Pas raportimit të TV Klan se në Han të Elezit policia e Maqedonisë së Veriut ju kërkon udhëtarëve shqiptarë nga 20/30 euro ryshfet për ta kaluar kufirin, arrestohet kryeshefi i policisë kufitare dhe ndihmësi i tij, që të dy me përkatësi kombëtare shqiptare.

Zëvendësministri për Punë të Brendshme, Nazim Bushi, konfirmoi është arrestuar shefi i turnit në pikëkalimin Bllacë, i cili u kap me kamerë të fshehtë duke kërkuar nga 20 euro për pasagjerët shqiptarë që hynin në Maqedoninë e Veriut.

Mësohet se i arrestuari i parë është E.Sh nga Shkupi, shef turni në pikëkalimin mes RMV-ës dhe Kosovës, ndërsa zyrtari tjetër policor që duket në video mësohet se është Z.R.

Skandali u zbulua pasi një biznesmen, që merret me transport udhëtarësh denoncoi në emisionin “Stop” në TV Klan Shqipëri, presionin që i bëhet duke i kërkuar ryshfet për një shërbim që duhet të ishte falas dhe që i takon në kufi.

Shikoni videon, si pa fije turpi bandat kriminale të veshura me uniforma policie i plackitin udhëtarët shqiptarë, për fajin e vetëm, se duhet ta kalojnë kufirin artificial.

Mos paguani asnjëherë asnjë cent askujtë në kufi. Të gjithë kanë celularë në xhepa, incizo më zë, me video cdo abuzim dhe denonco në polici dhe dërgomandej incizimin edhe në në media ose publikoje vet në rjetet sociale.

https://fb.watch/cmfExnf-AS/

Shpërndaje artikullin në: