Teksa frika për përdorimin e armëve bërthamore intensifikohet, ekspertët kanë vlerësuar se algat e detit janë çelësi për mbijetesën e racës njerëzore në rast të një fatkeqësie të madhe.

Një ekip ndërkombëtar studiuesish ka krijuar një udhërrëfyes që do të ndihmojë banorët e tokës t’i mbijetojnë një sulmi të tillë.

Sipas tyre, ajo e cila mund të çojë në pasoja fatale për planetin, nuk është vetë shpërthimi, por ndikimi i tij në të mbjellat, raportoi Express.co.uk.

“Ne po përpiqemi të promovojmë gatishmërinë, një kulturë e përgatitjes së institucioneve, qeverisë dhe kompanive për një lloj katastrofe globale që është lënë pas dore”, tha Juan García Martínez, nga Aleanca për të ushqyer Tokën në Fatkeqësi.

Menjëherë pas ndodhjes së katastrofës, akademikët vërejnë se njerëzit do të vareshin shumë nga ushqimet e ruajtura dhe të trashëguara, si mallrat e konservuara.

Ata vlerësojnë se bota ka furnizime të cilat do të shterohen me shpejtësi në rast të një fatkeqësie bërthamore. Peshqit, të cilët ka të ngjarë të zgjasin më shumë se kafshët në tokë, duhet të shfrytëzohen menjëherë.

Për lëndën ushqyese, ekspertët rekomandojnë që të instalohen ferma me alga deti, pasi alga kërkon pak diell dhe është një ushqim që nuk preket nga rrezatimi.

Alga e detit është e pasur me antioksidantë dhe përmban disa vitamina duke përfshirë A, C dhe E, së bashku me pigmente mbrojtëse.

Ajo gjithashtu përmban jod, që është një lëndë ushqyese kryesore që kuron ndikimet më të këqija të rrezatimit bërthamor në organizmin e atyre që do arrinin të mbijetonin.

Humbja e papritur e flokëve është një nga gjërat që duhet t’i kushtoni vëmendje kur arrini të 40-at. Është e zakonshme të humbisni 50 deri në 100 qime në ditë.

Megjithatë, humbja e tepërt e flokëve mund të tregojë probleme serioze shëndetësore. Stresi dhe lindja e fëmijëve janë shkaqet kryesore të rënies së tepërt të flokëve. Një nga shkaqet e zakonshme të rënies së flokëve është mungesa e lëndëve ushqyese të rëndësishme. Humbja e flokëve mund të ndodhë edhe për shkak të mungesës së vitaminës

Shtim në peshë

Një rritje e papritur jonormale e peshës trupore mund të tregojë probleme të ndryshme shëndetësore. Pavarësisht se sa mirë ushtroheni apo edhe sa mirë është dieta juaj, nëse përjetoni ndryshime në peshën tuaj trupore, atëherë kjo mund të jetë për shkak të sëmundjeve të tilla si tiroidja, kolesteroli ose diabeti.

Presioni i lartë i gjakut

Nëse jeni mbipeshë ose i nënshtroheni terapisë hormonale, mund të ketë disa arsye pse një grua ka presion të lartë të gjakut. Disa pilula diete dhe ilaqet kundër depresionit gjithashtu mund të çojnë në probleme me presionin e lartë të gjakut. Marrja e tepërt e kripës, stresi dhe mungesa e aktivitetit fizik gjithashtu janë lidhur me hipertensionin.

Osteoporoza

Osteoporoza karakterizohet nga një masë e ulët kockore, ose më thjesht reduktim sasior i kockës, si dhe një shqetësim i arkitekturës së kockës, duke sjellë si pasojë uljen e forcës mekanike të saj, rritjen e brishtësisë dhe për rrjedhojë rritjen e rrezikut për frakturë. Masa kockore zvogëlohet gradualisht në moshën 40 vjeç e lart.

