Shtimi i numrit të rruazave të kuqe të gjakut mund të çojë deri në mbylljen e enëve të gjakut. Simptomat më të shpeshta fillestare janë dhembja e kokës, dobësia, të kruarit e lëkurës, marramendja.

Më së shpeshti zbulohet rastësisht kur pacienti shkon te mjeku për shkak të ndonjë problemi tjetër shëndetësor.

Ekspertët këtë gjendje e quajnë policitemi të cilën e karakterizon numri i shtuar i rruazave të kuqe të gjakut – eritrociteve në vëllimin e përgjithshëm të gjakut gjë që mund të çojë deri në mbylljen e enëve të gjakut dhe në gjakrrjedhje.

Shkaktarët e shtimit të numrit të eritrociteve mund të jenë çrregullimet e mekanizmave rregullatorë në vetë palcën kockore (policitemia primare), por edhe gjendjet të cilat çojnë deri në stimulimin e krijimit të shtuar të eritrociteve si përgjigje ndaj ndonjë ngjarjeje në organizëm (mungesa e oksigjenit, sëmundjet malinje, marrja e disa ilaçeve).

Përveç këtyre policitemive absolute, ekzistojnë edhe policitemitë relative.

Nuk ekzistojnë dëshmi të sigurta që policitemia është trashëguese, mirëpo ekzistojnë studime të cilat tregojnë që ekziston rrezik i madh për shfaqjen e sëmundjeve, nëse personi ka kushërinj të afërt të cilët vuajnë nga gjaku i trashë.

Për policiteminë e shfaqur në kuadër të çrregullimeve të palcës kockore, përkatësisht të sëmundjeve mieloproliferative, te më shumë se gjysma e të sëmurëve është konstatuar që ekziston mutacioni i fituar, por jo mutacioni gjenetik.

Në atë rast numri i rruazave të kuqe nuk është i shtuar, por përshtypje e tillë arrihet për shkak të zvogëlimit të vëllimit të plazmës së gjakut (“policitemia relative”), gjë që ndodh te personat të cilët kanë mungesë të lëngjeve në organizëm (dehitradimi, marrja e diuretikëve, djegiet e rënda).

Simptomat më të shpeshta fillestare janë dhembja e kokës, dobësia, të kruarit e lëkurës, marramendja dhe djersitja e shtuar.

I sëmuri gjithashtu mund të vërejë skuqje të theksuar të fytyrës dhe skuqje të syve, ndërkaq, nga ana tjetër, ka përshtypjen sikur “i janë mavijosur” gishtat.

Përveç çrregullimeve në krijimin e rruazave të kuqe të gjakut, të cilat ndodhin në palcën kockore, në trashjen e gjakut ndikon mungesa e ekspozimit të indeve ndaj oksigjenit (qëndrimi në lartësi të mëdha mbidetare, sëmundja kronike obstruktive e mushkërive, pirja e duhanit.

Pastaj, çrregullimet e funksionimit të veshkave (çrregullimet arteriosklerotike të enëve të gjakut, glomerulonefritiset), marrja e ilaçeve dhe dopingu, preparatet të cilat përmbajnë testosteron ose eritropoetin).

Pacientëve të cilët kanë gjak të trashë u bëhet analiza e hematokriteve të cilat tregojnë pjesëmarrjen e eritrociteve në vëllimin e gjakut.

Pas kësaj, caktohet shërimi. Në atë qëllim mund të aplikohet punktimi i venave (“lëshimi i gjakut”) dhe në këtë mënyrë përmirësohet qarkullimi i gjakut.

Nëse kjo nuk është e mjaftueshme, aplikohen ilaçe të caktuara, të cilat veprojnë në zvogëlimin e krijimit të qelizave në palcën kockore.

Për t’u penguar shfaqja e trombëve, jepen ilaçe të cilat zvogëlojnë aftësinë e ngjizjes së gjakut. Të sëmurëve të cilët kanë të kruara u përshkruhet terapia simptomatike.

Ushqimi të cilin duhet ta konsumoni nëse vuani nga gjaku i trashë

Shtoni fara të bluara të lirit në racionin tuaj për të përmirësuar tretjen, që t’ju ndihmojë në eliminimin e tepricave së toksinës, të cilat mund të jenë gjendje e vështirësuar te gjaku i trashë.

Shtoni yndyrat e ngopura në ushqimin tuaj, sepse kanë cilësi veprimi kundër mikrobeve, siç është vaji organik ekstra virgjin i kokosit.

Zgjidhni hidrokarburet e ndërlikuara, të cilat kanë indeks të ulët glikemie, siç janë: orizi i kafenjtë, mollët e papjekura, buka integrale dhe kungujt e dimrit.

Shtoni marrjen e thartirave esenciale yndyrore omega-3 nëpërmjet farërave të bluara të lirit, salmonit, tonit (me nivel minimal të zhivës), vajit të peshkut, avokados dhe arrave.

