solutions”, aplikon dhe fiton tenderin e Lotarisë Shtetërore, ai është vetëm 19 vjeç. Në fund të nëntorit, Nevzatovski do të mbushë 20 vjet me një fillim tashmë të suksesshëm në biznes.

Ajo që lë vend për dyshime është angazhimi aktual i punës i 19-vjeçarit Nevzatovski. Sipas informacioneve të siguruara nga REL, të cilat u konfirmuan edhe përmes të dhënave në profilin e Nevzatovskit në Facebook, ai është punonjës i “Ritron Kopi”, kompania që ishte konkurrenti i vetëm i “AP Solutions” të tij në luftën për Lotarinë Shtetërore, tender me vlerë 204 825 euro.

Radio Evropa e Lirë ka kontaktuar përmes telefonit kompaninë “Ritron Kopin” duke kërkuar të flasë me pronarin, Artan Ajruli. Në të njëjtën kohë pyetëm nëse personi Flamur Nevzatovski punon në kompaninë e tyre. Nga kompania na treguan se shefi është në një udhëtim jashtë vendit dhe se pyetjen ja dërguam në emailin e tij zyrtar.

Më pak se 20 minuta pas komunikimit telefonik dhe elektronik me “Ritron Kopin”, Nevzatovski ka ndryshuar identitetin e tij në rrjetin social – në vend të emrit Flamur Nevzadi, siç ishte më parë, ka vendosur një emër dhe mbiemër të ri (Sano Manjiro), një tjetër foto dhe e “mbylli” profilin për ata që nuk I në listën e miqve të tij.

REL dërgoi një mesazh në rrjetin social, ku kërkon përgjigje nga Nevzatovski – çfarë njohurish ka për tregtinë dhe aplikimin në tenderë duke pasur parasysh moshën e tij, ku do t’i marrë terminalet e Lotarisë, a është ndoshta pronar fiktiv i “AP Solutions”? Nga Nevzatovski nuk kemi marrë asnjë përgjigje.

Në ndërkohë Radio Evropa e Lirë vazhdoi të hetojë të dhënat e publikuara publike për kompaninë Ritron Kopi. Duke kërkuar në faqen Ritron Kopi në Facebook, kemi hasur edhe në foto të vitit 2016. Ata tregojnë një miqësi të përbashkët në kuadër të një panairi në Shkup mes pronarit të Ritron Kopi, Artan Ajruli dhe Përparim Bajrami, i cili në atë moment nuk ka asnjë pozicion në Lotarinë Shtetërore.

Nga janari 2022, periudha kur Perparim Bajrami merr postin drejtues si drejtor i përgjithshëm në shoqërinë aksionare, “Lotaria Shtetërore”, kompania “Ritron Kopi” del si fituese e tenderëve në shoqërinë aksionare.

Byroja për Furnizime Publike bën me dije se Lotaria Shtetërore ka lidhur gjashtë kontrata me këtë kompani për blerjen e televizorëve, pajisjeve kompjuterike dhe komunikuese, aparateve multifunksionale dhe stacioneve grafike të vizatimit televiziv. Kontratat janë lidhur në periudhën nga qershori 2022 deri në mes të tetorit 2023. Vlera e tyre është 22.463.034 denarë ose 365.252 euro.

“Hej DOOEL” – Nga Grubi Bela, përmes Mashoviqit deri te Jahoski

Siç ka bërë të ditur tashmë REL, objekti që ndodhet në rr. Hasan Prishtina nr. 57b në Vizbeg, Shkup, nga 5 korriku 2023, është hapësira e re e zyrës së Lotarisë Shtetërore. Pamja e jashtme ende nuk tregon se do të jenë ambiente të reja nga të cilat do të operojë shoqëria aksionare. Së fundmi nga çatia e objektit afarist është hequr edhe reklama me ndriçim e ish lokalit të dasmave “Festina”, e cila më herët e kishte dhënë hapësirën me qira. Por për momentin nuk ka ndryshime të tjera.

