Njè mashkull èshtè gjithèsia..
Tek ai, gjenè dashuri dhe fllad.
Merr jetè, nga puthje e tij,
Nga shpirti ngrohtèsi shpèrndan …

Njè mashkull èshtè gjithèsia ,,
Eshtè dritè, qè rrezaton nè sy..
Eshtè bota,dhe ajkè pèr ç’do femèr,,
Eshtè mburoj pèr femrèn e tij..

Njè mashkull tè mbushè shpirtin..
Nektar merrè nga buzè e tij.
Eshtè parajsè sa vetè jeta..
Mashkulli èshtè embrion krijese,,

Njè mashkull di t’è falè èmbèlsi,,
Nga shpirti zambakè i lulèzon..
Butèsi, di t’è falè dlirèsi e tij..
Embèlsi e magjishme e natès dashuri..

Njè mashkull èshtè tulipan qè çelè,,
Nè muaj tè ftohtè dhe tè ngrohè..
Tè dashuron, dhe tè ngrohè kur ka erè..
Dashuri tè dhuron pa fundè nè jetè..

Keq e keni kuptuar fjalèn “mashkull ”
Ju duket se vetèm shtratin kèrkon ?
Njè mashkull èshtè vetè gjithèsia..
Eshtè èngjèll dhe dashuri rrezaton.

Njè mashkull tè dashuron sa vetè jeta..
Nè gjoks tè vendos tè dègjosh melodi ..
Perludè, kèngè dhe poezi t’è detikon..
Dashuri hyjnore dhuron.”Tè quan femèr”

Mashkulli i dashuruar di t’è gjunjèzohet..
Me buqe trèndafili shprehè dashurinè.
Tè ndjekè, dhe dhuron zemrèn e pastèr..
Gjithshka e gjenè tek mashkulli ideal i jot..!!

Joki Mati.

Joki Mati-VETEM DETI ME KUPTON..

Sa herè qè ulem tek vèndi i jonè..
Pa frymè mè lènè kujtimet nga herè,,
Kujtoj me mallè ato netè mbrèmje..
Kur kokèn vendosja mbi supin tèndè..

Dhe ti, nè krahè me merrje..
Nè ajèr pupèl mè ngrije si zog..
Ndjeja vibracion tè frymès tènde..
Dègjoja zemrèn qè tè pluskonte..

Sa herè qè ulem tek vèndi jonè..
Kujtimet zbresin si yjet nga qiejt,
Shija e puthjes nè buzè mè ka mbetè..
Dhe vèndi èshtè boshè neve na pret..

Sa herè qè ulem tek vèndi jonè..
Ndjejè sytè e tu qè pas mè ndjekin,,
Shpirti mè ngrohet nga hènè e bukur..
Kurè ulur jam tek vèndi, kujtoj veç sytè e tu.! J.M.

KUR MALLI ME MERR PER TI..!

Kur malli mè merrè pèr ti,,
Brigjeve zbathuar ecè ngadal,,
Pèrhumbem bashkè me mendimet..
Se malli pèr ty mè ka marrè,Kurr malli mè merr pèr ti..
Fjalèt izoloj brènda nè shpirt,
E vetme pèrshkoj bregut tè detit..
Tè shikoj njè çast imazhin tènd..

Kur malli mè merr pèr ti..
Me valèn flas pèr fshehtèsinè,,
Mè buzèqesh vala bashkè me shkumèn,,
Loti rrèshket, dhe shkrinè mbi valè..

Kurr malli mè merr pèr ti..
Kujtimet mè rrethojnè netève tè vonè,,
Ecij mbi rèrèn e lagur ngadalè,,
Dhe gjurmèt ngelin mbi rèrè..

Kur tè gjèndesh pranè vèndit tonè..
Do shikosh puthjen e lènè nga unè..
Se malli mè merr pèr ty gjithmon..! J.Mati.

Merr gotèn nè dorèn tènde..

Gèzuar ta bèjm ne tè dy..
Tè shijojmè dashurinè tonè,,
Tè èndèrrojmè natèn magji.