Shtoni artikuj të papërpunuar të pasur me materie ushqyese në ushqimin tuaj, siç janë frutat e papërpunuara arrore dhe farërat.

Ushqimi të cilin duhet ta shmangni nëse vuani nga gjaku i trashë

Të gjitha hidrokarburet e thjeshta apo të rafinuara (sheqerin, bukën e bardhë, brumërat (makaronat), ëmbëlsirat, tortat, biskotat krokante etj.).

Të gjithë artikujt të cilët përmbajnë sheqer të rafinuar apo zëvendësime sintetike për sheqerin, siç është aspartami. Zgjidhni ëmbëltues natyralë në vend të tyre.

Pijet alkoolike në shumicë, sepse pengojnë funksionimin e sistemit të imunitetit dhe të tretjes.

Artikujt e fermentuar: djathi dhe vera.

Përdorimi i tepërt i kafeinës – derisa konsumimi i matur i kafeinës mund të jetë i dobishëm, marrja e tepërt mund të çrregullojë sistemet e organizmit, duke shkaktuar pagjumësi dhe çrregullime digjestive (kapsllëk dhe/ose diarre).

Pijet e gazuara joalkoolike, të cilat ndryshojnë nivelin e pH-së të gjakut tuaj.

Kërpudhat.

Ushqimi i thartë dhe i marinuar.

Ushqimi siç janë guacat e detit dhe gaforret e detit mund të përmbajnë nivele toksike të zhivës, andaj duhet shmangur. Peshku i ujërave të thella të detit, siç janë toni dhe skumbria, të cilët mund të përmbajnë nivele toksike të zhivës.

Peshqit të cilët kultivohen në hurdha (komercialisht), të cilët përmbajnë PCB dhe nuk janë mjaft të pasur me thartira esenciale yndyrore omega-3, për shkak të ndryshimit të ushqimit të tyre.

Zgjidhni tonin e egër në vend të tyre. Produktet me thartirë dhe produktet e grurit (buka, biskotat krokante, makaronat etj.) të cilat përmbajnë gluten.

Natrium-nitriti gjendet në ushqimin e përpunuar, siç janë salsiçet, produktet e mishit të thatë, prandaj këtë ushqim duhet ta shmangni. Natrium-glutamati (MSG) në shumë artikuj është i pranishëm si shtim i shijes.

Vajrat e hidrogjenizuara apo pjesërisht të hidrogjenizuara (trans-yndyrat) gjenden në shumë artikuj, në ushqimin e fërguar shumë dhe në ushqimin e shpejtë.

Ilaçet natyrale për tëhollimin e gjakut

Burimet e thartirave yndyrore omega-3 me prejardhje shtazore, siç janë peshku, mëlçia e bakalaros dhe vaji i karavidheve të vogla – këto janë disa nga holluesit më të mirënatyralë të gjakut nga natyra, të cilët furnizojnë trupin me doza potente dhe lehtë të absorbueshme DHA dhe EPA të thartirave yndyrore për reduktimin e gjakut të trashë.

Burimet e omega-3 me prejardhje bimore nuk i absorbojnë edhe aq lehtë trupat tanë, mirëpo gjithashtu mund të bëhen ilaç i rëndësishëm për gjakun e trashë.

Vaji i lirit, avokadoja, susami dhe frutat arrore janë burim i madh bimor i thartirave yndyrore të omega-3 dhe ndër disa nga rralluesit natyrorë më të mirë të gjakut.

Në mesin e spektrit të gjerë të përfitimeve të xhenxhefilit, ky ilaç natyral ka veprim të fuqishëm edhe për gjakun e trashë, që mund t’ju çojë në rrezik nga sëmundjet kardiovaskulare.

Përdorni xhenxhefilin me ushqim apo pa ushqim.

Uji është ilaç i mirë, i cili mund të veprojë si hollues natyral i gjakut. Kush nuk pi mjaft uji, posaçërisht ka prirje t’i ekspozohet trashjes së gjakut.

Artikujt të cilët përmbajnë nivele të larta silici janë mënyra e shkëlqyeshme që të mbani nën kontroll gjakun e trashur. Këta artikuj përfshijnë erëza të ndryshme, siç janë çili pluhur, speci i kuq, kanella, rigoni, shafrani dhe moraça.

Pemët e thara shumë dhe bathëzat janë rralluesit më të mirë natyralë të gjakut, siç janë rrushi i thatë, belushi, kumbullat dhe vishnjat. Ato janë antioksidante shumë të mira dhe ndihmojnë në mbrojtjen e shëndetit kardiovaskular.

Ushtrimet gjithashtu bën pjesë ndër holluesit natyralë gjë gjakut, sepse ndihmon që të lehtësojnë qarkullimin e gjakut deri në organe dhe zvogëlojnë probabilitetin e ngjizjes së gjakut. Filloni me ushtrime të kujdesshme dhe të lehta në bazë të përditshme.

