Kur me dhe dashurine zbulova jeten, kur te dhashe veten time zbulova lumturine.

Dashuria plotesohet kur dy shpirtra bashkohen ne nje frymemarrje te vetme.

Qesh me shenjat e dashurise ai qe nuk ka provuar kurre nje plage.

Sa te cmuar jane syte e tu pas gjithe kesaj qe kam pare. Sa e varfer eshte gjithcka qe shoh kur shoh syte e tu.

Nese dikush te sheh me lote ne sy, duaje sepse ka frike se mos te humbet.

Kur te vije furtuna, dil nga shtepia…dhe leri pikat qe bien te te prekin…jane puthjet e dashurise qe prej shume kohesh kam dashur te t’i jap.

Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

Dashuria e vertete eshte kur zemra dhe mendja jote thone te njejten gje.

Pasuria nuk te jep dashuri, por dashuria na ben te pasur.

Je fjala qe vjen me pas. Je zeri qe i jep force gjithe mendimeve te mia.

Nese dashuria do te kishte ze, zemra ime do te kendonte perjete.

Emocionet e dashurise jane ethe te shpirtit, kur te shoh vdes nga te ftohtet..brrr

Mora nje trendafil dhe per te mos e lenduar e vendosa ne zemren time.Tani ta dhuroj ty qe je dashuria ime e pafund.

Shpirt nuk je i bukur per te tjeret, sepse te tjeret nuk diten te shohin pertej embelsise tende.

Me duart e mia do te desha te te coja ne parajse, por kur te shoh, je ti qe me sjell parajsen ne mendje.

Eshte e veshtire t’u thuash njerezve qe do “Te dua”, kur e di qe keto fjale mund te te bejne ta humbesh pergjithmone.

Ajo qe behet per dashurine eshte pertej te mires dhe te keqes.

Do desha te shkrihesha ne trupin tend, si bore ne diell, per te reshkitur embelsisht pergjate shpatullave te tua dhe per t’u zhdukur vetem pasi te te kem peshperitur sa shume te dua.

Qe kur buzet e mia butesisht takuan te tuat…cdo moment gri u ndricua me gezim, fale rrezeve te dashurise nga zemra jote per mua.

Dashuri eshte kur koha transformohet ne kujtese dhe ben te pranishme nje te kalur plot shprese.

Nqs do te jesh i lumtur per nje cast, Rebelohu! Nqs do te jesh i lumtur per gjithe jeten, Fal!

Largesi eshte per dashurine ashtu si era eshte per zjarrin. Shuan ate te voglin por ushqen ate te madhin.

Do te kuptosh rendesine e nje buzeqeshje vetem kur te te dhurohet nje e tille!
Dashuria eshte nje moment gezimi te thelle e ndjekur nga nje det plot me trishtim absurd!

Nqs enderron vetem, eshte thjesht nje enderr, nqs enderron cift, eshte realitet qe fillon.

Nje fjale na liron nga te gjitha peshat dhe dhimbjet e jetes, ajo fjale eshte DASHURI

Te mos duash nga frika se mos vuan eshte si te mos lindesh nga frika per te jetuar.

Dashuri! Ja nje volum ne fjale, nje oqean ne nje pike loti, nje turbullire ne nje qeshje, nje mijevjecar ne nje sekonde.

Kur njeriu dashuron nuk ka frikesohet
Miqesia e vertete nuk e njeh ziline dhe dashuria e vertete nuk i njeh nazet…
Qesh me Dashurine ai qe nuk ka qene kurre i brengosur prej saj…
Ne dashuri teper nuk eshte Mjaft….
Xhelozia lind me dashurine po nuk vdes gjithmone bashke me te…
Ne rini jetojme qe te dashurojme ne pleqeri dashurojme qe te jetojme…
Dashuria ben boten te rrotullohet ose e thene ndryshe
Love makes the world go around
Gold makes the world go around too
Dashuria eshte cmenduria e nje njeriu per aq kohe sa e jeton
dashuria s’eshte egoiste
menyra me e mire per te dashuruar eshte te dashurosh sikur s’ke qene lenduar asnjehere
Kur je i trishtuar shih ne syte e atij qe dashuron dhe ne ato sy do te gjesh forcen per te buzeqeshur
Ndoshta eshte budallallek te qash per dike, por eshte e mrekullueshme te mendosh qe lotet mund te thone ate qe fjalet s’e thone dot kurre
Kurre mos ji i friksuar ti thuash dikujt qe e do, ata mund te ta thyejne zemren, por ti mund te thyesh te tyren nqs nuk ja thuaj
Dashuria sheron njerezit, te dyja palet, edhe ata qe e japin dhe ata qe e marrin

Dashuria nuk ka te beje me ate cfare ti pret te marresh, ajo ka te bej me ate qe ti do te japesh- e cila eshte gjithcka
Dashuria eshte gezimi per tu bere dy.
Dashuria eshte frika per tu bere tre.
Dashuria eshte tmerri per te ngelur nje.
Dashuria eshte dobesia fizike e shpirtit
Dashuria eshte poezia e ndjenjave
Dashuria eshte nje Keshtjelle me mure te larta, qe ka vetem nje porte.Kur futesh ne te kjo dere mbyllet per te mos u hapur me kurre, dhe per te te lene ne gjelberimin e pafund te kopshteve te keshtjelles
Dashuri ashte qe te ben te dashurosh
Dashuria eshte qe te ben te gezosh,
Dashuria eshte qe te ben te vajtosh
Dashuria eshte lumturi kur e ke prane
Dashuria eshte sherim kur ke doktorrin ose doktorreshen afer.
Dashuria eshte semundje dhe iluzion kur je larg.
Dashuria eshte vuajtje kur je i sinqerte.”
Dashuria ta djeg zemren si zjarri drute.
Dashuria eshte verbim kur vendoset para arsyes.”
Dashuria eshte shurdhim kur te largon nga njerzit e tjere.
Dashuria eshte memece kur nuk ke fantazi.”
Dashuria eshte e shkurter kur dashurohesh mbas te bukures.
Dashuria eshte roberi kur dashurohesh ndaj pasurise.
Dashuria eshte liri dhe lumturi kur dashurohesh me njeriun e mire.
Dashuria qendron ne zemer prandaj sduhet te zgjedhi vetem me sy.
Sakrifica ,sinqeriteti ,fantazia, arsyeja ,xhelozia dhe besimi ….. jane velat e dashurise pa to ajo humbet ne detin e trazuar te jetes komplekse
Dashuria eshte celsi prej floriri qe hap dyerte e lumturise.
Shoqeria perfundon ne dashuri ndonjehere, dashuria ne shoqeri ? Kurre
Ne qofte se e do dike lere te lire, nqs ai vjen tek ty, eshte i joti, nqs nuk vjen, ska qene, dhe nuk do te jete i joti asnjehere.
Gezimi eshte rrjeta e dashurise qe ze shume shpirtra
DASHURIA ESHTE HUMNER QE PO RE STE GJENDEN ME AS KOCKAT
DASHURIA ESHTE SEMUNDJE E PASHERUESHME
DASHURIA ESHTE SYRI I NJE TE VERBRI DHE DEGJIMI I NJE TE SHURDHERI
PA DASHURI SKA JETE DHE JETE PA DASHURI KURR SMUND TE KETE