Merr gotèn nè dorèn tènde.
Njè dolli tè ngrèm bashk..Pèr èndrrèn qè fshehur rri..
Me fjalè zemre mè pèrkèdhel,

Merr gotèn nè dorèn tènde..
Mè pèlqen, tè mè shohèsh nè sy,,
Njè pèrqafim kèrkoj sonte..
Njè puthje ta ndiej nè shpirt.

Merr gotèn nè dorèn tènde..
Mè thuaj Gèzuar kètè natè..
Syt mè jan verbuar nga malli,,
Zemra rrah melodi dhe zjarr..

Merr gotèn nè dorèn tènde..
Me fund le ta pimè kètè dolli ..
Mè thuaj gèzuar i dashur..
Dhe tè pèrhumbemi nè magji..

Merr gotèn nè dorè tènde..
Natèn le ta shuajm me verè..
Nè magjinè e èndrrès sè bukur..
Tè derdhim mjaltin e èndrrès tonè…

Joki Mati 21.03.2014

Nuk te shoh, por te kujtoj
Nuk te kam, por ste harroj
Nuk do jem, por egzistoj
Nuk bej gjum, por te mendoj
Nuk je ti, por jan kujtime
Nuk jan lot, por jan vajtime
Nuk jan plumba, por gabime
Qe me vrane dashurine time..!

PSE ?!
Ç’është jeta për ty? – e pyeta.
-Flluska sapuni, – m’u përgjigj.
-Po vdekja?
-Shpërblimi i jetës!
-Ç’është bota?
-Një pikë helm në hapësirë!
-Ç’është me e kuptuar në Botë?
-Vdekja?
-Cila është kafsha më e egër?
-Njeriu!
-Po më e butë?
-Ajo që s’ka lindur!
-Cili njeri ju duket më i poshtër?
-Ai që ndryshon veten me një emër të huaj dhe ai që punon aq mizorisht sa që nuk kujton as vdekjen!
-Ç’është budallallëku?
-Të duash një gjë që s’e ke dhe të kujtosh se je ai që s’je!
-Po puna më e mençme?
-Te gëzosh të tanishmen!
-Ç’është më e afërme?
-Vdekja!
-Po më e largët?
-Zemra ime me tënden dhe fillimi e fundi i hiçit.
-Çfarë është e pavdekur?
-Hapësira!
-Çfarë është më e bukur?
-Fantazia!
-Po më e shëmtuar?
-Sëmundja!
-Më e hidhur?
-Jeta!
-Më e ëmbël?
-Hiçi!
-Ç’gjë e është më e madhe?
-Libri i Botës!
-Po më e rëndë?
-Fjala!
-Më e pamundur? – Këtu u mendua pak, sikur donte të çlodhej. më shikoi një copë herë në fytyrë si me habi e pastaj duke m’i shtrënguar të dy duart, më tha me butësi:
-Edhe në të pyetur duhet mjeshtëri! Çfarë pyetët tani?
-Çfarë gjë ju duket tani dhe do t’ju dukej mbas disa mijë vjetëve – sikur të jetonit – si e pamundur?
-Të ndryshosh veten dhe formën, dmth jam unë të bëhem ti, dhe jam njeri dhe të bëhem pëllumb!
-Kur shpërblehet njeriu?
-Kur e kujton veten të lumtur!
-Çfarë gjë ju duket më e mërzitur?
-Çdo send është më i mërzitur se njeri tjetër!
-Çfarë gjë ju duket më e vështirë?
-Të jesh njeri!
-Po më e lehtë?
-Të krijosh krijesë njerëzore!
-Cili është ngushëllimi i të pasurit?
-Pesha e qeses!
-Po i të vobektit?
-E ardhmja!
-Nuk ju kuptoj, – i thashë për së dyti.
-Vdekja! -mu përgjigj serioz
-Po ç’përmban jeta e njeriut?
-Vetëm dyshime!

15 October 2019

Facebook

Facebook Pagelike Widget