Sipas marrëveshjes së publikuar nga REL, Lotaria Shtetërore do t’i paguajë kompanisë “Hay DOOEL” një qira mujore prej gati 22 mijë euro në muaj për një periudhë 10 vjeçare. Në kontratë thuhet se pagesa e qirasë mujore do të fillojë nga data 15 korrik 2023. Kjo do të thotë se sipas kontratës, Lotaria Shtetërore duhet t’i kishte paguar kompanisë rreth 88 mijë euro për qiranë.

Një numër i madh i kompanive të vendosura në zonën industriale të Vizbegut gravitojnë rreth objekteve të reja afariste të Lotarisë Shtetërore. Disa prej tyre punojnë në ambientet e tyre, por disa marrin edhe objekte të të tjerëve me qira. Në një bisedë me disa biznesmenë na thanë se shuma për marrjen me qira të një objekti në këtë zonë është nga dy deri në tre euro për metër katror.

Hipotetikisht, sikur edhe të merret për bazë shuma prej tre eurove për metër katror dhe sipërfaqen prej 2426 metrash katrorë që “Hej DOOEL” i jep me qira Lotarisë Shtetërore, bëhet fjalë për 7278 euro në muaj, një çmim tregu tre herë më i lire, se ajo që “Hej DOOEL” e ngarkon Lotarinë Shtetërore – gati 22 mijë euro.

REL, tashmë më 31 tetor, dërgoi pyetje në Lotarinë Shtetërore në lidhje me afatin dhe periudhën se kur do të “vendosen” në ambientet e reja në Vizbeg. Gjithashtu pyetëm se sa para janë planifikuar për rikonstruimin dhe përshtatjen e ish-lokalit për dasma për nevojat e tyre. Në të njëjtën kohë, ne kërkuam shpjegim se pse Lotaria Shtetërore do të marrë me qira për 2.6 milionë euro hapësira për zyra, në vend që të blejë hapësira për zyra që do të jetë në pronësi të saj për atë shumë.

Mbrëmë (20 nëntor) ka kaluar edhe afati i fundit i paraparë me ligj në afat prej 20 ditëve ku Lotaria e Shtetit duheshte të jep përgjigje mbi kërkesën tone të parashtruar për qasje të lirë në informata me karakter publik. Aty kërkuam qasje deri te dokumentacioni i plotë i implementimit të thirrjes publike për huazimin e hapësirave të punës.

Deri tani, nuk kemi marr përgjigje as për pyetjet e adresuara, e as ka arritur ndonjë lajm për qasje eventuale në procedurën e realizuar.

Menaxhereja e pare e “Hej DOOEL”, vajza e axhës së Grubit

REL njoftoi gjithashtu se “Hey DOOEL” është themeluar më 2 shkurt 2023. Si pronar i parë i saj shënohet emri i Armin Mashovic, i cili në një kohë të shkurtër blen tokën dhe pasurinë e paluajtshme nga “Markoni Engineering” ku do të jenë ambientet e reja të Lotarisë Shtetërore për shumën prej 649 mijë euro.

Pas zyrtarizimit të marrëveshjes së shitblerjes dhe pas ndryshimit të pronësisë në Agjencinë e Kadastrës, “Hey DOOEL” e sapoformuar, si pronare e re e objekteve aplikoi dhe fitoi në thirrjen publike të Lotarisë së Shtetit për dhënien me qira të hapësirave të punës, në shpalljen e publikuar më 31 maj 2023 vit.

Vështrimi mbi historikun e ndryshimeve në Regjistrin Qendror shfaqet se që nga themelimi i “Hej DOOEL”, pra në periudhën nga 2 shkurti deri më 23 shkurt, Natyra Grubi Bela figuronte si menaxhere. Siç raportoi fillimisht REL, duke iu referuar të dhënave në profilin e saj në Linkedin, të cilat nuk ekzistojnë më pas publikimit të emrit të saj në storie, ajo është e punësuar si asistente ekzekutive në Ambasadën e Shqipërisë në Shkup.