jam ne shpirtin tend e lumtur,e qeshur
jam ne trupin tend e humbur e zhveshur
jam zjarr i pa dukshem nen hirin e fshehur
ne aromen tende e pa pir e dehur
jam si jorgan enderrash qe ty te mbulon
jam dora qe dridhet kur ty te ledhaton
jam nata pa gjume mbushur ledhatime
jam zemra qe digjet tek ti fryma ime
jam fjala e dhene besa amanetit
jam pa zemren time qe tek ti me mbeti

******************************************

thon se njerezit me engjujt nuk dashurohen dot,

se njeri eshte ne qiell e tjetri ne tok,po un nga ky ligj bera nje perjashtim,

se sot jam e dashuruar me engjullin tim

*********************************************

-gjdo nat mendoj dhe ne enderr te pres qe te kam ne shtrat deri en mengjes te zgjohem une e para kafen ta qes dhe me plot zemer te them loqk mirmengjes……tdu shum shum

*****************************************************************

zemra zemres
i ben lutje
dashuria e pare
fillon me Puthje
zemra e femres
eshte hotel
kush do hyn
e kush do del
po zemra e mashkullit
eshte si gur kush hyn
brenda nuk del kurr

**********************************************

Neqoftese ste kujtohem po te prezantohem “Te Dua” e kam emrin “Vetem Ty” mbiemrin e lindur nga nje femer me vendbanim vetem ne nje zemer..

***********************************************************

Kur ke dicka ne zemer thuaje mos ngurro thuaja ne sy atij qe veret e do,thuaji cka mendon se vertet do ta gezosh mos u frigo kurr sepse kurr nuk do fitosh.Por shprehe ate qe ndjen nese vertet deshiron ta kesh mos prit qe koha te kaloj sepse do ta humbesh dhe kurr me sdo ta shikosh.Do te te ik nga duart si zogu kur fluturon do e kerkosh pastaj por do te jete shume vone, do ta enderrosh cdo nate por sdo ta shohesh ne realitet zemra do te te digjet dhe sdo ta kesh te leht .Do vuash gjith jeten per nje gabim qe bere por koha nuk do te kthehet dhe smund ti kerkosh falje …!

*************************************************************

Kalon ne rruge duke qeshur sikur mes nesh asgje ska ngjar.. sikur ste desha sikur sme deshe ketu e nje vit me pare..
Ti pse genjen?
Dhe hap fjale se me urren?!
Une kam qene e dashura e pare…
Veten tende pse e genjen?
Kur mes shokesh ti qendron pse tregoesh i gezuar?!
Dhe kur mua me shikon qesh si lule e haruar..
Une e di kur ngelesh vetem, ti jastekun lag me lot..edhe thua te verteten…
SHPIRTI IM STE HARROJ DOT….

**********************************************************************

Te kam borxh 2 fjale,qe dot nuk ti thash.
Te kam borxh 1 puthje,qe dot nuk ta dhash.
Te kam borxh 1 leter,qe kurr s’ta dergova.
Te kam borxh 1,lule qe kurr s’ta dhurova.
Te kam borxh 1 jet,qe me ty se jetova

******************************************************

Nuk te shoh, por te kujtoj
Nuk te kam, por ste harroj
Nuk do jem, por egzistoj
Nuk bej gjum, por te mendoj
Nuk je ti, por jan kujtime
Nuk jan lot, por jan vajtime
Nuk jan plumba, por gabime
Qe me vrane dashurine time..

************************************************

E lendove 1 zemer qe te deshi shume tani shkove te tjetra dhe s’me njeh me mua…por mos harro se dikush do te lendoje edhe ty ashtu sic me lendove muaa… 

**********************************************************

shkoo…
shko.. se dikush tjeter po te pret
shko.. se nje zemer tjeter te therret’
shko..e buzeqeshi dikujt tjeter un do rrii te digjem e te tretem
shko.. e me le vetem te vuaj shko.. se zoti keshtu e paska shkuar
shko.. e prap me duaj
shko..por lamtumir mos me thuajj…

************************************************************

Ulur jam ne dhome
Ndalem dhe mendoj…
Pse i gjith ky ftoht?
Kur jasht nuk ka boree??…
Zemren e kam akull
dhe trupi me ngrin…
se e kam nje plag..
thell ne shpirtin tim…..
A thua O ZOT
ka njeri ne bot
qe mund te me kuptoj se per ke lotoj…??!!! (

**********************************************************
nese ti nuk me beson mua
dije qe shum e ke te gabuar
sa her te kam than se ty te dua

dhe sa her do te them qe nuk muj met haruar
dije shpirti jem
se deri ne fund
te jetes tem
e jotja do te je <3<3<3te duaa vetem per tyy (>

***********************************************************

Ne ecnim mbi reren e lagur…
shikimi tek ty me mbetii..
Te pyeta se sa me doje…
Ti ktheve syte nga deti…
Prap mbi rere kalonim…
dhe syte e tu veshtrojaa..
Tu afrova dhe e ndieja…
Edhe une sa deti te dojaaa… ))

****************************************************************

TI PO SHKON
Ti po shkon, mua po me len n’vetmi,
Por ti nuk e di se une nuk mund t’jetoj pa ty
Ti po shkon e po len mbas shum kujtime,
Edhe pse ti i ke harruar
Qe te gjitha jan ne mendjen time.
Gjithmon te kam dasht por ti ket se kupton..
E mua shpresa do me mbaj edhe pse ti larg po shkon
Me syt e tu te bukur gjithnje shikjoa rrugen time
Me Buzet e tua te embla emelzove jeten time
Tani me thuaj qfar do te bej pa ata sy
S’do ta shoh as rrugen eee as ty…
Si nje e verber do te shtegtoj rrugeve te jetes
Si nje ee humbur kujtimet do t’ja perseris vetvetes
Do te qmendem pa pershperitjen tende TE DUA
Deri sa vdekja te me vjen ti ne zemer time do te jetosh me mua.

