Bukuroshja po vazhdon të ruaj linjat e saj derisa  kohëve të fundit ajo ka folur shumë edhe për jetën e saj private.

E në dy fotot e fundit, Angela shkëlqen nga bukuria.

Derisa në fotografinë e parë ka të veshura xhinse, në të dytën ajo ka të veshur një fustan të zi që vënë në pah gjoksin e saj, të cilin bukuroshja thotë se e ka natyral.

Për Rowan Atkinson është koha të tregojë se është një baba i mirë dhe i përkushtuar. Aktori i njohur për publikun kryesisht në rolin e “Mr. Bean” ka vendosur që për disa kohë të marrë pushimet dhe të lërë aktrimin.

Shkak për këtë vendim është vajza e tij, e cila erdhi në jetë në vitin 2017.

Kjo sakrificë vjen për t’i dhënë mundësinë bashkëshortes së tij Louise Ford që t’i përkushtohet më shumë karrierës si aktore.

Tashmë Rowan do të kujdeset për të voglën, ndërsa mamaja e saj do t’i kthehet aktrimit. 64-vjeçari dhe 35-vjeçarja janë në lidhje që nga viti 2014. Ndërsa Rowan është baba edhe i një djali 23 vjeç dhe një vajze 21-vjeçare nga martesa me Sunetra Sastry.

”Sweet but Psycho”, kjo këngë i ka kaluar 100 milionë shikime në Youtube, duke marrë parasysh stilin dhe zërin e këngëtares Ava Max.Në fakt emri i saj i lindjes është Amanda Ava Koçi dhe ajo ka lindur nga dy prindër shqiptarë përkatësisht nga Tirana dhe Saranda, emigrantë në SHBA. Karriera e Ava si kantautore u zhvillua në SHBA.

Vajza e talentuar nga Shqipëria është tanimë në gjurmët e të tjerave si Rita Ora, Bebe Rexha, Dua Lipa dhe Era Istrefi.

”Sweet but Psycho” është kënga, të cilën e ka bërë atë të njohur dhe që Ana e ka shkruar vetë. Megjithëse ajo është kritikuar që videoklipi i saj përmban disa skena dhune, sërish mbetet një nga këngët më stil dhe që aktualisht ka aq sukses sa është kryesuese e listave në 15 vende të botës, duke përfshirë Suedinë, Finlandën apo Norvegjinë.

“Sweet but Psycho” është kënga e saj e tretë, por ndërkohë Max është paraqitur edhe në albumin e 7 të David Guetta me “Let it be me”.

Përsa përket etnisë së saj Ava Max ka deklaruar që është 100 përqind shqiptare dhe që dëshiron po ashtu t’i kthehet komunitetit shqiptar sa më parë të mundet.

Gazeta angleze “The Daily Telegraph” i ka kërkuar falje bashëshortes së presidentit amerikan, Melania Trump, dhe është pajtuar që të paguajë gjobë financiare për dëmin e shkaktuar përmes një artikulli të publikuar javën e kaluar.
Drejtuesit e gazetës kanë thënë se artikulli “Misteri i Melanias”, i publikuar në versionin e revistës së të shtunës, ka përmbajtur një numër të të dhënave të pasakta. Këtu përfshihen pretendimet se ajo ka pasur vështirësi në karrierën e modeles para se të takohet me bashkëshortin e saj dhe se ka qarë në natën e zgjedhjeve.

Gazeta e ka pranuar se ky shkrim nuk është dashur të publikohet dhe se janë të gatshëm të paguajnë gjobë financiare për gabimin e tyre. Në numrin e së shtunës, gazeta ka publikuar një shkrim, në të cilin thuhet se zonja Trump ka qenë një modele e suksesshme profesioniste edhe para takimit me burrin e saj dhe ka siguruar punë në profesionin e saj pa ndihmën e tij.

Në shkrim thuhet se ajo nuk i ka braktisur studimet për dizajn dhe arkitekturë për shkak të mosplotësimit të provimit por për shkak se ka dashur ta zhvillojë karrierën si modele profesioniste, shkruan “BBC”.

Dua Lipa ka shënuar edhe një sukses tjetër duke shkruar kështu historinë. Këngëtarja shqiptare me albumin e saj ‘Dua Lipa’ ka thyer rekordin si albumi më i dëgjuar nga një artiste.

Me këtë rast, Dua ka lënë prapa këngëtaren më të dëgjuar në botë, Taylor Swift.