Pamje e reduktuar

Një nga arsyet kryesore pse shikimi preket pas 40 vjetësh është mungesa e ushqimit. Mungesa e vitaminave A, C dhe E dhe zinkut mund të çojë në turbullim të shikimit. Këto lëndë ushqyese janë thelbësore për reduktimin e rrezikut të degjenerimit makular.

Së fundi, për gratë që mbushin moshën 40 vjeç, ka vështirësi për të mbetur shtatzënë. Studimet kanë treguar se shanset e një gruaje për të mbetur shtatzënë fillojnë të bien në mesin e viteve ’30. Ulja e fertilitetit lidhet në mënyrë ideale me uljen e shkallës së ovulacionit, uljen e lëngjeve të qafës së mitrës, cilësinë e dobët të vezëve dhe rritjen e problemeve kronike shëndetësore.

Krem karameli është një ëmbëlsirë e lehtë dhe e shpejtë për t’u përgatitur.

Receta klasike është shumë e thjeshtë dhe kërkon vetëm tre përbërës.

AgroWeb.org ju sugjeron që në vend të sheqerit të përdorni mjaltin, por edhe një mënyrë të veçantë përgatitjeje.

Siç jemi mësuar karamelin e hedhim në fund të tasave, ndërsa me këtë recetë ai hidhet i fundit.

Mjalti sigurisht që i jep tjetër delikatesë, kurse kanella godet shqisat me shijen e saj pak djegëse e pak lezetuese.

Të gjitha për të krijuar një krem perfekt që i pëlqen të gjithëve.

Lexoni me kujdes mënyrën e përgatitjes dhe shijojeni këtë ëmbëlsirë perfekte.

Përbërësit

4 gota me qumësht

3 shkopinj kanellë

9 vezë

Gjysmë gote uji sheqer

3-4 lugë gjelle me mjaltë

2-3 lugë gjelle sheqer

Përgatitja

Hidhni qumështin në një tenxhere bashkë me kanellën dhe ngroheni shumë pak.

Sapo të shihni që kanella të ketë lëshuar esencën e saj, largojeni nga zjarri.

Lëreni të ftohet, ndërkohë që vendosni një çajnik me ujë në zjarr që të ziejë.

Largoni ajkën që mund të jetë formuar në sipërfaqen e qumështit si dhe shkopinjtë e kanellës.

Shtoni mjaltin dhe sheqerin dhe përzjejini derisa masa të jetë e njëtrajtshme.

Ndërsa të verdhat e vezëve rrihini me pak sheqer në një tas tjetër.

Hidhni vezët tek qumështi dhe përzjejeni mirë derisa të keni formuar masën e krem karamelit.

Ndajeni nëpër tasa dhe vendosini në një tavë të madhe.

AgroWeb.org ju këshillon që të mbuloni me ujë deri në gjysmë tasat me kremin e karamelit.

Futini për t’i pjekur derisa masa të mpikset plotësisht.

Pasi të jenë gati largojini nga tava me ujë të nxehtë dhe lërini të ftohen.

Tani përgatisni karamelin duke hedhur sheqerin në një tigan dhe duke e shkrirë në zjarr mesatar.

Kur të shihni që karameli të ketë marrë ngjyrën karakteristike hidheni me lugë në sipërfaqen e krem karamelit.

Përhapeni mirë që të krijohet një shtresë e plotë.

Futini në frigorifer dhe shërbejini të ftohtë.

Tashmë është e ditur që flokët e shëndetshëm i japin të gjithë portretit një pamje më të freskët dhe rinore. Thuhet se gjysma e bukurisë përcaktohet nga to, prandaj edhe vëmendja që i kushtohet është njësoj e madhe. Gjithsesi pavarësisht kujdesit, flokët janë delikatë dhe mund të dëmtohen shumë shpejt, shkruan Agroweb.org.