Kush vjen për mirë troket në derë; kush dashuron, derën e gjen të hapur.
Tagora

Ngrije urën e dashurisë deri në diell, vetëm ajo na lidh me jetën, vetëm ajo na lidh me njerëzit.
A.Podrimja

Dashuria i ka ligjet e veta të zhvillimit, stinët e veta jetësore si lulja , jeta e njeriut. Ajo ka pranverën e hershme, verën e nxehtë dhe, pas tyre, vjeshtën e cila për disa është e nxehtë, e ndritshme dhe frutdhënëse, ndërsa për disa të tjerë e ftohtë, e zymtë dhe e mjerë.
Bjelinski 

Në fillim të dashurisë dashnorët flasin për të ardhmen, e kur ajo është nga fundi, flasin për të kaluarën.
Karlo

Dashuria është zjarr i furishëm. Atë s’mund ta shuajë dot as uji i bekuar. Madje as gjaku. Pregeli

Dashuria? Në fillim fjalë të mëdha, pastaj fjalë të pakta e në fund fjalë të shumta.
Pajeroni

Të lutem, më duaj pak, në qoftë se dëshiron të më duash gjatë.
Herriku

Dashuria është çelës që tek njeriu çel çdo gjë.
Hoperi

Dashuria është fati, të cilin ia japim njeri-tjetrit.
Sandi

Dashuria është i vetmi pasion që nuk duron as të kaluarën, as të ardhmen.
Balzaku

S’ka dyshim që dashuria është fshehtësi e pashpjegueshme.
Myse

Asnjëherë nuk dashuron mjaft, në qoftë se nuk dashuron shumë.
Peshi

Njerëzve u pëlqen më shumë dashuria se martesa, për këtë arsye romanet janë më argëtues se historia.
Shetmfori

Të dashurosh do të thotë të duash një tjetër më shumë se veten.
Femau

Dashnorët në botë shohin vetëm veten, harrojnë se i shohin të tjerët.
Platoni

Kur dashuron, edhe majmuni të duket i bukur, kur nuk dashuron nuk të pëlqen as lulja lotos.
Kineze

Njerëzit më tepër mundohen për bukën dhe dashurinë.
Japoneze

Dashuria asnjëherë nuk lind në shpirtin e prishur.
Ikbali

Vajza më shumë i beson dashurisë, se sa nënës së vet.
Gëte

Nuk është vështirë të dashurosh, vështirë është ta shprehësh atë.
Myse

Dashuria lind, jeton dhe vdes në sy.
Shekspiri

Të frikësohesh nga dashuria do të thotë të frikësohesh nga jeta, e ata që frikësohen janë tri herë të vdekur.
Raseli

Çdo dashuri kalon, kurse mosmarrëveshjet mbesin përgjithmonë.
Dostojevski

Më duket se mund të dashurojnë shumë vetëm ata që dinë edhe të urrejnë shumë.
Cezari

Në qoftë se je njeri bëj dashuri, në qoftë se je lule bëhu mimozë.
Hygo

Më mirë të dashurosh dhe të humbësh, se sa asnjëherë të mos humbësh.
S.Bemardi

Të dua sepse më dhe dashurinë. E dua dashurinë sepse ma dhe ti.
Bodleri

Një dashuri është, por kopje të saja ka me mijëra.
La Rosh*****o

Nga gjithë pasionet, dashuria është më e fuqishmja, ajo në të njëjtën kohë sulmon zemrën, kokën dhe vetëdijen.
Volteri

Dëshira dhe dashuria janë krahë për vepra të mëdha.
Gëte

Dashuria është prore fisnike dhe e bukur, por e vërteta kujdeset që ajo të kalojë nëpër pyllin e hithërave.
Keseli

Ç’është risia? Një ëndërr. Ç’është dashuria: përmbajtja e ëndrrës.
Kierkegardi

Dashuria është hapësirë dhe kohë e matur me zemër.
Prusti

Pas dashurisë nuk ka gjë tjetër, veç vdekjes.
Zola

Më fatkeq nga të gjithë njerëzit është ai që nuk dashu-ron më, e që nuk mund të harrojë dashurinë e parë.
Mickijeviçi

Dashuria është jeta, është lumturia që ia mbush zemrën, është atmosfera ku ajo merr frymë si të dojë, është himni i amshuar që ia drejton krijuesit.
P.Vasa

Dashuria është fizikë, ndërsa martesa kimi.
Dyma

Dashuria është si zogu, që më shumë dëshiron dënim nga një dorë se lëmoshë nga dora tjetër.
Koltoni

Në dashuri është e lejuar çdo gjë: himni, tradhtia, mashtrimi.
La Fonteni

Rruga më e gjatë për në varr është rrruga e dashurisë
Spamjolle

Dashuria sheh përmes syzeve magjike, të cilat bakrin e shndërrojnë në ar, varfërinë në pasuri e guralecët në margaritarë.
Servantesi

Kur njeriu ka dashuri, s’ka frikë.
Konfuçi

Edhe në kasollen më të vogël ka vend për dy të dashuruar.
Shileri

Dashuria është moralisti më i këndshëm dhe më i qetë.
Bekoni

Dashuria platonike është vullkan pa erupcion.
Pitigrili

Dashuria është ajo pa të cilën nuk mund të jetohet.
Remarku

Shumicës së njerëzve u duhet më shumnë dashuri, se sa e meritojnë.
Ebner -Eshenbahu

Dashuria nuk fitohet, ajo vjen vetvetiu.
Ueselmani

Dashuria është tërë jeta e gruas, kurse një episod në jetën e mashkullit.
De Stali

Dashuro të tjerët nëse do të të dashurojnë.
Seneka

Sigurisht, është vështirë të jesh pa dashuri tek ende ke dëshirë të dashurosh, por shumë më vështirë të të dashurojnë kur nuk e do më dashurinë.
Kurtleni

Ai u martua me të sepse e dashuroi. Ajo e deshti atë,sepse u martua.
Gilli

Ç’është dashuria? Rast i volitshëm për dhembje të gjatë.
Eminesku

Koha zakonisht është e bukur, kur bën dashuri.
Stivensoni

Besnikët njohin vetëm anën triumfuese të dashurisë, kurse të pabesët edhe tragjiken.
Vilde

Më ëmbël se dashuria nuk ka, por pas saj vjen urrejtja.
Longfellou

Dashuria ua merr mendtë atyre që i kanë dhe ua jep atyre që nuk i kanë.
Didroi

Kur dikush dashuron, ai fillon ta mashtrojë vetveten dhe përfundon duke mashtruar të tjerët.
Uajldi

Antitezë e dashurisë nuk është e thënë të jetë përherë urrejtja. Mund të jetë një dashuri e re.
Kotarbinski

Kur njeriu kupton pse dashuron, atëhere pushon së dashuruari.
Jesenski

Në qoftë se dashuron, askush nuk mund të të bëj gjë.
Kieopatra

Miqësia dhe dashuria janë dy lule në një rrënjë. Vetëm se dashuria ka disa petale më shumë.
Klopshtoku