Vitamina B6 ndihmon në kontrollin e ngjizjes së tepërt të gjakut.

Shumica e drithërave, patatja e ëmbël dhe bishtajoret, përmbajnë sasi të mjaftueshme të vitaminës B6.

Vitamina E është antikoagulant i fuqishëm dhe i dëshmuar klinikisht që vepron gjithashtu në mënyrë efikase si shumica e ilaçeve për hollimin e gjakut. Mos merrni më shumë vitaminë E sesa ajo që ju është përshkruar, në mënyrë që të mos shkaktoni gjendje të rrezikshme që kanë të bëjnë me gjakrrjedhje.

Ginko biloba konsiderohet një ndër holluesit më efikas të gjakut që njeh njerëzimi, eliminon stagnacionin e gjakut nëpërmjet përmirësimit të rrjedhjes së gjakut deri në organe dhe inde.

Me qëllim të zvogëlimit të të kruarit duhet të mbahet higjiena e lëkurës dhe të shmanget larja me ujë të ngrohtë. 

Me siguri keni dëgjuar shprehjen “një mollë në ditë e mban mjekun larg”. Por sipas hulumtimeve të reja, avokadot mund të kenë të njëjtin efekt – lehtë mund ta largoni yndyrën kokëfortë të barkut.

Në një studim të botuar në The Journal of Nutrition, studiuesit donin të shihnin efektet e avokados te njerëzit që ishin mbipeshë. Në vend që të shikojnë thjesht humbjen e peshës, megjithatë, ata ishin më të interesuar nëse fruti mund të ndikonte në shpërndarjen e yndyrës në trup.

Për ta bërë këtë, ata kryen një eksperiment të kontrolluar ku gjurmuan 105 pjesëmarrës gjatë 12 javëve. Subjektet hëngrën normalisht, përveç një grupi që konsumuan një vakt ditor nga studiuesit që përmbante një avokado në të, ndërsa grupi i dytë mori të njëjtin vakt por pa avokado.

Deri në fund të periudhës tre mujore, studiuesit zbuluan se gratë që hëngrën një avokado çdo ditë panë një sasi të reduktuar të yndyrës të barkut, një lloj yndyre në bark që mund të çojë në probleme më serioze shëndetësore sesa yndyra që grumbullohet në pjesë të tjera të trup.

Yndyra e barkut mund të rrisë rrezikun e sëmundjeve të zemrës, diabetit të tipit 2, goditjes në tru, Alzheimer, kancerit të gjirit dhe disa probleme të tjera kërcënuese për jetën nëse nuk trajtohen.

Teksa frika për përdorimin e armëve bërthamore intensifikohet, ekspertët kanë vlerësuar se algat e detit janë çelësi për mbijetesën e racës njerëzore në rast të një fatkeqësie të madhe.

Një ekip ndërkombëtar studiuesish ka krijuar një udhërrëfyes që do të ndihmojë banorët e tokës t’i mbijetojnë një sulmi të tillë.

Sipas tyre, ajo e cila mund të çojë në pasoja fatale për planetin, nuk është vetë shpërthimi, por ndikimi i tij në të mbjellat, raportoi Express.co.uk.

“Ne po përpiqemi të promovojmë gatishmërinë, një kulturë e përgatitjes së institucioneve, qeverisë dhe kompanive për një lloj katastrofe globale që është lënë pas dore”, tha Juan García Martínez, nga Aleanca për të ushqyer Tokën në Fatkeqësi.

Menjëherë pas ndodhjes së katastrofës, akademikët vërejnë se njerëzit do të vareshin shumë nga ushqimet e ruajtura dhe të trashëguara, si mallrat e konservuara.

Ata vlerësojnë se bota ka furnizime të cilat do të shterohen me shpejtësi në rast të një fatkeqësie bërthamore. Peshqit, të cilët ka të ngjarë të zgjasin më shumë se kafshët në tokë, duhet të shfrytëzohen menjëherë.

Për lëndën ushqyese, ekspertët rekomandojnë që të instalohen ferma me alga deti, pasi alga kërkon pak diell dhe është një ushqim që nuk preket nga rrezatimi.

Alga e detit është e pasur me antioksidantë dhe përmban disa vitamina duke përfshirë A, C dhe E, së bashku me pigmente mbrojtëse.

Ajo gjithashtu përmban jod, që është një lëndë ushqyese kryesore që kuron ndikimet më të këqija të rrezatimit bërthamor në organizmin e atyre që do arrinin të mbijetonin.

Humbja e papritur e flokëve është një nga gjërat që duhet t’i kushtoni vëmendje kur arrini të 40-at. Është e zakonshme të humbisni 50 deri në 100 qime në ditë.