Kjo varet që nga kushtet atmosferike, deri tek produktet që përdorni çdo ditë për t’i trajtuar ato. Për të gjitha arsyet e mësipërme, nevojat për të përdorur trajtime ndihmuese dhe natyrale të cilat rigjenerojnë flokët janë gjithnjë prezente.

Në këtë artikull  do të gjeni një prej tyre, shumë efikas dhe të nevojshëm për shëndetin e flokëve tuaj.

Trajtimi natyral me vitaminë E është më shumë se i domosdoshëm për flokët e dëmtuar, pasi është i pasur me një sërë vlerash rigjeneruese.

Si Ndihmon Vitamina E
Në kozmetikë vitamina E është përfshirë që në vitet 1950, si një zgjidhje kundër rrudhave, inflamacionit dhe dëmtimit të lëkurës. Kjo vitaminë është e njohur për vetitë e saj një antioksidante dhe shumë efikas.

Duke ndihmuar organizmin të kontrollojë radikalet e lira dhe qelizat e këqija. Të njëjtin funksion mbrojtës, hidratues dhe rigjenerues ka edhe tek rrënjet apo fijet e flokëve. Ndihmon kundër rënies së flokëve, hidraton skalpin, heq zbokthin dhe balancon yndyrën në kokë.

Atë mund ta gjeni si suplement në formën e kokrrave apo edhe në ushqime si spinaqi, arrat, trofta apo kikrikët. Gjithsesi trajtimi i sotëm i përfshin si ushqimet ashtu edhe aplikimin drejtpërdrejtë në flokë.

Nëse keni flokë të djegur, me maja dyshe dhe doni t’i ktheni ata në të shëndetshëm e plot shkëlqim, ndiqni këshillat e mëposhtme.

Si ta Përdorni Për Flokët
Duke filluar që nga ushqimi i mirë deri tek vajrat, kapsulat apo maskat me këtë vitaminë.

Ushqimet e Duhura
Filloni nga arrorët ku përfshihen arrat, bajamet, kikrikët, stikat, lajthitë dhe çdo gjë tjetër e kësaj familje.

Gjithashtu perimet jeshile apo ato me gjethe jeshile si spinaqi apo lakrat e egra janë një mënyrë shumë e mirë rigjenerimi.

Suplemetet
Megjithëse suplemetet janë shumë lehtë të gjendshëm në farmaci, shpeshherë nuk ka nevojë fare që ato të konsumohen. Kjo pasi sasitë që trupit i nevojiten nga vitamina E, mund t’i marrë fare lehtë nga ushqimet që konsumon çdo ditë.

Nëse keni flokë të thatë mjafton të fusni tek një shampo 725 ml rreth 4 kapsula të buta vitamine E dhe lërini të shkrijnë. Më pas përdoreni shampon dhe zbutësin si zakonisht. Bëjeni këtë trajtim sa herë që të shikoni që flokët tuaj janë të thatë dhe të dëmtuar.

Vaji i Vitaminës E
Gjithashtu ju mund të zgjidhni të përdorni direkt vaj vitamine E që mund t’a gjeni lehtë në farmaci. Një mënyrë tjetër është të blini kapsula të zakonshme të kësaj vitamine dhe të lyeni flokët.

Shtypni 4-5 prej tyre ose një lugë çaji dhe lyeni majat e flokëve për flokët e yndyrshëm. Për flokët e thatë rrënjët bashkë me gjatësinë e tyre. Lërini 10-20 minuta dhe më pas lajeni kokën si zakonisht me shampo dhe zbutës.

Nëse keni flokë të yndyrshëm këtë trajtim bëjeni 1 herë në javë derisa të shikoni që flokët janë më të butë dhe të rigjeneruar

Ku ndodhet prostata dhe çfarë funksioni ka?

Prostata është një organ që gjendet te meshkujt që nga fëmijëria në dalje të fshikëzës së urinës, dhe rrethon të gjithë kanalin e urinës me një madhësi mesatare sa një arrë (rreth 18 gr). Funksioni kryesor është prodhimi i një pjese të madhe të lëngut që mbartë spermën.