Ku sundon dashuria nuk ka as të mëdhenj as të vegjël.
Japoneze

Në qoftë se miqësia nuk përmban dashuri, dashuria përmban miqësi.
De KosteriDashuria është e amshuar deri sa zgjat.
Renie

Ikja është fitoria e vetme në dashuri.
Bonaparti

Dashuria është më e vjetra, më e reja, e vetmja ngjarje botërore.
Rikerti

Të dashurosh nuk do të thotë të jesh i lumtur, do të thotë të zgjedhësh vuajtjen tënde.
Gogoli

Dashuria është shpesh rezultat i kurorëzimit
Molieri

I frikohemi vetëm atij që e duam.
Tolstoi

Dashuria është si sëmundja infektuese: sa më tepër njeriu frikësohet aq më tepër e pëson.
Dekobra

Dashuria lind nga besimi, jeton nga shpresa por vdes nga mëshira.
Monteskie

Dashuria është si supa: lugët e para janë shumë të nxehta, të fundit shuraë të ftohta.
Manjani

Dashuritë e mëdha janë të rralla, siç janë të rralla veprat e mëdha.
Adleri

Kur ndonjë dashurie i vjen fundi, të dobëtit kukasin dhe menjëherë gjejnë dashnore të reja, kurse të mençurit me kohë i kanë pasur të rezervuara.
Uajldi

Tragjedia e madhe e jetës nuk është se njerëzit vdesin, por se pushojnë së dashuruari.
Momi

Dashuria nuk ka vite. Ajo lind çdoherë.
Paskali
j
Kush ndalet të mendohet për dashuri, nuk dashuron më.
Kocebu

Dashuria bën çudira çdo ditë: ajo dobëson të fuqishmin, forcon të dobëtin, nga i mençuri bën budallain, i nga budallai të mençurin, favorizon pasionet dhe zhduk arsyen. Me një fjalë, i përmbys gjërat.
Polaku

Të jesh i dashuruar do të thotë më tepër se të jesh i pasur, sepse do të thotë të jesh i lumtur.
Tileri

Kam lexuar diku se dashuria është kapitulli i parë në librin e madh të mosmirënjohjes.
Sandi

Dashuria është çështje e ndjenjave e jo e dëshirave. Nuk mund të dashuroj pse dua, e më së paku pse duhet, andaj dashuria e obliguar është e marrë.
Kanti

Dashuria fitohet me dashuri.
Spanjolle

O zot, kur të vdes, ruaje në qetësinë tënde vetëm një fjalë për mua:”Kam dashuruar”.
Tagora

Dashuria çdoherë është fillimi i dijes, siç është zjarri fillimi i dritës.
Lagerlefi

Derisa dashuria është e verbër, s’ka arsye për ndarje.
Z.Lençi

Dashuria është ndoshta i vetmi shikim i përkryer që mund ta hedhim në amshim.
Hajsi

Gjendja e dashurisë si duket është e vetmja gjendje normale e shpirtit të njeriut.
Çehovi

Të dua më shumë se dje, e më pak se nesër.
Zheraldi

Kam pirë që t’ju harroj. Por për fat të keq, kur jam dehur, ju kam parë dyfish.
Ashardi

Dashuria është një lindje e re.
Gjermane

Dashuria është pëlhurë që thuri natyra, e fantazia e zbukuroi me qëndisje.
Volteri

S’është i mirë gardhi me ristela, as dashuria në fqinjësi të mirë; i mirë është gardhi me dërrasa dhe dashuria në largësi.
Rumune

Sa më shumë gjykohet, aq më pak dashurohet.
Shamfori

Atje ku ka më shumë dashuri, atje edhe dhembja është më e madhe.
Qosja

Për dashnorin s’ka gjë më të ëmbël se lotët kur fshi-hen në duart e së dashurës.
S.Frashëri

S’ka diell pa dritë, as njeri pa dashuri.
Gëte

Mundet ndonjëherë të harrohet çka është dashuria?
Ruso

Dashuria është një ngjarje botërore, por private.
Polgari

Të ndahesh vetëm pse më nuk e do është budallallëk, njësoj si të martohesh me dikë vetëm pse e do.
Gabori

Dashuria është përmbajtja e vetme e gjërave në këtë kohë të pakuptimtë.
Habe

Kur njeriu dashuron, dëshiron të bëj diçka, prandaj dëshiron të sakrifikojë, dëshiron të shërbejë.
Heminguei

Dashuria është si rrobat: kënaqësi është kur i ndërron shpesh.
Fleçeri

Ta kërkosh me arsye rrugën tek dashuria, është njësoj si të kërkosh diellin me qiri.
Rumi

Vetëm dashuria mund ta ndërtojë brenda një nate Murin Kinez.
Koreane

Jeta pa dashuri është si viti pa pranverë.
Suedeze

Me atë që duhemi, tallemi më së shumti.
Franceze

Çdo ndarje është një pjesë e vogël e vdekjes.
Fmnceze

Bukuria për një herë, dituria për gjithë herë.
Shqipe

Bukuria është si lulja kur lulëzon, por shpejt vyshket.
Italiane

Bukuria është premtim i fatit.
Stendali

Të bukura janë vetëm ato gjëra, që nuk na interesojnë.
Uajldi

Ishte e bukur si gruaja e huaj.
Morandi

Ari është i bukur, por bukuria ia tajkalon.
Masingjeri

Bukuria e vërtetë, si dhe mençuria e vërtetë është shumë e thjeshtë dhe e kuptueshme për të gjithë.
Gorki

Bukuria është diç shtazarake nëse nuk përshkohet edhe me mençuri.
Demokriti

Bukuria frenon çdo zemërim.
Gëte

Në gjumë dhe në errësirë çdo gjë është e bukur.
Vidmari

Bukuria e tërheq vjedhësin më tepër se ari.
Shekspiri

Gruaja e bukur e vera e ëmbël, farmak për zemër.
Shqipe

Bukuria është burimi i të gjitha dashurive dhe fatkeqësive të mëdha.
Lakorderi

Vetëm e vërteta është e bukur.
Dekarti

Bukuria është letra që i rekomandohet zemrës.
Shopenhaueri

Qeni për qenin është më i bukuri, ashtu si njeriu për njeriun.
Epiharmi

Të bukurit janë të bukur vetëm pse janë të rrethuar nga të shëmtuarit.
Shezali

Mbretëresha e vetme e vërtetë është bukuria e gruas: sundon posa të paraqitet.
Shileri

Nuk është e bukur ajo që është e bukur, por e bukur është ajo që ju pëlqen.
Italiane

