Kryeministri Edi Rama me anë të një statusi në rrjetet sociale ka dhënë lajmin e mirë se procesi anti Covid në Shqipëri do të nisë në janar në Shqipëri dhe se vaksina është siguruar nga kompania “Pfizer”, por njëherësh ka shprehur zhgënjim ndaj Bashkimit Europian për diferencimin që i bëri Ballkanit, duke nënkuptuar dhe Shqipërinë.

Por pavarësisht këtyre, kryeministri thekson se Shqipëria ia doli dhe kjo falë diplomacisë që arritën.

Kryeministri Rama në Twitter:

“Në kushtet skajshmërisht të vështira si pasojë e kërkesës globale marramendëse dhe sasisë ende tejet të vogël të prodhimit, kemi dakordësuar në parim pas kontaktesh intensive nga të katër anët, tekstin e marrëveshjes me Pfizer për të nisur vaksinimin në janar!

I papranueshëm moralisht, politikisht, logjikisht diferencimi që BE-ja i bëri Ballkanit po ia dolëm sidoqoftë me diplomaci e me këmbëngulje të mos mbetemi mbrapa askujt. Dhe nuk do të ndalemi deri në sigurimin e dozës së fundit. Fjalët mbrapsht atyre që vazhduan me sharje e akuza!”

Shpërndaje në