Cilat janë sëmundjet kryesore të prostatës?

Sëmundjet e prostatës përgjithësisht mund të ndahen në tre grupe:

1. Infeksionet e prostatës (prostatit)

2. Zmadhimi (Hiperplazi) beninj i prostatës (HBP)

3. Kanceri i prostatës

Infeksionet e prostatës ashtu siç mund të duken në çdo moshë zakonisht quhen si sëmundjet e të rinjve. Zmadhimi beninj i prostatës dhe kanceri i prostatës janë sëmundje që duken pas moshës 45-50 vjeç.

Çfarë është prostatiti?

Quhet në latinisht infeksioni i prostatës. Mund të duket në çdo moshë. Simptomat janë djegje, dhimbje në fund të barkut ose poshtë testiseve, rrjedhje prej penisit ose ndjesi të kruajtjes brenda në penis. Terapia zakonisht kryhet me antibiotikë dhe pacientit i kalojnë simptomat.

Çfarë është zmadhimi beninj i prostatës?

Me rritjen e moshës prostata fillon të zmadhohet si organ për shkak të disa shkaqeve të ndyshme, dhe mund të shkaktojë presion mbi fshikëz ose kanalin urinar duke krijuar ngushtimin e këtij kanali që quhet uretra. Kjo gjendje quhet zmadhim (Hiperplazi) beninj i prostatës.

Çfarë është kanceri i prostatës?

Kanceri i prostatës është kanceri i dytë që duket më shpesh të burrat. Zakonisht nuk është agresiv dhe nuk jep ndonjë simptome që mund të vihet re nga pacienti. Kur shoqërohet me zmadhim të prostatës mund të jap shqetësime, si urinim i shpeshtë dhe më vështirësi kurse në fazat e avancuara mund të shkaktojë gjakderdhje në spermë ose dhembje në kocka.

Si zbulohet prania e kancerit të prostatës?

Kontrolli i pacientëve që kanë kancer prostate në familje pas moshës 45 vjeç, te pacientët e tjerë në moshën 48-50 vjeç te urologu është i domosdoshëm. Në fillim bëhet ekzaminimi rektal i prostatës dhe pastaj shihet testi i PSA (prostatë specifik antigjen) në gjak. Në rast se në ekzaminim fizik vihet re fortësi në pjesën e mbrapme të prostatës mund të dyshohet për kancer të prostatës.

Çfarë është PSA dhe si vlerësohet?

PSA është një substancë që prodhohet nga qelizat e prostatës. Në rast se është mbi një nivel të caktuar në gjak mund të dyshohet për kancer të prostatës. Edhe në raste kur PSA është normale pacienti ka mundësi që të ketë kancer të prostatës. PSA mund të rritet edhe kur ka prostatit (infeksion të prostatës). Si dhe një grup ilaçesh që përdoren për zmadhimin e prostatës mund të ulin PSA- në, ndaj ju duhet të tregoni mjekut tuaj për ilaçet që po përdorni.

Çfarë operacionesh duhen për zmadhimin e prostatës?

Pas marrjes për një kohë të ilaçeve për zmadhimin e prostatës këta pacientë kanë nevojë për ndërhyrje në hapjen e kanalit të urinës. Këto ndërhyrje mund të bëhen me operacion të hapur ose sipas metodave më të reja me operacion të mbyllur (TUR-Prostate).

Operacioni i mbyllur ose TUR-prostatës bëhet nëpërmjet një instrumenti fiberoptik, duke u futur nëpërmjet kanalit të urinës dhe bëhet heqja e prostatës nga brenda duke hapur kanalin e urinës. Kohëzgjatja e këtij operacioni është rreth 1 orë dhe pacienti pas operacionit rrinë rreth 2-3 ditë në spital.