Bukuria është burim i pashtershëm i gëzimit për atë njeri që di ta gjejë këtë burim.
Kareli

Të bukurve çdo gjë u falet.
Boigny

Bukuria gjithmonë u sjell femrave dhe meshkujve më shumë dhembje se sa gëzim.
Tomazeu

Dashuria e parë është më e ëmbël se mjalti i bletëve.
Dctgestane

Dashuritë e para janë si dhëmbët e parë: dalin pa dhembje dhe ua lëshojnë vendin të tjerëve.
Dyma i Ri

Vetëm dashuria mund ta ndërtojë brenda një nate Murin Kinez.
Koreane

Jeta pa dashuri është si viti pa pranverë.
Suedeze

Me atë që duhemi, tallemi më së shumti.
Franceze

Çdo ndarje është një pjesë e vogël e vdekjes.
Fmnceze

Bukuria për një herë, dituria për gjithë herë.
Shqipe

Bukuria është si lulja kur lulëzon, por shpejt vyshket.
Italiane

Bukuria është premtim i fatit.
Stendali

Të bukura janë vetëm ato gjëra, që nuk na interesojnë.
Uajldi

Ishte e bukur si gruaja e huaj.
Morandi

Ari është i bukur, por bukuria ia tajkalon.
Masingjeri

Bukuria e vërtetë, si dhe mençuria e vërtetë është shumë e thjeshtë dhe e kuptueshme për të gjithë.
Gorki

Bukuria është diç shtazarake nëse nuk përshkohet edhe me mençuri.
Demokriti

Bukuria frenon çdo zemërim.
Gëte

Në gjumë dhe në errësirë çdo gjë është e bukur.
Vidmari

Bukuria e tërheq vjedhësin më tepër se ari.
Shekspiri

Gruaja e bukur e vera e ëmbël, farmak për zemër.
Shqipe

Bukuria është burimi i të gjitha dashurive dhe fatkeqësive të mëdha.
Lakorderi

Vetëm e vërteta është e bukur.
Dekarti

Bukuria është letra që i rekomandohet zemrës.
Shopenhaueri

Qeni për qenin është më i bukuri, ashtu si njeriu për njeriun.
Epiharmi

Të bukurit janë të bukur vetëm pse janë të rrethuar nga të shëmtuarit.
Shezali

Mbretëresha e vetme e vërtetë është bukuria e gruas: sundon posa të paraqitet.
Shileri

Nuk është e bukur ajo që është e bukur, por e bukur është ajo që ju pëlqen.
Italiane

Bukuria është burim i pashtershëm i gëzimit për atë njeri që di ta gjejë këtë burim.
Kareli

Të bukurve çdo gjë u falet.
Boigny

Bukuria gjithmonë u sjell femrave dhe meshkujve më shumë dhembje se sa gëzim.
Tomazeu

Dashuria e parë është më e ëmbël se mjalti i bletëve.
Dctgestane

Dashuritë e para janë si dhëmbët e parë: dalin pa dhembje dhe ua lëshojnë vendin të tjerëve.
Dyma i Ri

Dashuria e parë i ngjan borës së parë, rrallë ndonjëherë mbetet.
Finlandeze.

Barra e madhe mund për deve, dashuria e madhe mund për zemër.
Mongoleze

Dhuratë e mirë nga i dashuri është edhe një tufë bari.
Azerbejxhane

Dashuria as nuk mundet të blihet, as nuk mundet të shitet. Çmimi i vetëm i dashurisë është dashuria.
Angleze

Dashuria është e verbër, por shihet prej së largu.
Italiane

Dashuria e parë është shumë e madhe dhe njëkohësisht shumë e vogël.
Hygo

Nga të gjithë budallallëqet që bën një vajzë, më i madhi është dashuria e saj e parë.
Kocebu

Njeriu ka shumë dashuri të mëdha e të vogla në jetë, por ka vetëm një dashuri të parë.
Dostojevski

Në dashurinë e parë gruaja do dashnorin, në të tjerat do dashurinë.
La Roshfitko
Ai që të detyron të qash, ai edhe të do.
Shqipe

Dashuria është kripa e jetës, jeta pa dashuri s’ka asnjë shije.
S.Frashëri

Kur njeriu e ka zemrën plot me dashuri, shpirti i ushqehet me shpresa.
P.Vasa

-Pse dashuron?
-Që të lirohem prej një pjese tjetër të dhembjes që s’e shterr puna krijuese dhe që të frymëzohem për punë.
Qosja

Dashuria dyshon dhe beson me të njëjtën forcë.
Xoxa

Të dashurosh do të thotë të robërohesh nga vetvetja.
Spasse

Kush nuk mund të tregojë sa dashuron, ka njohur vetëm një dashuri të dobët.
Petrarka

Dashuria është iluzion.
Uajldi

Mësoni, mësoni, mësoni dhe do të bëheni të arsimuar; dashuroni, dashuroni, dashuroni dhe do të bëheni të mëdhenj.
Tomaseu

Në dashuri nuk është rritur askush.
Eemarku

Dashuria dhe fati ndërlidhen kështu që k’ush është imun në dashuri, imun është edhe në fat.
Sheli

Kush dashuron nuk guxon të flasë për viktima.
Bjernsoni

Në qoftë se askush nuk na do, atëhere as veten tonë nuk e duam.
De Stali

Në dashuri është e mundur të falësh shumëçka, por jo edhe të harrosh.
Shamfori

Dashuria ka dy përcjellës: të mirën dhe durimin.
Aligieri

Dashuria ushqehet me shpresë.
Lao Ce

Dashuria është si ngarja e automobilit: starton ngadalë, vozit shpejt, por frenon vetëm kur është, shumë 5 vonë.
Sagani

Puthja i ka gdhendur buzët.
Xoxa

Puthjet janë lajmëtaret e zemrës.
Midëltoni

Momenti më i bukur në dashuri, qe vërtetë na deh, është hyrja: puthja.
Zheraldi

Duhet ditur se puthja e parë nuk jepet me buzë por me sy.
T.Bernardi

Puthjet për gratë janë si gotat e verës për ne: një pastaj edhe një, derisa nuk shtrihemi.
Linderi

Kur puthja flet shumë, atëhere sigurisht nuk punohet për botimin e parë.
Houpi

Të puthësh është si të pish ujë deti. Sa më shumë të pish aq më shumë ndien nevojë.
Firdusi

Kam puthur dhe kam pirë, gruan dhe cigaren e parë, të njëjtën ditë; prej atëhere s’kam pasur kohë kurrë më për cigare.
Toskanini

Oshëtima e puthjes nuk është aq e vrullshme si e topave, por vrulli i saj zgjat më shumë.
Holmsi