Por REL mësoi se Natyra Grubi Bela është në fakt një e afërm, pra kusherirë e zv.kryeministrit Artan Grubi. Sigurimi i Grubit është vëllai i burrit të saj, Bekim Bela.

Bekim Bela shpesh shihet në shoqërinë e zëvendëskryeministrit, i cili e ndjek në ngjarjet e tij publike. Një nga ngjarjet e tilla ishte fillimi i ndërtimit të korridorit 8.

Pas fshirjes së Natyra Grubi Belës nga menaxherja e kompanisë, në vend të saj u fut Mashoviq, i cili ishte pronar i vetëm i saj deri më 26 tetor.

Pasi që REL njoftoi se Lotaria Shtetërore do të marrë me qira hapësirat e punës nga kompania e Armin Mashoviqit, ish-partner afarist i Erxhan Sulkoskit, i cili ishte i lidhur në biznes edhe me dhëndrin e vajzës së liderit të BDI-së, Kushtrim Smajlaj, erdhi koha edhe për një ndryshim të ri në pronësinë e kompanisë.

Më 26 tetor në Regjistrin Qendror është shënuar se pronar i ri është bërë Arsim Jahoski, shefi i “Pucko Petrol” dhe djali i ish-kryetarit të Komunës së Pllasnicës dhe deputet aktual nga radhët e BDI-së.

Por, një pasqyrë e historisë së ndryshimeve të kompanisë tregoi se ndryshimi i pronësisë së “Hey DOOEL” ndërmjet Masoviqit dhe Jahoskit ka ndodhur nëntë ditë më parë.

Më 17 tetor, Armin Mashoviq ja ofron pronësinë Jahoski përmes “Ofertës për marrjen e pjesës së ortakërisë”.

“Unë, Armin Mashoviq…Ju paraqes këtë ofertë që ta merrni pjesën time të ortakërisë, e cila përbëhet nga para në vlerë prej 5000 euro. Aksioni që është objekt i kësaj oferte është pa asnjë kufizim dhe transferimi i tij do të bëhet me tarifë. Nëse jeni të interesuar për aksionin e ofruar, ju lutem të më njoftoni brenda afatit të përcaktuar me ligj duke dhënë një deklaratë me shkrim për të marrë përsipër aksionin e ofruar”, thuhet në ofertë.

Në të njëjtën ditë Jahoski pranon ofertën “nën përgjegjësi të plotë materiale dhe penale deklaron se i pranon të gjitha të drejtat dhe detyrimet që dalin nga pjesa e marrë”.

Në të njëjtën ditë u bë marrëveshje për kalimin e pronësisë nga Armin Mashoviqi tek Asmir Jahoski për 5000 euro, aq sa është pjesa bazë monetare gjatë themelimit të kompanisë.

Me ndryshimet e fundit, Asmir Jahoski u bë pronar i “Hej DOOEL”, kompania e marketingut që për një periudhë prej një dekade do të arkëtojë mbi 2.6 milionë euro nga Lotaria Shtetërore për dhënien me qira të objekteve afariste.

Edhe vajza e pronarit të “Arbëria Design” me tender në Lotari

Investigimi i REL i publikuar më 17 tetor tregoi se promovimi dhe marketingu i Lotarisë Shtetërore kryhet nga kompani, pronarët e të cilave janë të lidhur ngushtë me pronarët e shtëpive botuese Arbëria Design dhe Ars Lamina.

Ndërkohë zbuluam një tjetër kompani të tillë që të çon te kompania Tetovare. Bëhet fjalë për “Media Group DOOEL”, e cila ka lidhur marrëveshje me Lotarinë Shtetërore për organizimin e takimeve, konferencave dhe manifestimeve afariste dhe korporative në shumë prej 4.130.000 denarë ose 67.154 euro.