Albumi ‘Dua Lipa’ ka mbi 9.5 miliardë dëgjime në platformat si Spaotify dhe Youtube.

Dua më 24 janar publikoi këngën ‘Swan Song’ të shoqëruar edhe me videoklip. Kjo këngë do të jetë edhe kolonë zanore e filmit “Alita: Battle Angel”, i cili do ta ketë premierën më 14 shkurt të këtij viti.

Përveç kësaj kënge, këngëtarja nga Kosova është duke punuar intensivisht për albumin e saj të dytë që dëshiron ta publikojë për fansat sa më parë që është e mundur.

Tashmë gjithçka është gati për mbrëmjen e madhe të ndarjes së çmimeve, “American Music Awards 2018”.

Ky event, do të mbahet nesër (e martë) në Teatrin “Microsoft”, në Los Angeles, të Kalifornisë, ShBA.

Mes shumë artistëve, pjesëmarrëse do të jenë edhe tri këngëtaret shqiptare me famë botërore: Rita Ora, Dua Lipa dhe Bebe Rexha.

Dua Lipa është e nominuar në një kategori, atë për çmimin “Artistja e re më e mirë e vitit”, Bebe Rexha në dy kategori: “Kënga më e mirë e zhanrit Country” dhe “Bashkëpunimi më i mirë” për këngën “Meant to be”, në bashkëpunim me Florida Georgina Line, gjersa Rita Ora këtë vit mbetet e pa nominuar në asnjë kategori.

Megjithatë, ajo nuk do t’i mungojë spektaklit, pasi do të prezantojë një nga çmimet e mbrëmjes.

Të entuziazmuara këngëtaret shqiptare, ato ndanë me fansat përmes rrjeteve sociale emocionet para eventit, duke treguar se janë gati për paraqitjet e tyre.

Dua Lipa do të performojë në skenën e AMA, këngën e saj më të re “Electricity”, e ndërsa shpreson edhe ta fitojë çmimin “Artistja e re më e mirë e vitit”.

“Dita e fundit e provave para mbrëmjes së AMAs, mos e humbisni performancën time! Ka ende kohë për të votuar për mua për çmimin ‘Artistja e re më e mirë e vitit’”, ka shkruar Dua në Instagram.

Ndërkohë, edhe Rita Ora vendosi që të publikojë në InstaStory një fotografi përmes së cilës paralajmëronte fansat, se do të kenë mundësinë ta shohin atë nesër si një nga prezantueset e një prej çmimeve në AMA.

Njëlloj do të bëjë edhe Bebe Rexha, e cila është e ftuar si prezantuese dhe për të rrëmbyer me gjasë ndonjë çmim, teksa e vetmja shqiptare që do të perfomrojë mbetet Dua Lipa.

Përderisa të treja këngëtaret shqiptare do t’i bashkojë nesër (e martë) një spektakël i vetëm, ende mbetet në pikëpyetje nëse ato do të takohen me njëra-tjetrën?

Bebe Rexha ka një raport shumë të mira me të dyja, dhe me siguri se nuk do të refuzojë një përshëndetje me to, e që krejt e kundërta në fakt ndodh mes Duas dhe Ritës, të cilat ndonëse shumë të ngjashme në karrierë, nuk kanë mundur ende të krijojnë një raport para publikut, qoftë as për “sy e faqe”. 

Rita ka publikuar këngën e re.

Derisa po pritet për daljen e videoklipit të këngës, në rrjetet sociale po shpërndahet e po lavdërohet mjaft shumë kënga e re e këngëtares me prejardhje shqiptare.

‘Let you love me’ është kënga e katërt nga albumi më i ri i Ritës dhe e fundit e publikuar para daljes së albumit në nëntor, shkruan Gazeta Express.

Fansat kanë vetëm fjalë të mira për këngën e re e madje thonë se mund t’ia kalojë hitit “Anywhere” për nga suksesi.

Kënga me videoklip në kanalin zyrtar të Ritës në Youtube pritet të dalë sot në orët e pasdites.Është gjetur i vdekur këngëtari i njohur i “Self care”, Mac Miller. 26-vjeçari u gjet i vdekur në një dhomë në shtëpinë e tij në San Fernando Valley raporton “TMZ”.

Dyshohet se shkak i vdekjes është overdoza.

Mac Miller ka qenë shumë i komentuar edhe për lidhjen me Ariana Granden, një lidhje që përfundoi vetëm pak muaj më parë.