Njerëzit puthen që të mos grinden.
Sartri

Urrejtja dëmton shëndetin.
Dekarti

Mendojmë se jemi të pastër, ngase urrejmë atë që nuk e dëshirojmë.
Jursenari

Vetëm dashurohet dhe urrehet pa arsye.
Renardi

Kur urrehet deri në moshën dyzet vjeçare, urrehet përgjithmonë.
Konfuçi

Urrejtja është e shkurtër, kurse dashuria e pakufishme.
Mistrali

Njerëzit gjithmonë urrejnë më së shumti atë që më së tepërmi e lakmojnë.
Menkeni

Ashpërsia lind frikën, por vrazhdësia lind urrejtjen.
Bekoni

Luftën e ka krijuar natyra, urrejtjen e ka gjetur njeriu.
Çapeku

Xhelozia ushqehet me dyshim: ajo shndërrohet në çmendi ose zhduket fare në çastin kur nga dyshimi kalon në siguri.
Morrisi

Aty ku ka dashuri, aty ka xhelozi.
Shekspiri

Xhelozia lind çdoherë me dashurinë, mirëpo jo çdoherë vdes me të.
Shopenhaueri

Vetëm qentë dashurojnë pa xhelozi.
Gorki

Zëri i xhelozisë është zëri i natyrës, kërkon monogaminë.
Xhoberti

Zemra bën gjithçka.
Molieri

Asgjë nuk eshtë më e ëmbël dhe më e fortë se zemra.
Lihternbergu

Ç’është zemra? Gjë e rëndomtë: shëndet i mirë dhe kujtime të këqija.
Heminguei

Mendimet e mëdha vinë nga zemra.
Vovennargu

Arsyeja nuk më ka mësuar për asgje: gjithë ç’di më ka dhënë, më ka zbuluar zemrën.
Tolstoi

Kush do ta kuptojë zemrën e tjetërkujt, duhet nisur nga vetja.
Gjermane

Ajo që nuk vjen nga zemra, nuk hyn dot në zemër.
Turke

Fitorja më e bukur është të fitosh zemrën tënde.
La Fonteni

Zemra më e pasur është ajo që as nuk blihet as nuk shitet, por vetëm dhurohet.
Bernardi

Martesa i ngjan vdekjes, sepse shumë njerëz arrijnë të përgatitur.
Tomaseu

Sido që të jetë, martohuni. Nëse merrni grua të mirë do të jeni të lumtur, nëse merrni grua të keqe, do të bëheni filozof.
Sokrati

Ai që ende s’është martuar, ende s’ka bërë ndonjë ga-bim të madh.
Ginisi

Martesa pa fëmijë është si dita pa diell.
Latine

Martesa është përpjekje që t’i zgjidhim problemet së bashku, probleme që, po të ishim vetëm, kurrë nuk do t’i kishim.
Sagani

Nuk ka rëndësi me kë martohet njeriu, sepse është e sigurt se mëngjesin e ardhshëm do ta kuptojë që ai ka qenë dikush tjetër.
Rogjersi

Martesa shkon urtë e butë si vallja, plot shfaqje pleqërishte; pastaj vjen pendimi me këmbë të shtrembëra, që shkon përherë e më shpejt derisa zbret në fund të varrit.
Shekspiri

Martesa e bërë në sajë të kuptueshmërisë shpeshherë është më e suksesshme, se sa ajo e krijuar në sajë të dashurisë.
Bekoni

Martesë e mirë do të ishte ajo midis burrit të shurdhër dhe gruas së verbër.
Montenji

Martesa nuk është gjë tjetër veçse një krijesë e çuditshme për të nxirë jetën e njeriut.
Tolstoi

Në martesën fatlume njeriu do mësuar se s’është më i lirë, por edhe nuk guxon të mësohet se është i martuar.
Laubi

Sidoqoftë, më mirë të jesh i martuar se i vdekur.
Molieri

Dashuria është tërë ajo që pas martesës mbetet pendesë.
Tueni

Martesa është ferr dhe parajsë.
Gjermane

Të martohesh do të thotë t’i dyfishosh përgjegjësitë dhe të humbasësh gjysmën e të drejtave.
Shopenhaueri

Martesa është shkencë.
Balzaku

Njeriu gjithmonë ka dhe mund të bëjë punë më të rëndësishme se sa të martohet.
Niçe

Të ndershmit martohen shpejt, të mençurit kurrë.
Servantesi

Njeriu martohet pse nuk gjykon, pastaj shkurorëzohet pse ka durim dhe në fund martohet sërish pse harron.
Salakru

Martesa vjen pas dashurisë, mu si tymi pas zjarrit.
Shamfori

Martesa; Kështu quaj dëshirën e dyshes që dëshirojnë të shndërrohen në një, por do të bëhen më shumë se dy.
Niçe

Lidhja martesore është shkollë e lartë altruiste.
Balzaku

Mosha ideale e mashkullit për martesë është rreth moshës nëntëdhjetë vjeçare, dy minuta para vdekjes.
Sinatra

Martesa ka probleme të shumta, por jeta e vetmuar nuk ka kurrfarë kënaqësie.
Xkonsoni

Martesa është varr i dashurisë, e gruaja kryqi mbi të.
Safiri

Nuk ka njeri më komik se filozofi i martuar.
Niçe

Martesa e lumtur edhe sot përbëhet prej treshes: burrit, gruas dhe televizorit.
Buhvaldi

Martesa e dështuar është kur gruaja kalon aq kohë në kuzhinë sa ç’ka kaluar para pasqyrës para fejesës.
Tuholski

Mosmarrëveshjet në martesë më së shpeshti fillojnë kur gruaja flet shumë, e burri dëgjon pak.
Tuvimi

Shumë martesa janë dënime me vdekje, ekzekutimet zgjasin me vite.
Strindbergu

Bashkëshortët jetojnë më gjatë se të vetmuarit. Mirëpo, për ata kjo është dënim.
Houpi

Martesa është shkolla më e mirë e rendit, e mirësisë, e njerëzisë.
Mirabo

Martesa është fushëbeteja ku mbaron liria personale.
Bekoni

Ekziston vetëm një zgjidhje për martesën pa dashuri: kjo është dashuria pa martesë.
Hiçkoku

Në dashuri është mbret ai që dashuron më së shumti.
Helvecinsi

Dashuria që mund të vdesë nuk ka qenë dashuri.
Auerbahu

Engjejt e quajnë gëzim i qiellit, djajtë e quajnë vuajtje e skëterrës, njerëzit e quajnë dashuri.
Hajne