Operacioni i hapur i prostatës bëhet për prostatë që janë më të mëdha se 90 gr dhe zgjatë rreth 1,5 orë. Pas operacionit pacienti rrinë rreth 4-5 ditë në spital.

Këto lloj operacionesh bëhen prej vitesh në mënyrë përfekte në Spitalin Amerikan. Në spitalin tonë vetëm në raste të rralla preferohet operacioni ë hapur. Në operacionin e mbyllur të prostatës rreziqet që mbarten gjatë dhe pas operacionit janë minimale, kurse operacioni i hapur ka një përqindje më të rritur të rreziqeve në përgjithësi.

A ka probleme seksuale pacienti pas këtyre operacioneve?

Ajo që ndodhë në këtë grup moshë është që këta pacientë mund të kenë sëmundje të tjera që ndikojnë fuqinë seksuale si: diabeti, tensioni i lartë, sëmundje të zemrës etj. Pas operacioneve të mbyllura zakonisht nuk ka ndryshim ose mund të ketë ulje minimale të forcës seksuale, kurse te operacionet e hapura më pak se 15%.

A mund të parandalohen sëmundjet e prostatës?

Zakonisht një pjesë e madhe e këtyre pacientëve kanë prejardhje gjenetike, por pacientët duhet të përqendrohen në ushqimet natyrore me fruta dhe perime të freskëta. Ushqimet e stilit perëndimor si fast-food pretendohet që rrisin rrezikun e kancerit të prostatës. Megjithëse ka disa ilaçe bimore në treg që prodhohen prej rrënjëve të pemëve etj, akoma asnjëri prej tyre nuk është provuar shkencërisht.

Për më shumë informacion, kontaktoni në inbox ose në numrat e telefonit 038 221 661 ose 049 513 513.

Spitali Amerikan, Përqafoje Jetën!

Dihet botërisht që gjatë periudhës së vjeshtë-dimrit shtojmë peshë.

Prandaj ju rekomandojmë dietën e vezëve të ziera falë të cilës do të humbisni 10 kilogramë. Ajo djeg yndyrat e padëshiruara dhe forcon metabolizmin

Gjatë kësaj kohe duhet të pini 8 deri në 10 gota ujë qe të hidratoheni. Pirja e ujit ju ndihmon të çlironi trupin nga toksinat.

Për një rezultat sa më efikas, duhet të bëni gjithashtu gjysmë ore aktivitet fizik në ditë.

Gjatë kësaj periudhe nuk duhet të konsumoni ushqime të shpejta dhe të pashëndetshme, pije alkolike si dhe duhet të limitoni përdorimin e kripës dhe sheqerit.

JAVA E PARË

E HËNË

• Mëngjesi: 2 vezë të ziera dhe 1 qitro

• Dreka: 2 patate të ëmbëa dhe 2 mollë

• Darka: 1 pjatë sallatë dhe mish pule

E MARTË

• Mëngjesi: 2 vezë të ziera dhe 1 qitro

• Dreka: perime të gjelbërta dhe sallatë me mish pule

• Darka: Sallatë me perime, 1 portokall dhe 2 vezë të ziera

E MËRKURË

• Mëngjesi: 2 vezë të ziera dhe 1 qitro

• Dreka: djathë pa yndyrë, 1 domate dhe 1 patate e ëmbël

• Darka: sallatë dhe pulë

E ENJTE

• Mëngjesi: 2 vezë të ziera dhe 1 qitro

• Dreka: fruta sipas dëshirës

• Darka: sallatë dhe mish pule i gatuar në avull

E PREMTE

• Mëngjesi: 2 vezë të ziera dhe 1 qitro

• Dreka: perime të ziera dhe 2 vezë

• Darka: sallatë dhe peshk në zgarë

E SHTUNË:

• Mëngjesi: 2 vezë të ziera dhe 1 qitro

• Dreka: fruta sipas dëshirës

• Darka: perime dhe mish pule të gatuara në avull

E DIELË:

• Mëngjesi: 2 vezë të ziera dhe 1 qitro

• Dreka: sallatë më domate, perime në avull dhe mish pule

• Darka: perime të kaluara në avull

JAVA E DYTË

E HËNË:

• Mëngjesi: 2 vezë të ziera dhe 1 qitro

• Dreka: sallatë dhe mish pule

• Darka: 1 portokall, pak sallatë dhe 2 vezë

E MARTË:

• Mëngjesi: 2 vezë të ziera dhe 1 qitro

• Dreka: 2 vezë të ziera dhe perime të gatuara në avull

• Darka: sallatë dhe peshk në zgarë

E MËRKURË:

• Mëngjesi: 2 vezë të ziera dhe 1 qitro

• Dreka: salltë dhe mish pule

• Darka: 1 portokall, sallatë me perime dhe 2 vezë

E ENJTE

• Mëngjesi: 2 vezë të ziera dhe 1 qitro

• Dreka: perime të kaluara në avull, djathë me pak yndyrë dhe 2 vezë

• Darka: sallatë dhe mish pule

E PREMTE

• Mëngjesi: 2 vezë të ziera dhe 1 qitro

• Dreka: sallatë me sardele

• Darka: sallatë dhe mish pule
t ru
E SHTUNË

• Mëngjesi: 2 vezë të ziera dhe 1 qitro

• Dreka: sallatë dhe mish pule

• Darka: fruta sipas dëshirës

E DIELË

• Mëngjesi: 2 vezë të ziera dhe 1 qitro

• Dreka: perime të kaluara në avull dhe mish pule

• Darka: e njëjta gje si në drekë

Shënim: Përpara se të bëni këtë dietë duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Është gjithmonë e këshillueshme të keni një kujdes të specializuar në mënyrë që të mos dëmtoni shëndetin tuaj.

Recetat e brumit mund të jenë sfiduese por edhe një mënyrë për të shfaqur mjeshtërinë në gatim.

Ato përbëjnë një mënyrë ideale jo vetëm për të gatuar diçka të shëndetshme por edhe për të mbushur shtëpinë me aroma të ëmbla e ngrohtësi.

Në këtë artikull do të mësoni se si të përgatisni në shtëpi simite fantastike me qumësht, gjalpë e hudhër.

Përbërësit:

 • Gjashtë lugë gjelle gjalpë
 • Treçerek gote me qumësht me yndyrë (ose 2% yndyrë)
 • Gjysëm gote ujë
 • 4 filxhanë çaji me miell (dhe më shumë për pluhurosjen)
 • 1 lugë gjelle me maja të gatshme
 • Çerek filxhani me sheqer pluhur
 • Një lugë e gjysmë çaji me kripë
 • 2 lugë çaji me hudhër pluhur
 • 1 lugë gjelle me rozmarinë të freskët ose gjysmë lugë gjelle me rozmarinë të thatë (nëse dëshironi mund të mos e shtoni)
 • 3 lugë gjelle me majdanoz të freskët ose  1 lugë e gjysmë me majdanoz të thatë.
 • 1 kokërr vezë
 • 1-2 thelbinj hudhër të plotë ose të grirë sipas preferencës.

Përgatitja:

Vendosni 4 lugë gjelle me gjalpë, qumësht dhe ujin në një enë të përshtatshme për mikrovalë ose futeni të ngrohet në furrë të parangrohur për disa minuta.

Futeni atë në mikrovalë dhe lëreni të nxehet për një minutë.

Merrni një mikser (që është i përshtatshëm edhe për brumë) dhe shtoni 4 filxhanë me miell, majanë, sheqerin, kripën, hudhrën pluhur, rozmarinën dhe dy lugë gjelle majdanoz.

Përziejini mirë dhe më pas shtoni vezën dhe masën e ngrohtë të qumështit.