“Unë më mira të isha një reper koti, sesa një reper i droguar që s’del dot nga shtëpia e tij.

Overdoza nuk është cool. Nuk mbetesh në histori vetëm sepse kalove overdozë.

Ti thjesht vdes”, -ishte shprehur Mac në një dokumentar pak kohë më parë.

Në një foto bardhezi të viteve 1950, këngëtarja dhe aktorja Ertha Kit shihet e veshur me një kostum të dekoruar me motiv leopardi. Ajo duket sfiduese, me vetëbesim, dhe pranë saj është një gepard i lidhur me zinxhir.

Është foto ikonike, një nga fotot që tre dekada më parë frymëzoi balerinën Xho Ueldon të kërkonte historinë e motivit të leopardit. Zbulimet e saj janë përmbledhur në një libër: “Egërsia: Historia e Motivit të Leopardit”, ku Ueldon ndan në grupe, gjen origjinën dhe evolucionin e një prej motiveve më të kudogjendura të modës.

“Kit ishte pika e nisjes. Kur isha e vogël, mahnitesha prej saj”, thotë Ueldon në një intervistë. “Dukej fantastike me ato motive, një figurë e fortë. Por ishte gjithashtu grua e mençur. Për mua, motivet e leopardit ishin ato që i bashkonin këto dy aspekte”.

Rosalindë Rasëll vesh një fustan mëndafshi “Galanos” në një foto reklamuese për “Baba, i gjori baba, mamaja të vari në dollap dhe unë ndihem keq”, në vitin 1967. Foto nga Everett Collection

“Motivet e leopardit dhe pamjet me feline, në përgjithësi, janë përdorur për të treguar pushtet, pavarësi dhe vetëbesim për shekuj të tërë”, thotë Ueldon.

“Leopardët janë parë si kafshë të egra, shumë të zhdërvjella”, thotë ajo. “Mendoj se njerëzit ndiejnë një lidhje të lashtë me to.”

Historikisht, leopardët kanë luajtur një rol mbizotërues nëpër ikonografitë e botës. “Gruaja e Ulur e Çatalhöyük”, një figurë argjile, që mendohet të jetë bërë 6000 vite më parë, tregon një femër që e ka vendosur krahun mbi një leopard.

Një pllakë e gdhendur e Egjiptit të lashtë tregon Nefertiabetin, një princeshë egjiptiane, që ka fustani leopardi. Foto Everett Collection

Seshat, perëndia egjiptiane e mençurisë, përshkruhet shpesh e veshur me një gëzof leopardi apo gepardi. Perëndesha Xi Uangmu, e njohur gjithashtu si Nëna Mbretëreshë e Perëndimit në mitologjinë kineze, përshkruhet me dhëmbë tigri dhe me bisht leopardi.

“Gjatë shekujve të 18-të dhe të 19-të, gëzofet dhe rrobat e leopardit përdoreshin për të treguar pasuri dhe status”, thotë Ueldon. “Kur hymë në shekullin e 20, me prodhimin në masë, rrobat me motive leopardi hynë në tregjet kryesore dhe nisën të kenë domethënie moderne”.

Një trend evolucioni

Reputacioni i motiveve të leopardit ka pësuar ndryshime të shumta që atëherë. Janë quajtur provokuese dhe të ulëta, të rrezikshme. Edhe janë veshur nga yjet më të njohura, por edhe janë quajtur si rroba shumë të lira. Në botën e muzikës e të kinemasë, gratë e veshur me motive leopardi janë identifikuar si të liga, të cekëta e të lehta, gjë që Ueldon e vë në dukje me një sërë kapitujsh, të titulluar “Gruaja Trofe”, “Mamaja e Keqe” dhe “Femra Fatale”.

Këngëtarja shqiptare me famë botërore, Bebe Rexha sot feston 29-vjetorin e lindjes, shkruan “Zëri.info”.

Bebe, gjatë ditës së sotme ka pranuar shumë urime për ditën e saj më të veçantë.

Prej këtyre urimeve nuk ka munguar edhe këngëtarja tjetër shqiptare, Rita Ora që ta uroj atë.

Rita ka zgjedhur një fotografi që është bashkë me Bëbën duke u puthur.

Kujtojmë, se në mbrëmjen e MTV në Nju Jork, dy bukuroshet shqiptare kanë shkëmbyer puthje në buzë mes vete. /Zëri

20 October 2019

Facebook

Facebook Pagelike Widget