Turpi është mëkat i madh kundër dashurisë.
Fransi

Dashuria është epshi më pëshpëritës.
Uilsoni

Në luftë është si në dashuri: për të përfunduar duhet t’i shihet fundi.
Haksli

Dashuria është e verbër, miqësia përpiqet të mos shohë asgjë.
Bismarku

Ata që vdesin duke dashuruar mbesin shehitë.
Muhameti

Të jesh i dashuruar në vetvete, është idilë që zgjat tërë jetën.
Uajldi

ashuria është si lufta: fillon lehtë, por mbaron vështirë.
Menkeni

Shumë njerëz që gjatë tërë jetës kanë dashuruar mund të flasin më pak mbi dashurinë, se sa fëmija i cili e ka humbur qenin para një dite.
Uajlderi

Jeni të përshëndetur gjithë ju që dashuroni! Mallkuar qofshin ata që asnjëherë nuk kanë pasur dashuri; më shumë mallkuar ata që ua pengojnë dashurinë të tjerëve.
Shënim pompejan

Dashurojmë, sepse dobësitë i kemi të njëjta
Suifti

Dashuria është ethe: ajo lind dhe zhduket, kurse dëshira e njeriut para saj nuk ka kurrfarë hise.
Stendali

Në dashuri si dhe në luftë, e drejta gjithmonë është në anën e të fortit, andaj femra që dashurojmë gjith-monë do të ketë të drejtë.
Myse

Sqarimi i dashurisë është shkatërrimi i dashurisë.
S.Bernardi

Dashuria është si fati: nuk do që të vrapohet pas saj.
Gotje

Më mirë të mos kesh fare, se sa ta humbësh dashurinë.
Hebeli

Nuk është i dashuruar ai që nuk dashuron gjithmonë.
Euripidi

Kush do drurin i do edhe degët e tij.
Molieri

Në dashuri, edhe shumë është pak.
Bomarshe

Biseda më interesante e dashnorëve është kur heshtin.
Furnie

Dashuria është sëmundje e rëndë e shpirtit.
Platoni

Në dashuri nuk ka shaka. Shumica fillojnë të shtiren se janë të dashuruar, që pastaj të jenë vërtetë të dëmtuar.
Dosi

Të mos jesh asgjë dhe të mos duash asgjë, është njësoj.
Fojerbahu

Të gjithë ne jemi rezultat i dashurisë dhe i dalldisë.
Bajroni

Gjuha e dashurisë ështënë sy.
Fleçeri

Dashuria është dobësia më fisnike e mendjes.
Drajdeni

Tragjedia e secilës dashuri është zemërgjerësia.
Momi

Për dashuri, jo për urrejtje unë jam lindur.
Sofokliu

Lufta më e madhe e jetës sonë është dashuria.
Zilahi

S’ka dashuri zjarrin e të cilës nuk e shuan martesa.

Të deshta ma shum se vetvetën ti sme kuptove ,
tani qe u largova , a u gëzove .

* * *********

Mos u largo nga Zemra nëse të largoem nga sytë
mos thuaj jeto nëse nuk jam fati yt ! vazhdo jeto vetëm ,
mos harro sikur un që te deshta as kund mos kërko.

* * * ********

Vetmin I vetmuar pskam mbetur ty te kerkoj per
çdo nate sa edhe hëna qenka tretur nga mungsa
jote e gjall

* * *********

I shkruaj këto kujtime me lot ne sy se dashurin
e par e fitova tradheti.

* * *********

Fshima lotin mos perto te lutem mos me mundo ,
ta fali zemren jap jeten pasha besen nuk dua tjeter

* * *********

Me harro Mjaft me me ato veshtrime me ler te
qet mos me ngacmo me ndez zjarr ne zemren
time me mi fare me harro .

* * *********

Ne damen tende un do te vi anesh do
te rri mos ma bjer goten me raki se ta mbush
me lotet e mi

*********** *

Dashuria te gëzon dashuria te shkaterron
si dashuria semundje nuk egziston

* * * ********

Mos me puth ashtu pa prituar , ndalu pak ti
them dy fjal po e puthi buzën tende me mall
zemren tende vajz

* * * ********

Jam i ftofet si dimri ne male se ti zemres time
veç dhimje i falle plaga ime mbeti e thell sa
nje det ti nuk je ajo qe harroesh leht

* * **********

Çdo gjë qe mendoj ,mendoj vetem per ty
se ti me je e vetmja Dashuri
* * * ********
Besa e vajzes si era e nates ne
fillim te don me ne fund te tradhëton .

* * *********

Dashuria dam , puthja komedi , vdekja tradheti .
Toka u tha mali u shua dashurin qe kisha kurr
per ty nuk u harrua

* * *********

Do të dashuroj dikur do te dashuroj dikend por
askend si tash për tash dikend

* * * *******

 Sa e gjat eshet nata kur syri loton sidomos
kur vuan per ate qe e don

* * ********

Shijoje jeten se njeher jetohet perjetoje dashurin
se vetem nje her dashuroet

* * * ******

Mos luaj me fat se jeta nuk eshet e gjate ,
por gjeje te dashurin e vertet te jesh i
lumtur per jetë

* * * *****

Ska me e bukur se jeta ska me e veshtir
se vdekja , ska me e ëmbel se dashuria ,
ska më e veshtir se tradhetija

* * * *****

Druri digjet e shkrumoet
por e dashura nuk harroet
* * ******
E preva gishtin te pragu i shtepis
dul gjaku i kuq simbol i dashuris
* * * *****
Bora e par zbret nga majet e
malit fjala ste dua del nga fjla e tradhëtarit

* * * *****

Mos i beso vajzes se vajza te genjen sa
te shoh tjetrin shpinen ta kthen
* * * *****

-Kur njeriu dashuron nuk ka frike… -Miqesia e vertete nuk e njeh ziline dhe dashuria e vertete nuk i njeh nazet…
-Qesh me Dashurine ai qe nuk ka qene kurre i brengosur prej saj… -Ne dashuri teper nuk eshte Mjaft….
-Xhelozia lind me dashurine po nuk vdes gjithmone bashke me te…
-Ne rini jetojme qe te dashurojme ne pleqeri dashurojme qe te jetojme…
-Dashuria ben boten te rrotullohet ose e thene ndryshe
-Love makes the world go around
-Gold makes the world go around too
-Dashuria eshte cmenduria e nje njeriu per aq kohe sa e jeton
-dashuria s’eshte egoiste
-menyra me e mire per te dashuruar eshte te dashurosh sikur s’ke qene lenduar asnjehere
-Kur je i trishtuar shih ne syte e atij qe dashuron dhe ne ato sy do te gjesh forcen per te buzeqeshur
-Ndoshta eshte budallallek te qash per dike, por eshte e mrekullueshme te mendosh qe lotet mund te thone ate qe fjalet s’e thone dot kurre
-Kurre mos ji i friksuar ti thuash dikujt qe e do, ata mund te ta thyejne zemren, por ti mund te thyesh te tyren nqs nuk ja thuaj
-Dashuria sheron njerezit, te dyja palet, edhe ata qe e japin dhe ata qe e marrin
-Dashuria nuk ka te beje me ate cfare ti pret te marresh, ajo ka te bej me ate qe ti do te japesh- e cila eshte gjithcka

