Ibrahim Xhemajli- Romani “Eskadronët e vdekjes” i Bardhyl Mahmutit arriti edhe në Danimarkë. E përgëzojmë autorin për këtë vepër të mrekullueshme kushtuar Gjenocidit në Kosovë. Argumentim edhe artistikisht.

Gjithashtu njoftojmë lexuesit në Danimarkë se librin mund ta porosisin dhe ta blejnë përmes nr të telefonit 25116271. ( Kushton vetëm 150 kr).

Ballerup Rådhus lørdag den 9. november 2019 kl. 13-17

ALBANSK KULTURDAG ?

I Ballerup Kommune findes der mange forskellige og stærke fællesskaber, og nu har du mulighed for at komme tættere på ét, du måske ikke kender så godt endnu; det albanske.

Kig forbi Ballerup Rådhus lørdag den 9. november 2019 kl. 13-17, hvor der bliver afholdt Albansk Kulturdag.

Albansk Kulturdag byder på et festligt program med musik, sang dans, filmvisning, kunstudstilling og meget mere.

Arrangementetet gratis og du tilmelder dig her ? https://fal.cn/34MCF

Kom og oplev alt det gode fra Albanien.

Ju flet Radio Zëri i Kosovës
Ju flet Radio Zëri i Kosovës

Sot,më 20 gusht 2019, bëhen 30 vite kur filloi punën Radio Zëri i Kosovës në Kopenhagë,një nga radiot e para të gjuhës shqipe në Diasporë.
“Ju flet radio zëri i Kosovës
Ju flet radio zëri i Kosovës “
ishin fjalët zëkumbuese të dy priatareve: Shpëtime Fida e Emine Xhemajli që më 20 gusht të vitit 1989 po jepnin sihariqin e madh te të gjithë bashkatdhetarët në Kopenhagë e më gjerë se po fillon një epokë e re për shqiptarët e këtueshëm e më gjerë,të cilët tash e tutje do ta kenë mediumin e tyre informativ,kulturor e kombëtar …
Ky medium u emëru Zëri i Kosovës si sinonim i solidarizimit dhe dhënies zë e jehonë të kërkesave të drejta të Kosovës dhe gjithë shqiptarëve që vazhdonin të ishin të shtypur nga sllavët serbo,maqedono e malazezo shovenist.
Filluam me gjysmë ore në Kanalin e Kopenhagës për të zgjeruar shumë shpejtë kohën e emitimit në 45 min e pastaj në 90 e më vonë në 3 orë në javë.


Me kalimin e kohës dhe fitimin e eksperiencës redaksia e rzk arriti të pavarësohet dhe t’i ketë edhe valet veta e kohën e emitimit prej 36 orë program javor në gjuhën shqipe.
Në vitin 2002 po kjo redaksi filloi të pregadisë e emitoj program prej 1 ore në javë edhe në tv,kështuqë akronomit të radios rzk iu shtua edhe akronomi tv për t’u bërë rtvzik.


Duke shikuar në retrospektivë punën e e këtij mediuimi mund të konstatohet se duhet të mburrën të gjithë kontribuesit e bashkëpunëtorët e radiotelevizionit të Kosovës me rolin historik që ka luajtur .
Zëri i Kosovës përjetoi dhe dhe kontriboi në zhvillimin e tri luftave çlirimtare të popullit tonë.
Krijoi dhe afirmoi vlera të mirëfillta kombëtare.Evidentoi dhe pasqyroi histori suksesi të bashkatdhetarëve tonë që me të arriturat e tyre nderuan Danimarkën por ia shtuan krenarinë gjithë shqiptarëve.
Jo vetëm për shqiptarët por siç cek me një rast eksperti i çështjeve ballkanike Tue Magnussen-rtvzik ka luajtur një rol të rëndësishëm edhe në zhvillimin e demokracisë daneze duke zbuluar aferën Panteliç ku autoritetet daneze kishin autorizuar një avokat ultranacionalist serb për verifikimin e lëndëve të azilkërkuesve shqiptarë në Danimarkë…etj
Ditë pas dite, javë pas jave,muaj pas muaji sot mbushen plotë 30 vite të themelimit të Radio Zërit të Kosovës dhe emisioni i tij vazhdon edhe sot në evidentimin e pasqyrimin e vlerave të mirëfillta kulturore,sportive e të lëmive tjera (kombëtare) për shqiptarët e këtueshēm e mē gjerë.
Prandaj urime gjithë shqiptarëve për këtë jubile të rëndësishëm.
Në fund një falenderim dhe urim i veçantë për udhëheqësit Ibrahim Xhemajli, Ixhet Lutfiu dhe Adnan Aliti që për një kohë të gjatë kanë pasur barrën kryesore të funksionimit të rtvzik,të cilët edhe janë shpërblyer 2 herë nga Ministria e Diasporës së Kosovës.
Urime Urime Urime!

Rtvzik-Kopenhagë
20.08.2019

Nëse në vende të tjera ka shqetësime për rritjen e partive ekstremistë të djathta, luftë verbale në zgjedhje dhe kryeministra që nuk e pranojnë humbjen, në Danimarkë ( si vendi me njerëzit më të lumtur në botë) ndodh krejt ndryshe.

Kryeministri Liberal i Danimarkës Lars Lokke Rasmusen, i ka dhënë dorën kryetares së social-demokratëve Mette Frederiksen e cila pas fitores në zgjedhje do të marrë pushtetin.

 “Ne patëm zgjedhje vërtetë të mira, por do të ketë një ndryshim të qeverisë”, u citua të thoshte kryeminstri aktual. Socialdemokratët fituan 91 nga 179 vende në parlament.

Ndërsa zonja Frederiksen, 41 vjeç bëhet kështu kryeministrja më e re në moshë që ka pasur Danimarka. Zgjedhjet e përgjithshme u dominuan nga mesazhe dhe apele mbi ndryshimet klimatike, emigracionin dhe mirëqenien.

Mette Frederiksen, leader of The Danish Social Democrats gives roses to voters in a last minute campaign in Aalborg, Denmark.

Partia Liberale e Rasmussen ka qenë në pushtet për 14 nga 18 vitet e fundit, por duket se danezët kanë dashur një ndryshim.

E ndërsa për partinë Popullore të ekstremit të djathtë, në këto zgjedhje doli e mbështetur me më pak se gjysma që nga zgjedhjet e fundit të vitit 2015. Kjo parti ka bërë shpesh apel për politika më të ashpra për emigracionin, por nuk arriti të ngrinte krye. Përballë partive të mëdha, duke përfshirë edhe socialdemokratët, vëzhguesit thonë se ka humbur fuqitë.

Ka dhe një risi në zgjedhjet e Danimarkës. Bëhet vendi i tretë nordik që do të ketë një qeveri të majtë, pas Suedisë dhe Finlandës.

Partitë kryesore të Danimarkës organizohen tradicionalisht në “bllokun e kuq” të krahut të majtë dhe në bllokun e krahut të djathtë njohur si “bllok blu”.

Blloku i kuq me pesë parti drejtohet nga Social-Demokratët e qendrës së majtë, të cilët kanë kaluar katër vitet e fundit në opozitë.

Gjatë fushatës, Social Demokratët u zotuan të rrisin shpenzimet publike, të rrisin taksat për bizneset dhe të pasurit dhe të rikthejnë reformat e pensioneve në mënyrë që njerëzit që kanë punuar për 40 vjet të dalin në pension më herët.

Tema kryesore e fushatës nga dy kahet ishte mirëqenia. Shumë votues shprehnin shqetësim për modelin që do të ndiqet në të mirë të tyre dhe të vendit.

Nga Ixhet Lutfiu-Në zgjedhjet e djeshme parlamentare në Danimarkë, blloku i kuq fitoi bindshëm me gjithësejt 95 mandat kundrejt bllokut të kaltërt me 75 mandat. Humbësi më i madh në këto zgjedhje ishte partia djathtiste DF (Partia Popullore Daneze). Nga 37 mandatet e fituar gjatë zgjedhjeve të kaluara, tani kanë ngelur vetëm me 16.

Vlen të theksohet se kjo parti ka dominuar politikbërjen daneze në 20 vitet e fundit. Sidomos mbahet mend për tonin e ashpër ndaj imigrantëve dhe refugjatëve.

rtvzeri.com

Nga Ibrahim Xhemajli-Kopenhagë, 06.03.2019
Pas një pune intensive tre vjecare në univerzitetin e Kopenhagës në Nanoshkencë dhe pas tre orë ekspozeu bashkatdhetari ynë Liridon Aliti (27) sot me sukses mbrojti tezen e dokturaturës me titull:
“Qasja mikrofluide për aplikimet biologjike duke përdorur nanostrukturat vertikale 3 D” para komisionit prestigjioz të përbërë nga : prof dr Karin Martinez, prof dr Horst Vogel, prof dr Nikos Hatzakis dhe prof dr Winnie Svenssen.

Për ta përcjellur këtë eveniment të rëndësishëm për komunitetin shqiptar në Danimarkë e më gjerë morën pjesë edhe ambasadorja e Republikës së Shqipërisë z Elida Petoshati, konsuli i Kosovës z Arton Krasniqi, dr Visar Zeka, si dhe pjesëtarë të rëndësishëm të komunitetit të këtushëm shqiptar si Lindita e Fatos Kellezi, Bedri e Shqiponja Bytyci,regjisori Ixhet Lutfiu, Xhemil Idrizi, ing Safet Azemi etj.

Edhe ambasada shqiptare në Mbretërin e Danimarkës në webfaqen e saj e ka komentuar kët evinement të rallë për komunitetin shqiptar në Danimarkë:

Ambasadorja Elida Petoshati Dr. Liridon Aliti

Ambasadorja Petoshati ishte sot e pranishme në ceremoninë e mbrojtjes publike të tezës së doktoraturës nga studiuesi i ri Liridon Aliti në fushën e Nano Teknologjisë. Puna këmbëngulëse plot pasion e Liridonit për kërkimin shkencor dhe inovacionin u vlerësua nga Paneli i Profesorëve dhe u kurorëzua me marrjen e Titullit “Doktor i Shkencave”!
Talenti dhe suksesi i bashkëatdhetarëve tanë në Danimarkë na bëjnë krenarë pasi rrezatojnë vlerat e komunitetit shqiptar në këtë vend mik me shembullin e shkëlqyer të punës dhe të nivelit të integrimit. 

Ditët e Kulturës Shqiptare në Danimarkë, fillojnë me datë 20 tetor 2018 në ora 18:30 me promovimin e e veprave më të reja të autorëve Prof.Arsim Sinani nga Tetova dhe shkrimtarit nga Përshefca e Tetovës, i cili jeton dhe vepron në Austri, Besim Xhelili.

Profesor Arsim Sinani do të promovoj veprën e tij “( Mos) Zyrtarizimi i Gjuhës Shqipe në Republikën e Maqedonisë” . Ndërsa shkrimtari Besim Xhelili do të promovoj romanin e tij më të ri “1803”.

Të pranishmit do të argëtohen nga grupi muzikor :Enver Ismaili, Sabedin Shabani dhe Lulzim Arton Rama.

Adresa: Gadelandet 20,2700 Brønshøj

Hyrja falas

30-11-2018 Ora 20:00  në Selskabslokale, Industrivangen 26,2535 Ishøj Hyrja: 200 kr.

Ju argëtojnë: Shkumbin Ismaili dhe Poni 

Danimarka është renditur vazhdimisht në krye të klasifikimeve si vendi më i lumtur i botës. Qeveria e qëndrueshme e saj, përfitimet e majme nga sigurimet shoqërore dhe pabarazia relativisht e ulët e të ardhurave janë ato që përvijojnë imazhin e perfeksionit, të bashkëngjitur vendit nordik.

Por së fundi, të rinjtë danezë kanë ndierë një trysni të pazakontë për ta: nevojën për të qenë edhe më të lumtur.

Autori danez, Svend Brinkmann argumenton se gjëja më e mirë që rinia mund të bëjë në këtë rast është të përpiqet t’i rezistojë presionit për të qenë të gëzuar e të kënaqur gjithë kohën dhe të praktikojnë edhe “Jo”-në, sepse u bën mirë.

“Të jesh gjithë kohën i lumtur, – shprehet ai, – në mënyrë paradoksale mund të të bëjë të mjeruar”.

“Jeta nuk është gjithmonë shumë mirë, sepse nuk mund të jetë ashtu pambarishmisht”, vazhdon shkrimtari.

Danimarka është kthyer në simbolin e lumturisë dhe paqes. Por, Brinkmann sjell edhe një tjetër këndvështrim.

“Vazhdimisht nëpër sondazhe rezultojmë kështu, – thotë ai, – por kemi edhe një lloj presioni që ta themi, sepse po të ankohemi ne me gjithë këto të mira, çfarë duhet të thonë të tjerët pastaj?”.

Së bashku me Finlandën, Norvegjinë dhe Islandën, vendi sërish pushtoi renditjen e raportit botëror të lumturisë për vitin 2018, ku Suedia zuri vendin e nëntë.

Por, një raport i Instutit Kërkimor të Kopenhagenit tregoi se, në të pesta vendet nordike, mesatarisht 12.3% e popullsisë është në vështirësi ose përjeton vuajtje, e kjo vihet re më së shumti te të rinjtë. 
Lexo më shumë në: https://www.gazetaexpress.com/shneta/te-rinjte-danez-vuajne-nga-lumturia-e-tepert-571121/?utm_source=referral&utm_medium=web&utm_campaign=copyright