Megjithatë, humbja e tepërt e flokëve mund të tregojë probleme serioze shëndetësore. Stresi dhe lindja e fëmijëve janë shkaqet kryesore të rënies së tepërt të flokëve. Një nga shkaqet e zakonshme të rënies së flokëve është mungesa e lëndëve ushqyese të rëndësishme. Humbja e flokëve mund të ndodhë edhe për shkak të mungesës së vitaminës

Shtim në peshë

Një rritje e papritur jonormale e peshës trupore mund të tregojë probleme të ndryshme shëndetësore. Pavarësisht se sa mirë ushtroheni apo edhe sa mirë është dieta juaj, nëse përjetoni ndryshime në peshën tuaj trupore, atëherë kjo mund të jetë për shkak të sëmundjeve të tilla si tiroidja, kolesteroli ose diabeti.

Presioni i lartë i gjakut

Nëse jeni mbipeshë ose i nënshtroheni terapisë hormonale, mund të ketë disa arsye pse një grua ka presion të lartë të gjakut. Disa pilula diete dhe ilaqet kundër depresionit gjithashtu mund të çojnë në probleme me presionin e lartë të gjakut. Marrja e tepërt e kripës, stresi dhe mungesa e aktivitetit fizik gjithashtu janë lidhur me hipertensionin.

Osteoporoza

Osteoporoza karakterizohet nga një masë e ulët kockore, ose më thjesht reduktim sasior i kockës, si dhe një shqetësim i arkitekturës së kockës, duke sjellë si pasojë uljen e forcës mekanike të saj, rritjen e brishtësisë dhe për rrjedhojë rritjen e rrezikut për frakturë. Masa kockore zvogëlohet gradualisht në moshën 40 vjeç e lart.

Pamje e reduktuar

Një nga arsyet kryesore pse shikimi preket pas 40 vjetësh është mungesa e ushqimit. Mungesa e vitaminave A, C dhe E dhe zinkut mund të çojë në turbullim të shikimit. Këto lëndë ushqyese janë thelbësore për reduktimin e rrezikut të degjenerimit makular.

Së fundi, për gratë që mbushin moshën 40 vjeç, ka vështirësi për të mbetur shtatzënë. Studimet kanë treguar se shanset e një gruaje për të mbetur shtatzënë fillojnë të bien në mesin e viteve ’30. Ulja e fertilitetit lidhet në mënyrë ideale me uljen e shkallës së ovulacionit, uljen e lëngjeve të qafës së mitrës, cilësinë e dobët të vezëve dhe rritjen e problemeve kronike shëndetësore.

Krem karameli është një ëmbëlsirë e lehtë dhe e shpejtë për t’u përgatitur.

Receta klasike është shumë e thjeshtë dhe kërkon vetëm tre përbërës.

AgroWeb.org ju sugjeron që në vend të sheqerit të përdorni mjaltin, por edhe një mënyrë të veçantë përgatitjeje.

Siç jemi mësuar karamelin e hedhim në fund të tasave, ndërsa me këtë recetë ai hidhet i fundit.

Mjalti sigurisht që i jep tjetër delikatesë, kurse kanella godet shqisat me shijen e saj pak djegëse e pak lezetuese.

Të gjitha për të krijuar një krem perfekt që i pëlqen të gjithëve.

Lexoni me kujdes mënyrën e përgatitjes dhe shijojeni këtë ëmbëlsirë perfekte.

Përbërësit

4 gota me qumësht

3 shkopinj kanellë

9 vezë

Gjysmë gote uji sheqer

3-4 lugë gjelle me mjaltë

2-3 lugë gjelle sheqer

Përgatitja

Hidhni qumështin në një tenxhere bashkë me kanellën dhe ngroheni shumë pak.

Sapo të shihni që kanella të ketë lëshuar esencën e saj, largojeni nga zjarri.

Lëreni të ftohet, ndërkohë që vendosni një çajnik me ujë në zjarr që të ziejë.

Largoni ajkën që mund të jetë formuar në sipërfaqen e qumështit si dhe shkopinjtë e kanellës.

Shtoni mjaltin dhe sheqerin dhe përzjejini derisa masa të jetë e njëtrajtshme.

Ndërsa të verdhat e vezëve rrihini me pak sheqer në një tas tjetër.

Hidhni vezët tek qumështi dhe përzjejeni mirë derisa të keni formuar masën e krem karamelit.

Ndajeni nëpër tasa dhe vendosini në një tavë të madhe.

AgroWeb.org ju këshillon që të mbuloni me ujë deri në gjysmë tasat me kremin e karamelit.

Futini për t’i pjekur derisa masa të mpikset plotësisht.

Pasi të jenë gati largojini nga tava me ujë të nxehtë dhe lërini të ftohen.

Tani përgatisni karamelin duke hedhur sheqerin në një tigan dhe duke e shkrirë në zjarr mesatar.

Kur të shihni që karameli të ketë marrë ngjyrën karakteristike hidheni me lugë në sipërfaqen e krem karamelit.

Përhapeni mirë që të krijohet një shtresë e plotë.

Futini në frigorifer dhe shërbejini të ftohtë.

Tashmë është e ditur që flokët e shëndetshëm i japin të gjithë portretit një pamje më të freskët dhe rinore. Thuhet se gjysma e bukurisë përcaktohet nga to, prandaj edhe vëmendja që i kushtohet është njësoj e madhe. Gjithsesi pavarësisht kujdesit, flokët janë delikatë dhe mund të dëmtohen shumë shpejt, shkruan Agroweb.org.

Kjo varet që nga kushtet atmosferike, deri tek produktet që përdorni çdo ditë për t’i trajtuar ato. Për të gjitha arsyet e mësipërme, nevojat për të përdorur trajtime ndihmuese dhe natyrale të cilat rigjenerojnë flokët janë gjithnjë prezente.

Në këtë artikull  do të gjeni një prej tyre, shumë efikas dhe të nevojshëm për shëndetin e flokëve tuaj.

Trajtimi natyral me vitaminë E është më shumë se i domosdoshëm për flokët e dëmtuar, pasi është i pasur me një sërë vlerash rigjeneruese.

Si Ndihmon Vitamina E
Në kozmetikë vitamina E është përfshirë që në vitet 1950, si një zgjidhje kundër rrudhave, inflamacionit dhe dëmtimit të lëkurës. Kjo vitaminë është e njohur për vetitë e saj një antioksidante dhe shumë efikas.

Duke ndihmuar organizmin të kontrollojë radikalet e lira dhe qelizat e këqija. Të njëjtin funksion mbrojtës, hidratues dhe rigjenerues ka edhe tek rrënjet apo fijet e flokëve. Ndihmon kundër rënies së flokëve, hidraton skalpin, heq zbokthin dhe balancon yndyrën në kokë.

Atë mund ta gjeni si suplement në formën e kokrrave apo edhe në ushqime si spinaqi, arrat, trofta apo kikrikët. Gjithsesi trajtimi i sotëm i përfshin si ushqimet ashtu edhe aplikimin drejtpërdrejtë në flokë.

Nëse keni flokë të djegur, me maja dyshe dhe doni t’i ktheni ata në të shëndetshëm e plot shkëlqim, ndiqni këshillat e mëposhtme.

Si ta Përdorni Për Flokët
Duke filluar që nga ushqimi i mirë deri tek vajrat, kapsulat apo maskat me këtë vitaminë.

Ushqimet e Duhura
Filloni nga arrorët ku përfshihen arrat, bajamet, kikrikët, stikat, lajthitë dhe çdo gjë tjetër e kësaj familje.

Gjithashtu perimet jeshile apo ato me gjethe jeshile si spinaqi apo lakrat e egra janë një mënyrë shumë e mirë rigjenerimi.

Suplemetet
Megjithëse suplemetet janë shumë lehtë të gjendshëm në farmaci, shpeshherë nuk ka nevojë fare që ato të konsumohen. Kjo pasi sasitë që trupit i nevojiten nga vitamina E, mund t’i marrë fare lehtë nga ushqimet që konsumon çdo ditë.

Nëse keni flokë të thatë mjafton të fusni tek një shampo 725 ml rreth 4 kapsula të buta vitamine E dhe lërini të shkrijnë. Më pas përdoreni shampon dhe zbutësin si zakonisht. Bëjeni këtë trajtim sa herë që të shikoni që flokët tuaj janë të thatë dhe të dëmtuar.

Vaji i Vitaminës E
Gjithashtu ju mund të zgjidhni të përdorni direkt vaj vitamine E që mund t’a gjeni lehtë në farmaci. Një mënyrë tjetër është të blini kapsula të zakonshme të kësaj vitamine dhe të lyeni flokët.

Shtypni 4-5 prej tyre ose një lugë çaji dhe lyeni majat e flokëve për flokët e yndyrshëm. Për flokët e thatë rrënjët bashkë me gjatësinë e tyre. Lërini 10-20 minuta dhe më pas lajeni kokën si zakonisht me shampo dhe zbutës.

Nëse keni flokë të yndyrshëm këtë trajtim bëjeni 1 herë në javë derisa të shikoni që flokët janë më të butë dhe të rigjeneruar

Ku ndodhet prostata dhe çfarë funksioni ka?

Prostata është një organ që gjendet te meshkujt që nga fëmijëria në dalje të fshikëzës së urinës, dhe rrethon të gjithë kanalin e urinës me një madhësi mesatare sa një arrë (rreth 18 gr). Funksioni kryesor është prodhimi i një pjese të madhe të lëngut që mbartë spermën.

Cilat janë sëmundjet kryesore të prostatës?