Rriteni shpejtësinë e mikserit dhe lërini të përzihen për 4-5 minuta.

Nëse brumi nuk shqitet nga anët e mikserit shtoni edhe pak miell dhe përziejeni deri sa brumi të marrë formë rrumbullake.

Hiqeni brumin, mbulojeni me letër plastike dhe lëreni të vijë për 10 minuta.

Ndërkohë ndizeni furrën në 100°C.

Lyejeni tepsinë me yndyrë dhe lëreni mënjanë.

Brumin punojeni në sipërfaqen e pastër të banakut dhe më pas hapeni me petës dhe ndajeni në 12 ose 16 toptha.

Secilën prej topthave vendoseni kokëposhtë në tepsi duke lënë hapësirë nga njëri tjetri.

Sipërfaqen e tyre lyejeni me pak ujë që të mos thahen menjëherë në furrë.

Fikeni furrën dhe futeni tepsinë në furrë.

Lërini simitet të fryhen për 20 minuta dhe gjatë kësaj kohe mos e hapni furrën deri sa të kalojnë 20 minuta.

Hiqeni tepsinë dhe ndizeni furrën sërish, kësaj here në 200°C.

Piqini paninet për 18-22 minuta ose deri sa sipërfaqja e tyre të jetë e artë.

Në një tigan të vogël hidhni thelbinjtë e grirë të hudhrës dhe dy lugë gjelle me gjalpë.

Shtoni pjesën e mbetur të majdanozit, pak kripë dhe me këtë tretësirë lyeni sipërfaqen e simiteve, nue momentin kur sapo keni fikur furrën

Në mëngjes do të zgjoheni më të pushuar se kurrë më parë

Shpesh ndodh që të zgjohemi pa energji dhe me dhembje të shpinës, ndërkaq e gjithë kjo është për shkak të pozicionit të keq në të cilin flemë gjumë.

Mjekët pajtohen që mënyra në të cilën biem në gjumë të thellë të nesërmen mund ta ketë efektin. A do të zgjoheni plot energji apo me dhembje, varet nga pozita në të cilën flini gjumë.

Me metodën japoneze do të rilindni gjithë trupin dhe do të ndieni lehtësim të madh

Kur flemë gjumë në pozicion jo të drejtë, krijojmë presion në qafë dhe në shtyllën kurrizore, gjë që rezulton me dhembje gjatë ditës së nesërme, transmeton Telegrafi.

Fjetja gjumë në shtroja të forta, edhe pse është besuar se është e mirë, në të vërtet nuk mund ta eliminojë në afat të gjatë dhembjen, ka treguar hulumtimi.

Ideale do të ishte dysheku mesatarisht i fortë. Jastëku nuk do të duhej të ketë lartësinë më shumë se 12 centimetra, mirëpo më së miri do të ishte që të flini pa jastëk.

Gjithashtu, fjetja në pozicionin e fetusit, si edhe fjetja në stomak më së shumti ndikojnë në krijimin e dhembjeve të kurrizit.

Teknika japoneze nënkupton fjetjen në shpinë apo në krah.

Nëse zgjidhni të flini në shpinë, atëherë vendosni jastëkun nën gjunjë, në atë mënyrë arrihet pozicioni natyral i kurrizit dhe shmanget dhembja.

Belgjika u ka bërë thirrje qytetarëve të konsumojnë patate të skuqura franceze dy herë në javë, jo për të ndryshuar dietën ushqimore, por për të korrigjuar një humbje të mundshme ekonomike në një prej sektorëve më të rëndësishëm të vendit.

Si të gjitha shtetet e tjera europiane, Belgjika po vuan nga pandemia e koronavirusit dhe masat e marra janë të ngjashme me ato të Italisë, ndërsa pasojat ekonomike kanë filluar të ndjehen.