 • Dashuria eshte dobesia fizike e shpirtit
 • Dashuria eshte poezia e ndjenjave
 • Dashuria eshte nje Keshtjelle me mure te larta, qe ka vetem nje porte.
 • Kur futesh ne te kjo dere mbyllet per te mos u hapur me kurre,dhe per te te lene ne gjelberimin e pafund te kopshteve te keshtjelles
 • Dashuri ashte qe te ben te dashurosh
 • Dashuria eshte qe te ben te gezosh,
 • Dashuria eshte qe te ben te vajtosh
 • Dashuria eshte lumturi kur e ke prane
 • Dashuria eshte sherim kur ke doktorrin ose doktorreshen afer.
 • Dashuria eshte semundje dhe iluzion kur je larg.
 • Dashuria eshte vuajtje kur je i sinqerte.”
 • Dashuria ta djeg zemren si zjarri drute.
 • Dashuria eshte verbim kur vendoset para arsyes.”
 • Dashuria eshte shurdhim kur te largon nga njerzit e tjere.
 • Dashuria eshte memece kur nuk ke fantazi.”
 • Dashuria eshte e shkurter kur dashurohesh mbas te bukures.
 • Dashuria eshte roberi kur dashurohesh ndaj pasurise.
 • Dashuria eshte liri dhe lumturi kur dashurohesh me njeriun e mire.
 • Dashuria qendron ne zemer prandaj sduhet te zgjedhi vetem me sy.
 • Sakrifica ,sinqeriteti ,fantazia, arsyeja ,xhelozia dhe besimi ….. jane velat e dashurise pa to ajo humbet ne detin e trazuar te jetes komplekse
 • Dashuria eshte celsi prej floriri qe hap dyerte e lumturise.
 • Shoqeria perfundon ne dashuri ndonjehere, dashuria ne shoqeri ? Kurre
 • Ne qofte se e do dike lere te lire, nqs ai vjen tek ty, eshte i joti, nqs nuk vjen, ska qene, dhe nuk do te jete i joti asnjehere.
 • Gezimi eshte rrjeta e dashurise qe ze shume shpirtra
 • DASHURIA ESHTE HUMNER QE PO RE STE GJENDEN ME AS KOCKAT
 • DASHURIA ESHTE SEMUNDJE E PASHERUESHME
 • DASHURIA ESHTE SYRI I NJE TE VERBRI DHE DEGJIMI I NJE TE SHURDHERI
 • PA DASHURI SKA JETE DHE JETE PA DASHURI KURR SMUND TE KETE

*Jetoi me zerin tend qe smundem ta harroi
Jetoi me puthjen tende
qe me endje e kerkoi
Jetoi se kaq shum me pelqen ky njeri
Ndaj I vendosa dhe emrin DASHURI…! 

*Dashuro si te duash, dashuro ke te
duash, dashuro cfare te duash, por
ate qe dashuron… dashuroje
pergjithmone!

*Dashurin e vjeter sot prap e pash

e shikova dhe asgje si thash

e uli koken sikur nuk shikonte

e pash se ne faqe loti i pikonte

e di se me do ende si me par

por familja e tij prej meje e kan nda

mi tha disa fjal gabimin e kam ber

te gjith ti kam fal

te uroj sukses me dashurin tjeter

le te haroj dashurin e vjeter…

*Mos e mer cdo lule
qe ti falin brigjet
kujtoje Nje Zemer
Qe per Ty po digjet
kujtoje Nje Zemer
qe per Ty po Vuan
Askush ne kete bot
Mallin Tend Sma Shuan.

*E pranoj se jam fajtor qe ty zemren ta kam thy
E pranoj se kam gabuar qe ty shpinen ta kam kthy
E pranoj se zemra jote dhimbjet nuk i meriton
E pranoj se n’jeten time me mungon me mungon
Jo s’te harroj kurre s’mundem ty t’mos dashuroj

*Unë stë kërkoj të më duash shumë,
por të paktën çerekun nga sa të dua unë.
Ndoshta jetoj pak se jeta rrjedh si lumë,
ku i dihet jetës ndoshta s’jetoj dhe shumë.
Me ditë apo me vite, por sa te jetoj,
vec teje tjetër kurrë s’do dashuroj

*Ajo e donte, Ai atë joo
Ajo e pelqeu, Ai atë joo
Ajo e lute, Ai atë joo
Ajo e HARROJ, Ai atë JOO

*55% mè pèlqen
66% kisha dal me ty
77% isha bashk me ty
88% isha feju me ty
99% isha martu me ty
100% ec kush ta rasen ty

*Ore djal ore djal
po ti tham nja dy tri fjale
sie ke nis hiq mire s eki
po veq vazhdo se vete e di

kur te lodhesh nga kjo loj
mos mendo t’kthehesh perser
s edhe une do di te jetoj
ta bej jeten sikur ti….!

*Si ndihesh sonte kur afer sme ke?
Si te kalon nata kur mua sme sheh?
Si te rin qeta buzet e tua?
Si te shkon kjo jetti zemer pa mua?

*Në mes të natës po kërkoj dritë..?
Në mes të borës po kërkoj ngrohtësi..?
Në mes të dimrit po kërkoj veren..?
Në mes të zemrës tënde s’mund ta gjej vetën..?

*Ti fali syt, nëse ti i shikon!
Ti fali duart, nëse ti i shtërngon!
Ta fali shpirtin, nëse ti më përqafon!
Ta fali zemrën, nëse ti më don!

*Shoqeria kujtohet
Tradhetia sharohet
Fjala e keqe në zemer
shënohet
Vajzat janë katile
dashurin e qajn pa hile
Djemt janë te but
dashurin e kan të shkurt

*Mos mendo se të kam haru..
Me gjith Zemër të kam dashur..
S’të haroj jo kur, në jet..
Pasi të dua me gjth vullnet..

*Ta dhurova zemren
ti me lendove,
ta dhurova dashurin
ti se pranove
Ta dhurova syrin
ti me verberove
Ta dhurova jeten
Ti me ike bashk me te

*Në këtë natë të qet
hëna po rrezon
pyet zemrën time
për kë po loton
zemra i pergjigjet
i thot nuk edi
po pyet zemrën tjetër
ajo mund ta di ?!

*Malli për ty zemrën ma kalli
eja te unë një puthje ta fali
puthja ime e ëmbël si qershi
kur të më puthish mua
e kupton fjalën dashuri