Sëmundjet e prostatës përgjithësisht mund të ndahen në tre grupe:

1. Infeksionet e prostatës (prostatit)

2. Zmadhimi (Hiperplazi) beninj i prostatës (HBP)

3. Kanceri i prostatës

Infeksionet e prostatës ashtu siç mund të duken në çdo moshë zakonisht quhen si sëmundjet e të rinjve. Zmadhimi beninj i prostatës dhe kanceri i prostatës janë sëmundje që duken pas moshës 45-50 vjeç.

Çfarë është prostatiti?

Quhet në latinisht infeksioni i prostatës. Mund të duket në çdo moshë. Simptomat janë djegje, dhimbje në fund të barkut ose poshtë testiseve, rrjedhje prej penisit ose ndjesi të kruajtjes brenda në penis. Terapia zakonisht kryhet me antibiotikë dhe pacientit i kalojnë simptomat.

Çfarë është zmadhimi beninj i prostatës?

Me rritjen e moshës prostata fillon të zmadhohet si organ për shkak të disa shkaqeve të ndyshme, dhe mund të shkaktojë presion mbi fshikëz ose kanalin urinar duke krijuar ngushtimin e këtij kanali që quhet uretra. Kjo gjendje quhet zmadhim (Hiperplazi) beninj i prostatës.

Çfarë është kanceri i prostatës?

Kanceri i prostatës është kanceri i dytë që duket më shpesh të burrat. Zakonisht nuk është agresiv dhe nuk jep ndonjë simptome që mund të vihet re nga pacienti. Kur shoqërohet me zmadhim të prostatës mund të jap shqetësime, si urinim i shpeshtë dhe më vështirësi kurse në fazat e avancuara mund të shkaktojë gjakderdhje në spermë ose dhembje në kocka.

Si zbulohet prania e kancerit të prostatës?

Kontrolli i pacientëve që kanë kancer prostate në familje pas moshës 45 vjeç, te pacientët e tjerë në moshën 48-50 vjeç te urologu është i domosdoshëm. Në fillim bëhet ekzaminimi rektal i prostatës dhe pastaj shihet testi i PSA (prostatë specifik antigjen) në gjak. Në rast se në ekzaminim fizik vihet re fortësi në pjesën e mbrapme të prostatës mund të dyshohet për kancer të prostatës.

Çfarë është PSA dhe si vlerësohet?

PSA është një substancë që prodhohet nga qelizat e prostatës. Në rast se është mbi një nivel të caktuar në gjak mund të dyshohet për kancer të prostatës. Edhe në raste kur PSA është normale pacienti ka mundësi që të ketë kancer të prostatës. PSA mund të rritet edhe kur ka prostatit (infeksion të prostatës). Si dhe një grup ilaçesh që përdoren për zmadhimin e prostatës mund të ulin PSA- në, ndaj ju duhet të tregoni mjekut tuaj për ilaçet që po përdorni.

Çfarë operacionesh duhen për zmadhimin e prostatës?

Pas marrjes për një kohë të ilaçeve për zmadhimin e prostatës këta pacientë kanë nevojë për ndërhyrje në hapjen e kanalit të urinës. Këto ndërhyrje mund të bëhen me operacion të hapur ose sipas metodave më të reja me operacion të mbyllur (TUR-Prostate).

Operacioni i mbyllur ose TUR-prostatës bëhet nëpërmjet një instrumenti fiberoptik, duke u futur nëpërmjet kanalit të urinës dhe bëhet heqja e prostatës nga brenda duke hapur kanalin e urinës. Kohëzgjatja e këtij operacioni është rreth 1 orë dhe pacienti pas operacionit rrinë rreth 2-3 ditë në spital.

Operacioni i hapur i prostatës bëhet për prostatë që janë më të mëdha se 90 gr dhe zgjatë rreth 1,5 orë. Pas operacionit pacienti rrinë rreth 4-5 ditë në spital.

Këto lloj operacionesh bëhen prej vitesh në mënyrë përfekte në Spitalin Amerikan. Në spitalin tonë vetëm në raste të rralla preferohet operacioni ë hapur. Në operacionin e mbyllur të prostatës rreziqet që mbarten gjatë dhe pas operacionit janë minimale, kurse operacioni i hapur ka një përqindje më të rritur të rreziqeve në përgjithësi.

A ka probleme seksuale pacienti pas këtyre operacioneve?

Ajo që ndodhë në këtë grup moshë është që këta pacientë mund të kenë sëmundje të tjera që ndikojnë fuqinë seksuale si: diabeti, tensioni i lartë, sëmundje të zemrës etj. Pas operacioneve të mbyllura zakonisht nuk ka ndryshim ose mund të ketë ulje minimale të forcës seksuale, kurse te operacionet e hapura më pak se 15%.

A mund të parandalohen sëmundjet e prostatës?