Një humbje e paparë në historinë e një vendi që patatet e skuqura i ka kthyer në simbolin e ushqimit në rrugë“, shkruajnë mediat.

Belgjika, në lidhje me këtë krizë, ka ndërmarrë një fushatë të veçantë patriotike, duke i ftuar qytetarët të konsumojnë sa më shumë me qëllim për të kufizuar humbjen ekonomike në këtë sektor.

Belgë, bëhuni atdhetarë, hani patate franceze të paktën dy herë në javë!”.

Belgjika është vendi i parë në botë për prodhimin e patateve të ngrira franceze.

Me mbylljen e të gjitha dyqaneve të ushqimit të shpejtë, restoranteve dhe me ngadalësimin e eksporteve, magazinat janë të mbushura plot, duke grumbulluar mbi 750 milionë patate që rrezikojnë të prishen përpara se ato të shiten.

Presidenti i shoqatës së fermerëve të patates Belgapom, Romain Cools u bëri thirrje qytetarëve të konsumojnë dy herë në javë patate me qëllimin për t’a shpëtuar këtë sektor nga kriza që e ka mbërthyer për shkak të pandemisë.

Ndërkaq, nga 750 mijë ton patate që ishte grumbulluar në magazinat e vendit, 90% e sasisë ishte destinuar për eksport.

Mësohet se as lehtësimi i masave me 11 maj, nuk do të arrijë dot të nxisë konsumimin e patateve franceze.

Shoqata tregtare ka menduar që një pjesë të prodhimit të saj t’a çojë tek supermarketet ushqimore, të cilat si në vendet e tjera, kanë marrë një rritje të kërkesave për mbështetje nga njerëzit në vështirësi ekonomike, ndërsa një pjesë tjetër t’a përpunojë për ushqim për kafshët.

Belgjika është një nga prodhuesit kryesorë në botë, ajo eksporton 80% të prodhimit të saj në formën e patateve të ngrira franceze.

Për shumicën e njerëzve të infektuar, virusi Covid-19 shkakton simptoma të ngjashme me ato të gripit të zakonshmë. Koronavirusi futet në organizmin e njeriut kur dikush afër nesh kollitet, teshtit apo kur prekim një sipërfaqe të kontaminuar dhe më pas e prekim hungën, gojën apo sytë.

Së pari, virusi i infekton qelizat e fytit, rrugët e frymëmarrjes dhe mushkëritë, duke i kthyer këto pjesë në “fabrika të virusit”, prej të cilave krijohen grupe të mëdha të viruseve të reja, të cilat më pas infektojnë më shumë qeliza.

Në këtë fazë, njerëzit mund të mos e vërejnë asnjë ndryshim në gjendjen e tyre dhe mund të mos shfaqin simptoma, shkruan “BBC”, transmeton Gazeta Express.

Periudha e inkubacionit, që e paraqet kohën mes infektimit dhe shfaqjes së simptomave të para, dallon në persona të ndryshëm, por mesatarisht është e gjatë pesë ditë, ndonëse mund të shkojë deri në dy javë.

Në fazën e mesme, personat e infektuar fillojnë të ndiejnë dhimbje në fyt, kokëdhimbje dhe dhimbje në trup. Pacientët përjetojnë rritje të temperaturës dhe kollitje.

Në fazën e mëvonshme, virusi shkakton inflamacion të mushkërive apo pneumoni. Disa njerëz kanë nevojë për ventilatorë që të marrin frymë, sepse vështirësohet ky proces. Në bazë të të dhënave nga Kina, në këtë fazë futen deri 14 për qind e personave të infektuar.

Në fazën kritike, infektimi mund të përfundojë me vdekje. Gjatë kësaj periudhe, sistemi imunitar del nga kontrolli, shtypja e gjakut bie shumë dhe disa organe nuk funksionojnë si duhet ose bllokohen plotësisht. Në këtë fazë përfshihen rreth 6 për qind e pacientëve.