Adresa e “Media Group DOOEL” në momentin e lidhjes së kontratës me Lotarinë Shtetërore (26.06.2023) është në rrugën Boro Vuliq 6/1-3. Adresa e “Arberia Design” është Boro Vuliq 6/lokal nr. 1.

Nga data 29 shtator, të dhënat e “Biznis mrezha” tregojnë se “Media Group DOOEL” po ndërron adresën e saj në rr. 19 Nëntori numër 3 në Tetovë. Një nga numrat e telefonit të lënë si kontakt në faqen e “Media Group DOOEL” është bukfalisht kontakt i njëjtë si për “Arbëria Design”.

Sipas të dhënave të “Biznis mrezha”, pronare e vetme e “Media Group DOOEL” është Ardita Iljazi, ish-Hamzai. Ardita është motra e Ermin Hamzait, i cili është një nga pronarët e “DEMNET DOO Shkup”, kompani e cila me Lotarinë Shtetërore ka lidhur katër tenderë në vlerë prej 3.422.000 denarë ose 55.642 euro. Në fakt, Ardita është vajza dhe Ermini djali i Hasim Hamzait, pronarit të Arbëria Design.

Rastësisht apo jo, më 26 qershor 2023, kontrata me Lotarinë Shtetërore ka lidhur edhe Ardita Iljazi (Hamzai) me “Media Group DOOEL” dhe “Arberia Design” të Hasim Hamzait, sipas të dhënave të publikuara nga Byroja për Furnizime Publike.

Por këto dy nuk janë të vetmet kompani që fituan tenderë në Lotarinë Shtetërore. Më 17 tetor Radio Evropa e Lirë raportoi se kompani të tilla që janë të lidhura me “Arbëria Design” përfshijnë “Litera Group DOOEL Shkup” në pronësi të Afet Iljazi dhe Dashmir Ademit, e cila ka fituar shtatë tenderë në Lotarinë Shtetërore për kontrata në vlerë prej 17.464.000 denarë ose 283.967. euro.

Në këtë listë është edhe një kompani tjetër me emër të ngjashëm – “Litera Akademi Sh.P.K Tetovë”, në pronësi të Vjosa Iljazit dhe Samije Limani Musliut. Ajo u themelua më 29 gusht 2022. Ka marrë një tender për “organizimin e trajnimeve brenda dhe jashtë vendit” në shumë prej 5.000.000 denarë ose 81.300 euro.

Policia Financiare nuk iu përgjigj pyetjeve të REL – nëse krahas hetimit mbi kontratën për qiranë e Lotarisë Shtetërore, po zhvillon hetim paraprak edhe tek kompanitë që marrin tenderë në shoqërinë aksionare.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, do të udhëtojë sot në Sarajevë, si fazë e parë e turneut të tij nëpër katër vende të Ballkanit Perëndimor.

Të martën pasdite ai pritet të mbërrijë në Shkup, ku do të qëndroj për dy ditë, përcjell INA.

Siç njoftoi NATO-ja, turneu nëpër rajonin e Stoltenberg do të fillojë me një darkë pune me anëtarët e Presidencës së Bosnje-Hercegovinës, ndërsa nesër do të ketë takime me përfaqësuesin e lartë të bashkësisë ndërkombëtare për BeH, Christian Schmitt dhe me kryetaren e Këshillit të Ministrave të Bosnje dhe Hercegovinës, Borjana Kristo.

Pas këtyre bisedimeve, Stoltenberg do të ketë takime me udhëheqës ushtarakë dhe përfaqësues të bashkësisë ndërkombëtare në BeH, në selinë e NATO-s në Sarajevë.

Nga Sarajeva, personi i parë i Aleancës nesër pasdite do të udhëtojë drejt Prishtinës për takime me Presidenten dhe kryeministrin e Kosovës, Vjosa Osmani dhe Albin Kurti.