Zakonisht një pjesë e madhe e këtyre pacientëve kanë prejardhje gjenetike, por pacientët duhet të përqendrohen në ushqimet natyrore me fruta dhe perime të freskëta. Ushqimet e stilit perëndimor si fast-food pretendohet që rrisin rrezikun e kancerit të prostatës. Megjithëse ka disa ilaçe bimore në treg që prodhohen prej rrënjëve të pemëve etj, akoma asnjëri prej tyre nuk është provuar shkencërisht.

Për më shumë informacion, kontaktoni në inbox ose në numrat e telefonit 038 221 661 ose 049 513 513.

Spitali Amerikan, Përqafoje Jetën!

Dihet botërisht që gjatë periudhës së vjeshtë-dimrit shtojmë peshë.

Prandaj ju rekomandojmë dietën e vezëve të ziera falë të cilës do të humbisni 10 kilogramë. Ajo djeg yndyrat e padëshiruara dhe forcon metabolizmin

Gjatë kësaj kohe duhet të pini 8 deri në 10 gota ujë qe të hidratoheni. Pirja e ujit ju ndihmon të çlironi trupin nga toksinat.

Për një rezultat sa më efikas, duhet të bëni gjithashtu gjysmë ore aktivitet fizik në ditë.

Gjatë kësaj periudhe nuk duhet të konsumoni ushqime të shpejta dhe të pashëndetshme, pije alkolike si dhe duhet të limitoni përdorimin e kripës dhe sheqerit.

JAVA E PARË

E HËNË

• Mëngjesi: 2 vezë të ziera dhe 1 qitro

• Dreka: 2 patate të ëmbëa dhe 2 mollë

• Darka: 1 pjatë sallatë dhe mish pule

E MARTË

• Mëngjesi: 2 vezë të ziera dhe 1 qitro

• Dreka: perime të gjelbërta dhe sallatë me mish pule

• Darka: Sallatë me perime, 1 portokall dhe 2 vezë të ziera

E MËRKURË

• Mëngjesi: 2 vezë të ziera dhe 1 qitro

• Dreka: djathë pa yndyrë, 1 domate dhe 1 patate e ëmbël

• Darka: sallatë dhe pulë

E ENJTE

• Mëngjesi: 2 vezë të ziera dhe 1 qitro

• Dreka: fruta sipas dëshirës

• Darka: sallatë dhe mish pule i gatuar në avull

E PREMTE

• Mëngjesi: 2 vezë të ziera dhe 1 qitro

• Dreka: perime të ziera dhe 2 vezë

• Darka: sallatë dhe peshk në zgarë

E SHTUNË:

• Mëngjesi: 2 vezë të ziera dhe 1 qitro

• Dreka: fruta sipas dëshirës

• Darka: perime dhe mish pule të gatuara në avull

E DIELË:

• Mëngjesi: 2 vezë të ziera dhe 1 qitro

• Dreka: sallatë më domate, perime në avull dhe mish pule

• Darka: perime të kaluara në avull

JAVA E DYTË

E HËNË:

• Mëngjesi: 2 vezë të ziera dhe 1 qitro

• Dreka: sallatë dhe mish pule

• Darka: 1 portokall, pak sallatë dhe 2 vezë

E MARTË:

• Mëngjesi: 2 vezë të ziera dhe 1 qitro

• Dreka: 2 vezë të ziera dhe perime të gatuara në avull

• Darka: sallatë dhe peshk në zgarë

E MËRKURË:

• Mëngjesi: 2 vezë të ziera dhe 1 qitro

• Dreka: salltë dhe mish pule

• Darka: 1 portokall, sallatë me perime dhe 2 vezë

E ENJTE

• Mëngjesi: 2 vezë të ziera dhe 1 qitro

• Dreka: perime të kaluara në avull, djathë me pak yndyrë dhe 2 vezë

• Darka: sallatë dhe mish pule

E PREMTE

• Mëngjesi: 2 vezë të ziera dhe 1 qitro

• Dreka: sallatë me sardele

• Darka: sallatë dhe mish pule
t ru
E SHTUNË

• Mëngjesi: 2 vezë të ziera dhe 1 qitro

• Dreka: sallatë dhe mish pule

• Darka: fruta sipas dëshirës

E DIELË

• Mëngjesi: 2 vezë të ziera dhe 1 qitro

• Dreka: perime të kaluara në avull dhe mish pule

• Darka: e njëjta gje si në drekë

Shënim: Përpara se të bëni këtë dietë duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Është gjithmonë e këshillueshme të keni një kujdes të specializuar në mënyrë që të mos dëmtoni shëndetin tuaj.

Recetat e brumit mund të jenë sfiduese por edhe një mënyrë për të shfaqur mjeshtërinë në gatim.

Ato përbëjnë një mënyrë ideale jo vetëm për të gatuar diçka të shëndetshme por edhe për të mbushur shtëpinë me aroma të ëmbla e ngrohtësi.

