Prestigjiozja e udhëtimeve “National Geographic Traveller” e ka cilësuar Shqipërinë si një nga destinacionet më emocionuese që duhet të vizitohet në vitin 2024.

Kryeministri Edi Rama ka reaguar në një postim në Facebook, ku shkruan se “jemi destinacioni “cool” për 2024-tën”.

“Jemi destinacioni “cool” për 2024! Promovimi për vitin e ardhshëm ka nisur që tani dhe është prestigjiozja e udhëtimeve “National Geographic Traveller” e cila sugjeron vendin tonë në listën e 30 vendeve më interesante për të udhëtuar.

Duke e renditur në vendin e parë që duhet vizituar në Europë, revista e njohur e cilëson “si një arratisje të egër drejt yllit në ngjitje të Europës” përvojën e të udhëtuarit në Shqipëri gjatë vitit 2024””, ka shkruar kryeministri.

Artikulli i plotë për Shqipërinë nga National Geographic Traveller

Udhëtarët në gjueti për diçka pak më ndryshe nga aventura e tyre e ardhshme evropiane po shikojnë gjithnjë e më shumë drejt Shqipërisë. Kjo pjesë ballkanike po tërheq një numër në rritje vizitorësh falë brigjeve të saj të Adriatikut dhe Jonit, të kaluarës intriguese osmane dhe komuniste dhe skenës relativisht të sapolindur të turizmit.

Të zhytura në brendësinë veriore, Alpet Shqiptare janë po aq pjesë e shortit. E njohur, mjaft ogurzi, si Bjeshkët e Nemuna, kjo mbretëri e majave të thepisura karstike është një ëndërr për alpinistët, ku rrëqebullët enden nëpër pyjet e bredhit dhe lulet e egra mbulojnë dyshemetë e luginës.

Ata që kërkojnë shtigjet sfiduese të rajonit mund të nisen në një turne të ri, tetë-ditor, të vetë-drejtuar me Ëalks Ëorldëide , i cili ofron një itinerar që përfshin udhëtime nëpër zonat malore, shtëpi tradicionale dhe një vizitë në fshatin Theth.

Shqipëria është gjithashtu më e aksesueshme se kurrë falë një sërë linjash të reja ajrore si Ryanair.

a.c./dita

Shpërndaje në