Më pas ai do të vizitojë Komandën e Forcave të NATO-s në Kosovë, ku do të takohet me komandantin e KFOR-it, gjeneralmajor Ozkan Ulutash dhe me Drejtorin e Ekipit Ndërlidhës Këshillimor të Aleancës, gjeneral brigade Christian Ludwig von Hammerstein, dhe do të ketë një fjalim pranë ushtarëve të angazhuar në misionin e KFOR-it.

Të martën në mëngjes, Stoltenberg do të jetë në Beograd për bisedime me presidentin serb Aleksandar Vuçiq dhe kryeministren Ana Brnabiq.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s pasdite nga Beogradi do të udhëtojë për në Shkup, ku do të takohet me shefin e shtetit Stevo Pendarovski, kryeministrin Dimitar Kovaçevski dhe kryeparlamentarin Talat Xhaferi, si dhe do të ketë një fjalim para deputetëve në Kuvend.

Të mërkurën në mëngjes, Kovaçevski dhe Stoltenberg kanë planifikuar të takohen në Shkup me liderët e vendeve anëtare të NATO-s nga rajoni: presidentin kroat Zoran Milanoviç dhe kryeministrat e Shqipërisë, Edi Rama, të Sllovenisë, Robert Golob dhe të Malit të Zi, Milojko Spajiq.(INA)

Duke qenë tepër të zënë me shqyrtimin e problemeve të krejt botës dhe duke haruar problemet e shumëta që kanë me pushtetin maqedon, Shqiparëve të Maqedonisë së Veriut si prej qielli ju rra kryqi 10 metra i lartë në Kodrën e Diellit mbi Tetovë.

Në Kodrën e Diellit në Tetovë, në oborrin e kishës Shën Naumi i Ohrit është vendosur një kryq mbi 10 metra i lartë.

Fotografitë e bëra nga vendi i ngjarjes ngjallën reagime të shumta në opinion, sidomos banorët e Tetovës, qytet ky i përbërë me shumicë absolute shqiptarë të përkatësisë fetare islame.

Sipas burimeve të Televizionit Koha, vendimi për vendosjen e kryqit e ka marr bordi kishtar i kishës Shën Naum i Ohrit ndërsa ndërtimi mendohet të jetë pa leje adekuate për ndërtim.

Burimet tregojnë se kryqi është bërë me mjete vetanake të Kishës. Më shumë informacion në lidhje me këtë lajm do të mund të ndiqni në edicionin qendrorë të lajmeve.

Asnjë përparim nuk është shënuar në sundimin e ligjit.

Me kritika të shumta, euroambasadori në Shkup David Geer, prezantoi raportin e Komisionit Evropian për Maqedoninë e Veriut, në konferencë të përbashkët me zv.kryeministrin për Çështje Evropiane, Bojan Mariçiq.

Geer tha se raporti është i sinqertë i drejtë dhe vjen në kontekst kur ka dinamikë të rëndësishme sa i përket zgjerimit.

“Shprehet shqetësim për polarizimin politik, veçanërisht në votimin e reformave. Procesi i zgjerimit të BE-së kërkon konsensus mbi reformat kryesore. Raporti vëren përdorimin e tepruar, ndonjëherë të panevojshëm, të flamurit të BE-së. Ka abuzim me flamurin për Kodin Penal dhe ligjet për korridoret 8 dhe 10-D. Asnjë përparim nuk është shënuar në sundimin e ligjit. Ka mungesë besimi tek gjyqtarët, si dhe shkarkimi i ish-kryetarit të këshillit gjyqësor. Bëjmë thirrje që rekomandimet të miratohen dhe ju kujtojmë rekomandimet e viteve të kaluara që nuk janë zbatuar”, tha Geer.

Ambasadori evropian theksoi gjithashtu se nuk ka progres në luftën kundër korrupsionit, por edhe rritje të korrupsionit në nivel të lartë.