Në këtë artikull do të mësoni se si të përgatisni në shtëpi simite fantastike me qumësht, gjalpë e hudhër.

Përbërësit:

 • Gjashtë lugë gjelle gjalpë
 • Treçerek gote me qumësht me yndyrë (ose 2% yndyrë)
 • Gjysëm gote ujë
 • 4 filxhanë çaji me miell (dhe më shumë për pluhurosjen)
 • 1 lugë gjelle me maja të gatshme
 • Çerek filxhani me sheqer pluhur
 • Një lugë e gjysmë çaji me kripë
 • 2 lugë çaji me hudhër pluhur
 • 1 lugë gjelle me rozmarinë të freskët ose gjysmë lugë gjelle me rozmarinë të thatë (nëse dëshironi mund të mos e shtoni)
 • 3 lugë gjelle me majdanoz të freskët ose  1 lugë e gjysmë me majdanoz të thatë.
 • 1 kokërr vezë
 • 1-2 thelbinj hudhër të plotë ose të grirë sipas preferencës.

Përgatitja:

Vendosni 4 lugë gjelle me gjalpë, qumësht dhe ujin në një enë të përshtatshme për mikrovalë ose futeni të ngrohet në furrë të parangrohur për disa minuta.

Futeni atë në mikrovalë dhe lëreni të nxehet për një minutë.

Merrni një mikser (që është i përshtatshëm edhe për brumë) dhe shtoni 4 filxhanë me miell, majanë, sheqerin, kripën, hudhrën pluhur, rozmarinën dhe dy lugë gjelle majdanoz.

Përziejini mirë dhe më pas shtoni vezën dhe masën e ngrohtë të qumështit.

Rriteni shpejtësinë e mikserit dhe lërini të përzihen për 4-5 minuta.

Nëse brumi nuk shqitet nga anët e mikserit shtoni edhe pak miell dhe përziejeni deri sa brumi të marrë formë rrumbullake.

Hiqeni brumin, mbulojeni me letër plastike dhe lëreni të vijë për 10 minuta.

Ndërkohë ndizeni furrën në 100°C.

Lyejeni tepsinë me yndyrë dhe lëreni mënjanë.

Brumin punojeni në sipërfaqen e pastër të banakut dhe më pas hapeni me petës dhe ndajeni në 12 ose 16 toptha.

Secilën prej topthave vendoseni kokëposhtë në tepsi duke lënë hapësirë nga njëri tjetri.

Sipërfaqen e tyre lyejeni me pak ujë që të mos thahen menjëherë në furrë.

Fikeni furrën dhe futeni tepsinë në furrë.

Lërini simitet të fryhen për 20 minuta dhe gjatë kësaj kohe mos e hapni furrën deri sa të kalojnë 20 minuta.

Hiqeni tepsinë dhe ndizeni furrën sërish, kësaj here në 200°C.

Piqini paninet për 18-22 minuta ose deri sa sipërfaqja e tyre të jetë e artë.

Në një tigan të vogël hidhni thelbinjtë e grirë të hudhrës dhe dy lugë gjelle me gjalpë.

Shtoni pjesën e mbetur të majdanozit, pak kripë dhe me këtë tretësirë lyeni sipërfaqen e simiteve, nue momentin kur sapo keni fikur furrën

Në mëngjes do të zgjoheni më të pushuar se kurrë më parë

Shpesh ndodh që të zgjohemi pa energji dhe me dhembje të shpinës, ndërkaq e gjithë kjo është për shkak të pozicionit të keq në të cilin flemë gjumë.

Mjekët pajtohen që mënyra në të cilën biem në gjumë të thellë të nesërmen mund ta ketë efektin. A do të zgjoheni plot energji apo me dhembje, varet nga pozita në të cilën flini gjumë.

Me metodën japoneze do të rilindni gjithë trupin dhe do të ndieni lehtësim të madh

Kur flemë gjumë në pozicion jo të drejtë, krijojmë presion në qafë dhe në shtyllën kurrizore, gjë që rezulton me dhembje gjatë ditës së nesërme, transmeton Telegrafi.

Fjetja gjumë në shtroja të forta, edhe pse është besuar se është e mirë, në të vërtet nuk mund ta eliminojë në afat të gjatë dhembjen, ka treguar hulumtimi.

Ideale do të ishte dysheku mesatarisht i fortë. Jastëku nuk do të duhej të ketë lartësinë më shumë se 12 centimetra, mirëpo më së miri do të ishte që të flini pa jastëk.

Gjithashtu, fjetja në pozicionin e fetusit, si edhe fjetja në stomak më së shumti ndikojnë në krijimin e dhembjeve të kurrizit.

Teknika japoneze nënkupton fjetjen në shpinë apo në krah.

Nëse zgjidhni të flini në shpinë, atëherë vendosni jastëkun nën gjunjë, në atë mënyrë arrihet pozicioni natyral i kurrizit dhe shmanget dhembja.