“Në luftën kundër korrupsionit nuk është shënuar asnjë progres. Po shohim që rastet e korrupsionit të nivelit të lartë janë në rritje. Kjo rezulton me vjetërsimin e lëndëve, gjë që shkakton shqetësim të madh. Raporti vlerësoi punën e Komisionit Shtetëror për Parandalimin e Korrupsionit dhe Entit Shtetëror për Revizion, por bëri thirrje që rekomandimet të ndiqen nga të dyja. Ka progres të kufizuar në administratën shtetërore. Kushtet në burgje janë ende të këqija, sidomos në Idrizovë. Raporti kërkon që të bëhen përpjekje të veçanta në promovimin e mosdiskriminimit. Raporti gjithashtu shpreh shqetësime serioze në lidhje me fushatat kundër gjinisë”, theksoi Geer.

Ai i përmendi edhe ndryshimet kushtetuese, gjegjësisht se marrëdhëniet me Bullgarinë janë në duar të Maqedonisë së Veriut.

“Të gjithë e kemi kuptuar se zgjerimi është në interesin tonë të përbashkët. Duam që Maqedonia e Veriut ta shfrytëzojë këtë dinamikë. Raporti vjen me mundësi. Duam që Maqedonia ta shfrytëzojë këtë mundësi. Raporti është 120 faqe dhe është gjithëpërfshirës”, tha Geer.

Prokurori publik nga Prokuroria Themelore Publike Shkup ka lëshuar urdhër për obduksion të trupit të një gruaje 79-vjeçare, e cila ka ndërruar jetë pasi më shumë se dy javë ishte e shtruar në spital pas helmimit familjar me ushqime shtëpiake në Shkup.

Më herët pas së njëjtës ngjarje ka ndërruar jetë edhe nusja e saj 47-vjeçare, ndërsa djali i saj 55-vjeçar është liruar për mjekim në shtëpi.

Prokurori publik kompetent është duke punuar për të përcaktuar shkaqet e helmimit të ndodhur në Kisella Voda të Shkupit.

Siç bëhet me dije nga Prokuroria, nga shtëpia e familjes janë marrë rreth 20 gjurmë të ndryshme, për të cilat është dhënë urdhër ekspertimi.

Gjithashtu u dha urdhër për sigurimin e historive mjekësore të tre pacientëve.

Informacionet thonë se në byrekun me presh të ngrënë nga familja më datë 15 të këtij muaji është gjetur një insekticid i fortë, i cili i ka helmuar të tre dhe vetëm 55-vjeçari ka mundur të shpëtojë.

/ Libertas

Përktheu dhe përshtati

Adnan Aliti

Njëzet pronarë dhe drejtorë të 28 kompanive janë arrestuar, ndërsa gjashtë rezultojnë të zhdukur në operacionin e sotëm të Prokurorisë Publike për Ndjekjen e Krimit të Organizuar dhe Policisë Financiare të koduar “Zinxhiri”.

Ata dyshohen për bashkim kriminal, evazion fiskal dhe pastrim parash.

Ata dyshohet se kanë themeluar apo marrë nën kontroll kompani, përmes të cilave kanë përgatitur fatura false për të mos paguar TVSH-në.

Sipas prokurorisë, në këtë mënyrë e kanë dëmtuar buxhetin për më shumë se 490 milionë denarë, përkatësisht për gati tetë milionë euro.

Për 13 të dyshuarit është kërkuar masa e paraburgimit, një arrest shtëpiak, ndërsa për 12 të tjerët masa të tjera paraprake, si konfiskimi i pasaportës, ndalimi i daljes nga vendbanimi dhe ndalimi i kontakteve me persona të caktuar. U kërkua ngrirja e aseteve të pesë personave dhe shtatë kompanive.

Mëngjesin e sotëm është bërë e ditur se prokuroria dhe policia financiare po arrestojnë persona dhe po kontrollojnë objektet në disa lokacione në Negotinë, Kavadar, Manastir dhe Ohër.(INA)